FIGEĽ: KDH je pripravené na širokú koalíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Figeľ
Ján Figeľ Foto: SITA/Jozef Hulka

Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?

Jeden dôvod je základný a vždy platný. To je právo, ktoré nám núka sloboda a demokracia. Už dvadsať rokov môžu občania a Slovensko rozhodovať o sebe. Znamená to však aj zodpovednosť za využitie tohto práva. Tí, ktorí hlasujú, majú aktívny vplyv na rozhodnutia, ale aj silnejšie morálne právo hodnotiť následný vývoj. Aktuálny dôvod je v tom, že Slovensko sa nachádza na dôležitej križovatke, ktorá v horšom prípade môže znamenať kontinuitu dnešného smerovania. To nie je len o názve najsilnejšej strany, ale aj o takých javoch ako je rekordná nezamestnanosť, prehlbovanie rozkladu v justícii, červené čísla vo verejných rozpočtoch, rýchle zadlžovanie štátu, narastanie regionálnych rozdielov, rast klientelizmu a korupcie. Toto nie je na prospech slušných ľudí, ani ekonomiky, ani kultúry, ani celej krajiny. Ľudia to môžu vo voľbách zmeniť. A k výberu tej lepšej cesty aj v politike sme všetci pozvaní.

Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?

KDH ponúka cestu z krízy, ktorá má rôzne dopady – finančné, ekonomické, sociálne, ale aj etické. Smer evidentne nestačí pre pozitívnu zmenu. Negatívne javy, ktoré som pomenoval, zasahujú oblasti zamestnanosti, korupcie, verejnej správy. Vyžadujú si viac skutočnej zodpovednosti a solidarity a dôslednej spravodlivosti, triezve vlastenectvo. Toto všetko dnes KDH ponúka aj vo forme nového programu Cesta pre Slovensko. Cesta je viac ako smer. Aj vďaka nositeľom, ktorým je kombinácia skúsenejších a mladších v politike, alebo kontinuity a zmeny. Ponúkame to, čo sa dá v kombinácii nazvať odvaha k vážnym, ozdravným krokom, skúsenosť najstaršej ponovembrovej politickej strany, ale aj zodpovednosť, ktorú nesieme na všetkých úrovniach verejnej správy. Kresťanská demokracia je tradičný a osvedčený koncept pre riešenie vecí verejných. V povojnovej Európe sme jej ovocie mohli vidieť na západ od nás, ale za dvadsať rokov aj na Slovensku. Hlásime sa k tomu a ponúkame aktuálny, silný program.

Ktorým heslom sa ako politik riadite?

Tolerantná spoločnosť hovorí: Ži a nechaj žiť. Solidárna spoločnosť posúva tento význam do kvalitatívne vyššej roviny: Ži a pomáhaj žiť. Toto je heslo, ktoré mám rád. Je pozvaním pre prínos v osobnom živote, aj v spoločnosti. Žiť s otvorenosťou a zodpovednosťou, ale aj pomáhať. To je tá forma solidarity, ktorá môže byť iná na lokálnej, iná na európskej či národnej úrovni. Je to pozvanie pre všetkých, aby sme boli solidárnou spoločnosťou.

Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?

Ľudí. Ľudský potenciál, ktorý je vždy najviac. A osobitne v prostredí, ktoré nemá nejaké zásadné nerastné bohatstvo alebo rozsiahle teritóriá. Slovensko je stredoeurópskou krajinou, kde každý sused je väčší a potenciálne silnejší, menej zraniteľný. Prednosťou Slovenska je nielen krásna príroda a bohaté kultúrne dedičstvo, ale hlavne ľudia so svojou schopnosťou niesť zodpovednosť a zápasiť o perspektívu, tak ako to bolo pred rokom 1989 v zápase s komunizmom, následne s mečiarizmom. Som presvedčený, že tento potenciál prinesie veľa konkrétnych a správnych odpovedí v dnešných a v budúcich zápasoch. Je to spoločnosť so stredoeurópskou mentalitou a kultúrou, ktorá je práve centrom pre vzťahy aj na západ, aj na východ, aj na sever a juh. Tie sú často testované politikou, alebo postojmi iných okolo nás.

Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?

Myslím, že sú dva. Jedným je nezamestnanosť, ktorá láme rekordné čísla. Znamená, že veľa jednotlivcov, ale aj rodín, nemôže naplno tvoriť, skôr musí vyčkávať, alebo očakávať. Tým druhým je korupcia, ktorá narastá. Má skryté aj viditeľné formy a je rakovinou, ktorá oslabuje celú spoločnosť.

