Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Angela Merkelová navštívila Slovensko
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda vlády SR Robert Fico a kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová počas slávnostného ceremoniálu na nádvorí Úradu vlády SR. Merkelová si prišla na Slovensko prevziať čestný titul UK Doctor honoris causa. Bratislava, 20. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
20. októbra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Fico sa stretol s Merkelovou, hovorili o plyne aj Ukrajine

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Ukrajina by sa mala podľa premiéra Roberta Fica v riešení plynovej krízy viac snažiť.

„Niekedy mám pocit, že Ukrajina očakáva riešenie problémov od všetkých iných, len nie od seba. Budeme chcieť vidieť, aby sa na plnení úloh, ktoré sa týkajú Ukrajiny, zúčastňovala predovšetkým samotná Ukrajina. Nie je možné sa tváriť, že chceme byť teraz partnermi Európskej únie a od toho očakávame, že Európska únia všetko za nás vyrieši a možno, že za nás aj všetko zaplatí,“ povedal na tlačovej besede po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou premiér Fico.

Zároveň Ukrajine odkázal, že nemôže od Európskej únie očakávať, že za nich zaplatí dlh za plyn, ktorý majú voči Rusku. „Naše postoje sú rovnaké. Každý musí prispieť svojím dielom,“ dodala kancelárka Merkelová.

Obrazom: Návšteva Angely Merkelovej na Slovensku

Fica znepokojujú znížené dodávky plynu

Znížené dodávky zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, ktoré eviduje Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už druhý mesiac, slovenského predsedu vlády stále znepokojujú. „Dodávky plynu by nemali byť nástrojom politického boja dodávateľa,“ zdôraznil Fico.

Podľa Merkelovej by sa už mohla situácia s dodávkami plynu čoskoro vyriešiť. „Máme veľmi veľký záujem, aby rokovania medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ boli čo najskôr uzavreté, aby sme mali v zime bezpečné dodávky plynu. Je naším záujmom, aby sme našli riešenie v tomto plynovom spore. Nie sme ešte v cieli, ale v najbližšom čase o tom budeme znova hovoriť. Samozrejme, že je ešte potrebné rokovať,“ konštatovala Merkelová.

SPP tvrdí, že zásob má dosť

SPP dostával v septembri znížené dodávky plynu o približne 15 percent. V októbri boli dodávky plynu znížené už od 40 do 50 percent.

Najväčší slovenský dodávateľ plynu ako aj slovenskí vládni politici stále ubezpečujú spotrebiteľov na Slovensku, že znížené dodávky plynu z Ruska nemajú a nebudú mať vplyv na ich dodávky.

SPP tvrdí, že plyn vie svojim zákazníkom dodávať aj v prípade, že Rusi úplne zastavia dodávky plynu do Európy, a to na obdobie viac ako piatich mesiacov.

Angela Merkelová navštívila Slovensko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Od skutočného prímeria na Ukrajine sme hodný kus vzdialení

Konflikt na Ukrajine nemôže byť vyriešený ozbrojenou cestou, ale jedine prostredníctvom rokovaní. Počas návštevy Slovenska to znovu zopakovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po rokovaní s premiérom Robertom Ficom však pripustila, že od skutočného prímeria sme „bohužiaľ ešte hodný kus vzdialení“. Podľa jej slov ide teraz o to, aby bol mierový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a ruského prezidenta Vladimira Putina naplnený „vo všetkých bodoch„.

Za dôležité považuje predovšetkým nadchádzajúce ukrajinské voľby ako aj zabezpečenie hraníc s cieľom zachovania teritoriálnej integrity Ukrajiny.

Bilaterálne vzťahy medzi Nemeckom a Slovenskom kancelárka Merkelová označila za „veľmi, veľmi dobré„. Toto jej vyjadrenie potvrdil aj Fico, podľa ktorého sú vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom nadštandardne kvalitné a medzi našimi krajinami „nie sú žiadne otvorené otázky„.

Riešenia v prospech životného prostredia a pracovných miest

Okrem bilaterálnej spolupráce a ekonomiky sa obaja lídri venovali aj spolupráci s formátom V4, pričom premiér pozval opätovne kancelárku na summit V4 spoločne s Nemeckom a Francúzskom, ktorý by sa mal konať v Bratislave pred letom 2015. Vymenili si tiež názory na nadchádzajúcu Európsku radu, ktorá sa bude konať vo štvrtok a piatok v Bruseli.

Máme spoločný záujem nájsť kompromis pri politickej dohode o klimaticko-energetickom balíčku v rámci Európskej únie,“ povedal premiér. Merkelová doplnila, že pôjde o to nájsť „rozumné riešenia„, ktoré na jednej strane budú v prospech životného prostredia, na druhej strane neohrozia pracovné miesta.

Odporúčané články

Moskva a Kyjev urobili pokrok, predbežne sa dohodli na plyne Sociálny balíček príde podľa premiéra Roberta Fica každý rok

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...