Ficova vláda schválila akčný plán rozvoja pre okres Lučenec

Fico
Predseda vlády SR Robert Fico prichádza na výjazdové rokovanie vlády v neologickej synagóge v Lučenci. Lučenec, 23. jún 2016. Foto: SITA/ Jakub Julény

LUČENEC 23. júna (WebNoviny.sk) – Štvrtková 13. schôdza vlády sa uskutočnila v Lučenci, v ktorého okrese bolo ku koncu apríla evidovaných takmer 7 000 uchádzačov o zamestnanie, čím dosiahla miera nezamestnanosti 16,5 percenta.

Podľa kritérií zákona č. 336 z novembra minulého roku sa Lučenec zaradil medzi dvanásť najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, vláda pokračuje v podpore najviac zaostalých regiónov, ku ktorej ju tento zákon zaväzuje. Zdôraznil, že nejde už len o jednorazové formy pomoci, ako to bolo v minulosti, ale o cieľavedomý, komplexný proces. Jeho základom sú akčné plány, ktoré spájajú aktivity štátu s aktivitami samosprávy, ako aj s aktivitami podnikateľov, ktorí v danom regióne pracujú a ich zámerom je predovšetkým vytvorenie nových pracovných miest.

Mesto je pripravené pre investorov

Je dôležité, že akčné plány vznikajú zdola, vytvárajú sa priamo v regiónoch. Hlavným cieľom akčného plánu, ktorý sme dnes schválili pre okres Lučenec, je znížiť mieru nezamestnanosti vytvorením 1 440 pracovných miest do roku 2020, čím by sa nezamestnanosť znížila o jednu tretinu,“ povedal premiér. Ďalej upozornil, že tento región nie je len poľnohospodárskou oblasťou, ale má aj významný priemyselný potenciál. Viac ako tretina obyvateľov pracuje práve v priemysle.

Samotné mesto Lučenec je pripravené pre investorov, má 40 hektárov voľných plôch v priemyselnej zóne Juh a ďalšie voľné priestory v priemyselnej zóne Poľana. „V poslednom období sme zaznamenali zvýšený záujem investorov, no limitujúcim faktorom je zlá dostupnosť po rýchlostnej komunikácii R1 od Kriváňa,“ konštatovala primátorka Lučenca Alexandra Pivková. Robert Fico reagoval, že aj keď sú prostriedky na rýchlostné komunikácie vyčerpané, vláda bude dostavbu tohto úseku podporovať aj za cenu investičnej výnimky. „Stavebné povolenia sú už vydané, ešte riešime menšie technické problémy. V horizonte rokov 2019 až 2020 by mal byť úsek R1 úplne dokončený po Lovinobaňu,“ spresnil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely.

Schválili finančnú pomoc

Kapacitne pripravené pre investorov je aj druhé mesto v regióne Fiľakovo, v ktorom sa nachádza rozľahlá priemyselná zóna v priestoroch bývalého podniku Kovosmalt. Mesto však potrebuje spracovať podrobnú analýzu hnedých a zelených plôch. Aj tu očakávajú pomoc prostredníctvom akčného plánu.

V rámci akčného plánu vláda schválila pre okres Lučenec aj finančnú pomoc. „Celkové prostriedky, ktoré budú z rôznych zdrojov smerované do tohto regiónu dosiahnu do roku 2020 takmer 150 miliónov eur. Regionálny príspevok bol schválený vo výške 4,3 milióna eur,“ uviedol premiér a dodal, že 900-tisíc eur z regionálneho príspevku dostane okres ešte do konca tohto roku. Akčný plán počíta aj s rozsiahlou pomocou pre malých a stredných podnikateľov, poľnohospodárov a s významnými stimulmi pre zahraničných investorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRoman Brecely
Firmy a inštitúcie Vláda SR