Podporíte v nasledujúcom volebnom období zmenu volebnej legislatívy smerom k zjednoteniu základných inštitútov do jedného volebného zákona (tzv. volebného kódexu)?

Áno, sme za prijatie volebného kódexu. Táto téma si vyžaduje rozvahu aj odvahu, pretože dnes je volebný priestor veľmi neprehľadný aj vďaka rozmanitým podmienkam. Prinieslo by to nielen scelenie týchto podmienok, ale aj väčšiu prehľadnosť a efektívnosť. Jedným z podnetov, ktorý považujeme za konštruktívny pre ďalšie obdobie, je aj návrh KDH spojiť komunálne a regionálne voľby do jedného termínu. To predpokladá ústavnú zmenu. Ale mohlo by to priniesť väčšiu efektívnosť, účasť a možno aj väčšiu dôveru pre dve základné úrovne správy vecí verejných.

Ste za zvýšenie / zníženie / ponechanie súčasnej úrovne daňového a odvodového zaťaženia, resp. za zavedenie progresívneho zdanenia? Ak zvýšenie/zníženie, na akú úroveň?

Slovensko má vysoké daňové a odvodové zaťaženie práce. To považujeme za jeden z kľúčových dôvodov pre dnešnú vysokú nezamestnanosť, ktorá je výrazne vyššia ako u susedov. A to nielen kvôli kríze. Preto riešenie tejto záťaže a spôsob ako to urobiť a miera bude súčasťou krokov po voľbách. Prvým je sprehľadnenie, zjednodušenie a spojenie výberu odvodov, ktoré je dnes drahé a veľmi neprehľadné. Druhým sú systémové zmeny, ktoré by mohli priniesť odľahčenie a zníženie odvodového zaťaženia, o ktorom hovoríme aj v programe, aby sa skôr oplatilo zamestnať, ako hľadať únik na čiernom trhu, alebo v nezamestnanosti, alebo tlačiť ľudí umelo na živnosť. To je dnes tiež vypuklý jav.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy?

Nie. Ale nie som za zvyšovanie minimálnej mzdy v krízových časoch. Odpoveď vidím skôr v pomoci dlhodobo nezamestnaným, alebo v hľadaní podpory pre tých, ktorí by chceli a mohli pracovať, ako v umelom zvyšovaní úrovne minimálnej mzdy, ktorá spôsobuje ďalší rast nezamestnanosti. Minimálna mzda ako inštitút je zdrojom mnohých dávok v sociálnej politike a preto zmena tejto dávky znamená mnohé ďalšie zmeny. Aj kvôli tomu nie sme za zrušenie minimálnej mzdy.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Náklady odhadujeme na úrovni jedného milióna eur.

Máte vlastné zdroje?

Máme to požičané od slovenskej banky.

Ako odhadujete volebný zisk KDH?

KDH má ambíciu byť v najsilnejšej trojici politických strán na Slovensku, čo považujem aj za realistické, aj za zodpovedné z hľadiska celkového potenciálu hnutia. V tomto prostredí sa bude lámať chlieb nielen pred voľbami, ale hlavne po voľbách. Je to rozhodujúci priestor aj pre dlhodobé formovanie politických vzťahov na Slovensku. Tomu zodpovedá dvojciferný volebný výsledok.

Viete upresniť číslo?

Hrubý zámer stačí. Všetko, čo je naviac, je vítané. Nie som minimalista, ale už tento posun pre hnutie, ktoré skončilo v posledných voľbách posledné, je výrazný. Pritom ho označujem za zodpovedný a primeraný, pretože KDH má na takýto výsledok. Má dvadsať rokov skúseností zo zápasov o slobodu a demokraciu, právny štát, európsku perspektívu. Má skúsených ľudí, ale aj odborníkov, nové tváre. Takže hovoriť o dvojcifernom čísle je z tohto pohľadu návrat k tým lepším časom KDH.

Nie je to však málo odvážne vzhľadom na to, že niektoré prieskumy vás posúvajú na druhé miesto? Nemala by byť tá ambícia vyššia?

Budem rád, keď budú o tom hovoriť viac iní ako predseda hnutia. Budem rád, keď to nebude len o očakávaniach, ale o práci, angažovanosti, intenzite našej komunikácie. A pripravenosti na zodpovednosť, ktorá s tým súvisí. To znamená, že nielen rozprávať a očakávať, ale urobiť všetko preto, aby KDH bolo vo vedúcej trojke. Je to ako v športe. Ale je to viac ako šport, pretože je to zodpovednosť za štát. Nikdy som netvrdil, že to má byť tretie miesto, ale postavenie v trojici popredných. To znamená v silnej kondícii a v prednej línii.

