Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SDKÚ-DS, Pavol Frešo počas TB k téme: Priority nového vedenia SDKÚ-DS. Bratislava, 28. máj 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
21. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(72)

Ficove výroky o Ukrajine sú nepochopiteľné, tvrdí Frešo

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko si podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša zaslúži konečne inú vládu, ktorá bude jasne stáť na hodnotách slobody, demokracie, bude mať jasno v zahraničnej politike a bude presadzovať skutočné záujmy krajiny a jej občanov.

Obrazom: Ľuďom pripomínajú boje na Ukrajine august 1968

Vyhlásil to v súvislosti so 46. výročím vtrhnutia vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa pod vedením Sovietskeho zväzu v auguste 1968.

“Výroky Roberta Fica, ktoré sú v rozpore s hlavnou líniou zahraničnej politiky Slovenska a spochybňujú aj kroky našej diplomacie, len tak nenecháme,” poznamenal s tým, že budú na pôde NR SR žiadať o vysvetlenie.

Pre krajinu, ktorá si vytrpela okupáciu sovietskou armádou, sú podľa slov Freša nepochopiteľné Ficove vyjadrenia, ktorý v súvislosti s okupáciou časti Ukrajiny robí všetko pre to, aby nekritizoval Ruskú federáciu, ale všetkých ostatných – od našich spojencov v EÚ a NATO až po Ukrajinu.

“Ak bude naďalej pokračovať v politike obhajoby agresora a odsudzovaní obetí, možno sa zajtra dočkáme toho, že privíta bratskú pomoc z roku 1968 a vyhlási, že za okupáciu si môžeme sami,” uviedol predseda SDKÚ-DS.

Obeťou “bratskej pomoci” sa v roku 1991 stali ľudia v Moldavsku, neskôr v Čečensku, v roku 2008 v Gruzínsku, v roku 2014 ľudia na Ukrajine a ďalšie nevinné obete v zostrelenom malajzijskom lietadle, pripomenul Frešo.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

“A práve na všetkých týchto ľudí by sme mali myslieť dnes (vo štvrtok), keď si už v slobodnej a demokratickej Slovenskej republike pripomíname tragické výročie okupácie pod hlavičkou ‘bratskej pomoci’. Bohužiaľ sa treba mať stále na pozore, keďže iniciátorov ‘bratských pomocí’ pre ľudí, ktorí o ňu nestoja, nezastavil ani rok 1989,” doplnil.

Udalosti z augusta 1968 považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) za tragický okamih dejín Čechov a Slovákov. Ako sa píše v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková, strana si váži všetkých, ktorí sa vtedy napriek výzvam rozhodli čeliť vojenskej presile.

Obrazom: Pred 46 rokmi vtrhli do Československa vojská Varšavskej zmluvy

“S úctou spomíname na tých, ktorí pri tom prišli o život. Máme pochopenie pre tých, ktorí emigrovali, ale aj pre tých, ktorí v Československu zostali a žili svoje trpké životy v neslobode,” informuje SaS.

Ako ďalej strana uvádza, pohŕda tými, ktorí si na aktívnom udržiavaní tejto neslobody budovali svoje kariéry a s obdivom hľadí na tých, ktorí doma či za hranicami zasvätili svoje životy boju s boľševikmi.

Vojská

Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky a Bulharskej ľudovej republiky vtrhli do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Na strane Československa okupácia spôsobila úmrtie viac ako 100 osôb.

Dôvodom invázie bol nesúhlas s reformným procesom Komunistickej strany Československa (KSČ) pod vedením Alexandra Dubčeka. Invázia priviedla k moci protireformné krídlo KSČ, ktoré sa pri moci udržalo do novembra 1989. Vojská Sovietskeho zväzu zostali rozmiestnené na území Československa až do roku 1991.

Odporúčané články

Obrazom: Situácia na Ukrajine pripomína ľuďom august 1968 Obrazom: Takto vyzerala Bratislava po vpáde ruských tankov

Témy

Diskusia

jjj Frešo hovorí o roku 1968 , ale v týchto dňoch si pripomíname SNP a to sme čírou náhodou neboli okupovaní nemeckom? V podstate ide o preferencie , Fico povie A a Frešo o deň povie B , len aby povedal... mmmmmmm Rus (Neregistrovaný) | včera 06:53 A po celom svete rozlezení americkí lotri sú tebe, Rus, akože OK? To tebeb nevadí, že nám už začínajú diktovať pomaly aj to, aké topánky si budeš môcť obuť? Si sráč, nehnevaj sa za výraz,... ľuboš fantmodrák - hahaha, modrý zmrd ani nič nedokáže iba sa smiať ako kokot, hlavne zo seba mmmmmmm Tá skamenelina, zvaná aj Frešo, chce ešte aj kandidovať? Alebo, jeho strana SDKU, chce ešte dačo na Slovensku znamenať???? Veď je krátkozraký idiot, ten kto dnes nevidí realitu ukrajinsej drámy a chce ešte dokonca na takých nezmyselných výrokoch stavať budúcnosť... Frešo Frešo jednoducho nepochopil, sám sa k tomu priznáva že je to preňho nepochopiteľné. Nebudem hovoriť nič o inteligencii, vraj kým vstúpil do politiky bol programátor ale tie roky čo je v Sdkú sa na ňom poriadne podpísali.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...