Fico ušiel z parlamentu, stoličku si udržal

Robert Fico
Premiér Robert Fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico zostáva vo funkcii, poslanci ho neodvolali z postu predsedu vlády. Za Ficov pád a pád celej vlády hlasovalo 49 zo 128 prítomných zákonodarcov, 78 bolo proti a jeden sa zdržal.

Do rozpravy k odvolaniu premiéra Roberta Fica pre emisnú kauzu sa ústne prihlásilo osem zákonodarcov. Rozprava písomne prihlásených, ktorá sa začala o 9:00, sa skončila. S výnimkou Mariána Kvasničku (KDH) a nezaradených poslancov Radoslava Procházku a Márie Ritomskej sa ústne do rozpravy prihlásili iba poslanci za OĽaNO.

Vládny Smer-SD je v emisnej kauze podľa nezaradeného Daniela Lipšica až po uši. Fico podľa jeho slov nerieši nič iné, len seba. Ak by mu záležalo na občanoch, dal by si záležať na vyriešení kauzy a potrestaní vinníkov. Ficov postoj ku kauze vystihujú vyjadrenia premiéra na predaj emisií v roku 2009. „Na takéto nezmysly nemám čas,“ priblížil Lipšic Ficove slová.

Fico: Zvyšujete napätie v spoločnosti

Parlament
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predseda vlády sa podľa jeho slov správa farizejsky, syna pošle na súkromné osemročné gymnázium, ale ako premiér verejne podporuje učňovkárov, či sa tvári, že si prenajíma byt mesačne za bezmála tritisíc eur. „Hanbí sa priznať, že na to má,“ konštatoval Lipšic s tým, že Fico nemá odpoveď, odkiaľ zobral peniaze. „Preto uteká do paláca za prezidentskou imunitou, lebo má toľko masla na hlave, že nemá čas na bežných ľudí,“ uzavrel Lipšic.

Podľa poslanca za Most-Híd Zsolta Simona Ficovi nejde o občana, ale len o hlasy vo voľbách, nezáleží mu na verejnom záujme, len na tom, ako odmeniť sponzorov. „Robert Fico spôsobil škodu občanom tejto krajiny a občania si takéhoto premiéra nezaslúžia. Keď pri správe krajiny nie je prioritou občan, ale sponzor Smeru, tak Robert Fico nemá byť predsedom vlády,“ zdôraznil Simon. Fico je podľa neho pripravený poskytnúť istoty, ale len vyvoleným.

Premiér Robert Fico odišiel z mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa ho opoziční poslanci pokúsia odvolať pre kauzu nevýhodného predaja emisií, pri ktorej Slovensko prišlo o zhruba 47 miliónov eur.

Táto schôdza je úplne zbytočná. Od samého začiatku musíte vedieť, aké sú pomery v národnej rade z hľadiska počtov. Nič mimoriadne sa nestane, len zvyšujete napätie v spoločnosti,“ povedal Fico vo svojom prejave. Na záver sa odvolal na oficiálnu návštevu českého premiéra Bohuslava Sobotku a zo schôdze odišiel.

Premiér sa vo svojom vystúpení venoval hlavne opisu úspechov druhej vlády Smeru. Kauze predaja emisií sa však nevenoval takmer vôbec. Skonštatoval len, že kauza je jasne spojená s vtedajším koaličným partnerom Smeru, stranou SNS, voči ktorej v minulosti vyvodil zodpovednosť. Tou malo byť najprv odvolanie ministrov životného prostredia a neskôr aj odňatie envirorezortu z rúk SNS. Poslanci Smeru ho v priebehu vystúpenia, po ktorom odišiel, niekoľko ráz odmenili potleskom.