Položím otázku, ktorá zaznieva už skoro rok. Čo bude robiť KDH po voľbách a s kým?

Smer potrebuje presun do opozície, ak sa majú zastaviť javy, ktoré som pomenoval na úvod. Sú veľmi kritické, negatívne. Vedú Slovensko maďarskou, alebo gréckou cestou. Je tam množstvo dvojtvárnosti, neschopnosti urobiť zásadné opatrenia teraz, skôr presúvanie zodpovednosti na iných po voľbách. Zakrývanie toho, čo potrebujeme riešiť. Odpoveď znamená stredopravú alternatívu, možno podľa modelu 2002. V roku 2002, podobne ako v roku 1998, prvý z volieb nebol ich víťazom. Predpokladom pre takúto odpoveď je, čím viac mandátov pre KDH. Aj pre kritický prípad, ktorý je v rukách občanov Slovenska, však KDH hľadá odpoveď. Je to ako pripravovať sa na slnečnú nedeľu 13. júna, ale môže aj pršať. Nie je všetko v našich rukách. Občania to majú v rukách. Kto volí Roberta Fica, zvyšuje pravdepodobnosť pokračovania dnešnej koalície. Či sa takto stane, či prejdú menší partneri cez päť percent, je otázne. Pre prípad, že by na Slovensku nebolo možné zostaviť vládu bez Smeru, KDH vyjadrilo pripravenosť diskutovať a hľadať odpoveď vo forme širokej pravoľavej vyváženej koalície, ktorá by musela byť precízne politicky a programovo zadefinovaná. To by bol základ pre jej stabilitu, ale aj úspešnosť jej politiky. Mnohé zo zmien si budú vyžadovať širší ako len bežný konsenzus. Širší znamená až ústavný konsenzus. Byť pripravený o tom diskutovať považujem za výraz zodpovednosti. Nie voči Smeru. To nie je odpoveď o Smere, ale o Slovensku.

Teda vami testovaný variant na internete. Smer, SDKÚ a KDH?

Ten variant bol predĺžením diskusie, ktorá je v médiách od februára. Bol pozvaním na komunikáciu s KDH v novom sociálnom a elektronickom prostredí. Áno, je to o tejto myšlienke, ale musia sa vyjadriť aj tí ďalší. Nechcem ju rozvíjať a ani ju komentovať za iných. Ale pomenovať ju ako jednu z možných ideí je zodpovedné.

Neobávate sa, že keby išlo KDH do koalície so Smerom bez SDKÚ, tak o štyri roky by tu nemuselo byť?

My nehovoríme o dvojkoalícii, ale o širokej, vyváženej koalícii. A o KDH sa neobávam, znovu rastie po celom Slovensku.

A čo vláda Smeru, KDH a tretej strany, pričom SDKÚ by bola v opozícii?

Potrebnú vyváženosť, skúsenosť a stabilitu iné, malé strany nemôžu zaručiť.

Vyslovili ste želanie, aby vznikla koalícia podobná tej z roku 2002. V tejto koalícii problémy spôsobovala liberálna profilácia ANO a jej súboje s KDH. Dnes jej úlohu supluje SaS. Podľa Richarda Sulíka napriek konfliktom medzi ANO a KDH to bola najúspešnejšia vláda, ktorú Slovensko malo. Ak by mal byť cenou pre takúto koalíciu podľa neho konflikt medzi jeho liberálnou stranou a KDH, tak to berie. Ako vy vnímate možné spory o otázkach života a morálky?

