Fidlikant na Novej scéne už dofidliká

Bez názvu
Fidlikanti Foto: Nová scéna

BRATISLAVA 27. augusta (WBN/PR) – Divadlo Nová scéna má už tri sezóny v repertoári aj svetoznámy muzikál FIDLIKANT NA STRECHE v réžii Jozefa Bednárika. Zakrátko, v sobotu 25. septembra sa uskutoční už derniéra, posledné predstavenie tejto úspešnej inscenácie, ktorá dosiahla hranicu 90-tich repríz.

Americký muzikál Fidlikant na streche dostal svoj metaforický názov podľa obrazu Marca Chagalla. Svetová premiéra sa konala v roku 1964 v Imperial Theatre v New Yorku – v meste, o ktorom sa hovorí, že je „najväčším židovským mestom na svete“. Predlohou na tento divadelný projekt sa stali pôvabné poviedky ruského židovského spisovateľa Šoloma Alejchema, ktoré do muzikálovej podoby spracoval libretista Joseph Stein, hudbu zložil Jerry Bock a texty piesní napísal Sheldon Harnick. Newyorská inscenácia, pod ktorú bol podpísaný Jerome Robbins ako režisér aj choreograf, sa stretla s obrovským ohlasom u publika i kritiky a dosiahla rekordný počet repríz – 3242. Na Slovensku sa tento muzikál hral na Novej scéne v roku 1968, kde postavu Tovjeho stvárnil Jozef Kroner. O tridsať rokov neskôr v Nitre a potom aj v Prešove muzikál na Fidlikant na streche zinscenoval Jozef Bednárik.

Príbeh mliekara Tovjeho v dedinke Anatevka je pútavý, ešte stále dokáže rozosmievať, dojímať aj rozplakať, čoho dôkazom je tiež bratislavská inscenácia Novej scény, ktorá mala premiéru 29. a 30. septembra 2007. V hlavnej úlohe Tovjeho exceluje Marián Slovák spolu so Štefanom Kožkom, postavu manželky Goldy hrajú Eva Matejková a Soňa Valentová. V ďalších postavách účinkujú napríklad Karin Olasová, Nela Pocisková, Jana Valocká, Marián Labuda ml., Róbert Halák, Marcel Ochránek, Eva Rysová, Karol Čálik, Marek Majeský, Ján Mistrík či Lucia Vráblicová.

Posledné dve predstavenia Fidlikanta na streche sa na bratislavskej Novej scéne uskutočnia vo štvrtok 23. septembra o 18.30 so Soňou Valentovou a Štefanom Kožkom a v sobotu 25. septembra 2010 o 18.30 h s Evou Matejkovou a Marošom Slovákom v hlavných úlohách. Vstupenky sú už v predaji.

Ďalšie informácie na www.nova-scena.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BednárikJozef KronerMarián LabudaNela Pocisková
Firmy a inštitúcie Divadlo Nová Scéna