Fico je zbabelec

Parlík
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Opoziční poslanci označili odchod Roberta Fica za prejav zbabelosti. „Prejav a správanie sa predsedu vlády len dokazuje, že je v kauze emisie namočený až po uši,“ reagoval na odchod premiéra podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Opoziční poslanci tiež pripomenuli, že pri odvolávaní z parlamentu neušla ani Iveta Radičová, ale ani Vladimír Mečiar. „Považujem za neuveriteľnú zbabelosť, keď si premiér nevypočuje ani faktické poznámky,“ povedal nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Poslanec za SaS Ľubomír Galko premiéra vyzval, aby niesol politickú zodpovednosť a aspoň priznal, či ho pred nevýhodným obchodom skutočne varovala Slovenská informačná služba.

Ľuďom centy, kamarátom miliardy

Počas prejavu Roberta Fica, ktorý odvolávanie označil za útok na prezidentského kandidáta, stáli pred rečníckym pultom poslanci OĽaNO s transparentom s nápisom „Spravodlivosť Fica – ľuďom centy, kamarátom miliardy.

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň považuje mimoriadnu schôdzu za zbytočnú a účelovú. Pripomenul, že už v antickom Grécku počas konania olympijských hier sa vždy prerušili akékoľvek boje, či bitky a ľudia nerušene mohli sledovať a vychutnávať si športové výkony a zážitky športovcov.

Opozícia namiesto toho, aby aspoň počas zimnej olympiády v zmysle antickej tradície upustila od akýchkoľvek politických bojov, tak zvolala mimoriadnu schôdzu s bojovým pokrikom na odvolávanie premiéra SR, čím iba zbytočne traumatizuje slovenskú spoločnosť a ani raz za niekoľko rokov nedovolí ľuďom si nerušene vychutnať zimné olympijské hry,“ dodal. Ľudom radšej odporúča vychutnať si hokejový zápas SR-USA.

Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Pavol Paška na žiadosť troch opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS.

Vysvetlenia pozadia emisného kšeftu s garážovou firmou Interblue Group, pri ktorom prišlo Slovensko o bezmála 50 miliónov eur, sa opozícia predtým dožadovala na riadnej schôdzi, neskôr na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, vládny Smer-SD obidva razy kroky opozičných strán zablokoval.

Z neúčastí premiéra Roberta Fica na schôdzach, na ktorých mu parlament vyslovuje nedôveru, sa začína stávať pravidlo. Fico v minulosti odišiel v úvode schôdze o odvolávaní, ktoré opozícia iniciovala pre predaj SPP, teraz, keď mu opozičné strany chcú vysloviť nedôveru pre nevýhodný predaj emisií garážovej firme, má predseda vlády celodenný program.

Opozícia kontroluje biznis vlády

Fico má iný program

Premiér dopoludnia prijíma nového českého premiéra Bohuslava Sobotku, na popoludnie zvolal Fico prvé zasadnutie členov Ústrednej volebnej komisie pre voľby prezidenta SR 2014 a zúčastní sa aj na prezentácii oficiálneho maskota a známky slovenskej výpravy paralympionikov, ktorí sa zúčastnia na nadchádzajúcich zimných paralympijských hrách v Soči.

Žiadna iná vláda, Radičovej, Dzurindova ani Mečiarova neurobila to, že by počas odvolávania zdrhla,“ konštatoval vo štvrtok v parlamente na mimoriadnej schôdzi o odvolávaní premiéra pre kauzu emisie poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Predsedu parlamentu Pavla Pašku opakovane vyzýval, aby zabezpečil účasť premiéra a vlády na mimoriadnej schôdzi. Mimoriadnu schôdzu navrhol Frešo počas neúčasti Fica prerušiť, rokovanie by opäť pokračovalo za účasti premiéra.

Našou prácou je kontrolovať váš biznis,“ reagoval Frešo na slová ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý Frešovi na kritiku neúčasti premiéra na schôdzi hovoril: „My máme prácu na rozdiel od teba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton MartvoňDaniel LipšicIvan ŠtefanecIveta RadičováĽubomír GalkoPavol FrešoPavol PaškaRobert FicoVladimír Mečiar