Ficova vláda podľa Figeľa opatreniami berie ľudom prácu

Ján Figeľ
Ján Figeľ Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Ako v období mečiarizmu, aj dnes podľa predsedu KDH Jána Figeľa bez účasti KDH úspešná alternatíva k socialistickej vláde jednej strany nevznikne.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, to nie je výraz sebavedomia, ale našej zodpovednosti za ďalší vývoj Slovenska.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si v nedeľu pripomína 23 rokov od ustanovujúceho snemu hnutia, ktorý sa konal v Nitre. KDH je jedinou stranou na Slovensku, ktorá ako parlamentná strana pôsobí nepretržite od prvých slobodných volieb v roku 1990.

Kresťanskodemokratické kluby začali vznikať už v novembri 1989, keď bola zverejnená výzva na ich zakladanie. „Obávali sme sa zakladať hnutie takpovediac zhora, aby nebolo už v zárodku vládnucou, komunistickou štátostranou zakázané. Preto vznikali najprv miestne kluby, ktorých zástupcovia 17. februára 1990 v Nitre schválili názov a stanovy a zvolili prvé vedenie hnutia,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda KDH Ján Figeľ.

Boli súčasťou vládnych koalícii

KDH
Foto: SITA/Milo Fabian

KDH sa líši podľa Figeľa od mnohých strán, lebo vzniklo na presvedčení a angažovanosti občanov.

„Hnutie nevzniklo na mocenských či ekonomicko-finančných skupinách. Kresťanská etika je východiskom aj pre verejné pôsobenie v duchu tradičných, univerzálnych hodnôt. A toto angažovanie je zacielené na spoločné dobro na rôznych úrovniach politiky – národnej a európskej, ako aj miestnej a regionálnej,“ zdôraznil.

Hnutie bolo opakovane súčasťou vládnych koalícií, z jeho radov vzišli čelní predstavitelia vlád a parlamentu a zastúpenia Slovenska v inštitúciách EÚ.

KDH bolo pri dôležitých rozhodnutiach a procesoch, ktoré upevnili medzinárodné postavenie a vzťahy Slovenska v Európe a vo svete. „Trieštenie strán nehľadá, ani neprináša jednotu. Trieštenie nie je o riešení problémov ľudí. V KDH dostalo priestor viacero politikov, ktorí následne uprednostnili vlastnú cestu. Ani jeden z tých politických projektov sa neujal, s výnimkou strany SDKÚ, ktorá však samotná vznikla výnimočne – z volebnej dohody piatich strán SDK,“ pripomenul Figeľ.

Na druhej strane, po Figeľovom návrate z 5-ročného pôsobenia v Bruseli sa do hnutia vrátili skupiny bývalých členov okolo Jána Klepáča a Ivana Šimka. „Otvorenosť musí byť prejavená. Je prejavom zrelosti a dobrej vôle.“

Vláda berie ľudom prácu

Fico_istoty
Foto: Archívne foto SITA/Ivan Fleischer

Za slabinu uplynulých desaťročí politiky hnutia považuje Figeľ nerozvinutú ekonomickú politiku. Až v roku 2010 postavilo podľa neho KDH ekonomiku a zamestnanosť za priority svojho programu.

„Najlepšia sociálna politika je dať ľuďom prácu. Žiaľ, dnes máme vládu, ktorá berie ľuďom prácu. Berie ju svojimi opatreniami, ktoré vyhovujú síce vyvoleným a mecenášom, ale dusia hospodársky rast a zadlžujú Slovensko. KDH má dnes odvahu a schopnosť ponúkať skutočné riešenia pre oblasť zamestnanosti. Napríklad cez uplatnenie princípu len jeden príjem z verejného rozpočtu, cez podporu rodinného podnikania a cestovného ruchu, cez lepšie podmienky pre podnikateľov a živnostníkov,“ zdôraznil predseda KDH.

Figeľ pripomína, že KDH výrazne omladilo svoje vedenie a pracuje na novom základnom programe pre Slovensko na najbližšie desaťročie. „Perspektíva pre Slovensko spočíva v tom, aby viac tvorilo, ako dnes troví, aby nekonzumovalo svoju budúcnosť v záujme súčasnej spotreby. Zakrátko predstavím tím expertov hnutia pre jednotlivé oblasti vládnej agendy. Chceme ľuďom ponúknuť celkovú víziu, programové riešenia a ich nositeľov,“ uviedol.

Predseda hnutia by želal kresťanským demokratom na Slovensku i v Európe viac jednoty v úsilí o spravodlivý štát a solidárnu spoločnosť. „K takejto spolupráci som v júni v Ružomberku pozval predsedov strán Ľudovej platformy. Pozývame k nej všetkých, ktorí zmýšľajú podobne. Slovensko potrebuje alternatívu k socialistickej vláde jednej strany,“ povedal s tým, že ju chce ponúknuť po starostlivej príprave pre regionálne i prezidentské voľby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieVláda SR