Zápas medzi kresťanskou demokraciou a liberalizmom, tak ako zápas medzi kresťanskou demokraciou a komunizmom tu bol a svojím spôsobom bude, pretože ide o hodnotový stret. Ak je to o tom, tak je to predvídateľné, čitateľné, korektné. Ak do toho vstupujú iné, nekalé záujmy, tak to bude väčší problém. Tak to bolo aj v roku 2002. Súhlasím s tým, že druhá Dzurindova vláda priniesla Slovensku novú dynamiku. Začala mnohé dôležité zmeny, reformy a naštartovala rozvoj, ktorý Slovensko nielen zviditeľnil, ale aj posilnil. Aj pred krízou, do ktorej sme prišli s najvyšším rastom HDP v EÚ, postupne konsolidovanými verejnými financiami a lepšou pripravenosťou ako niektoré iné krajiny. Napriek tomu sme mali spory a to veľmi viditeľné, až zásadné s Pavlom Ruskom a jeho ANO. Toto je skúsenosť, ktorú nesieme so sebou, ale aj odkaz pre ostatných. Vieme sa dohodnúť, chceme sa dohodnúť a dobré dohody robia dobrých priateľov. O tom by mala byť povolebná dohoda a spolupráca, pretože znamená jasný program a stabilné roky v politike, ktorú vnímame ako službu verejnému záujmu. Pre nás model 2002, stredopravá alternatíva, je základnou prioritou pre vývoj po parlamentných voľbách.

Budete po prípadnom vstupe do vlády presadzovať prijatie dvoch zmlúv s Vatikánom, ktoré Slovensko nemá ešte uzavreté, teda o výhrade vo svedomí a financovaní cirkvi?

Máme to nielen v programe, ale aj v presvedčení, pretože to je téma, ktorú Slovensko celkovo nenaplnilo. A je dôležitou aj vzhľadom na dvadsaťročný vývoj, aj vzhľadom na dnešné a budúce výzvy. Ľudská sloboda začína vo svedomí a preto definovať v legislatíve podmienky pre právo na výhradu vo svedomí, je súčasťou ochrany základných ľudských práv. Tieto dve zadania sa líšia hlavne v tom, že jedno je vo fáze pred finalizáciou. Je signované oboma stranami pred záverečným rozhodovaním. To druhé, finančné zabezpečenie cirkvi, si vyžaduje otvorenie diskusie a ďalšiu prípravu. KDH je na to pripravené.

Ak by ste si mali vybrať jednu osobnosť, ktorá vás v politike inšpiruje. Dokázali by ste si takú osobnosť vybrať?

Radšej hovorím o tých, čo tu už nie sú, aby sa tí, ktorí tu sú, necítili byť nejakým spôsobom hodnotení, alebo opomínaní. Nedávno uplynulo 60. výročie Schumanovej deklarácie. Osoba Roberta Schumana je pre mňa dlhodobo inšpiráciou, keďže to bol výrazný kresťanský demokrat. Bol prvým francúzskym poslancom, ktorého zatkli nacisti vo Francúzsku. Vedel sa vzoprieť nacionalizmu, či nacizmu, ale aj ponúknuť konkrétny koncept praktickej solidarity pre zmierenie medzi znepriatelenými národmi Francúzska a Nemecka. Ovocie jeho politiky je dodnes viditeľné, svojím spôsobom inšpirujúce. Pre mňa osobne to bol príklad, ktorý ma najviac oslovil.

Kedysi ste sa aktívne venovali športu. Hrávali ste futbal, ktorý raz pre vás nedopadol veľmi dobre. Ešte si futbal zahráte, alebo sa skôr venujete iným športom?

Sem-tam si zahrám stolný futbal so synom, alebo s mladými. Mám rád plávanie, alebo cvičenia fitness. Plávanie mi odporučili po zložitých operáciách chrbtice. Futbal už nechávam mladším. V živote všetko má svoj čas. Bojím sa, že ešte jeden nevydarený pád by mohol skončiť horšie ako v roku 2001.

Vaše odpovede dnes boli podstatne kratšie ako na jeseň. Pracujete na sebe, či iní pracujú na vás?

Veď to sa hovorievalo, že práca nás formuje, alebo šľachtí. Účasť na politickom živote, na komunikácii, je súčasťou môjho dnešného poslania. V tom zmysle aj spôsob vyjadrovania, stručnosť, presnosť, je kritériom. Snažím sa vnímať aj spätné väzby od ľudí, ktorí mi hovoria, že veľké veci by bolo treba vyjadrovať jednoducho. V jednoduchosti je krása, aj pravda. Preto sa zamýšľam aj nad spôsobom komunikácie. Ale nie umelo, skôr prirodzene, pretože aj keď znovu spomeniem Schumana, jeho odkaz Pre Európu je jedna z najmenších kníh. Je to odkaz, ktorý je nielen zapamätateľný, ale aj pochopiteľný, pretože sa zakladá na logike, tradícii, na osvedčenom a dáva všetkému nové usporiadanie. Dve cnosti sa spájajú vo vyjadrovaní, ktorému sa hovorí, že je krátke a múdre. Hľadám cestu k takým cnostiam.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Figeľ
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie