Fignon: Contador zdolal Schlecka na mentálnom poli

Bez názvu
Alberto Contador Foto: SITA/AP

PARÍŽ 26. júla (WEBNOVINY) – Tohtoročná Tour de France ponúkla v cieli na parížskych Elyzejských poliach fascinujúci obrázok. Alberto Contador tretíkrát korunovaný za kráľa najťažšej cyklistickej tortúry s rukou pri srdci oduševnene spieval španielsku hymnu a o niekoľko metrov ďalej lúčiaci sa velikán Lance Armstrong povedal reportérom, že nemá chuť hovoriť a radšej by si dal chladené pivo. Mala to byť triumfálna rozlúčka 38-ročného veterána a sedemnásobného šampióna, no namiesto toho prišlo potvrdenie Contadora ako kráľa súčasného svetového pelotónu. Len štyri roky stačili šťúplemu rodákovi z Pinta na to, aby sa zaradil medzi veľké postavy cyklistického športu. Tri prvenstvá na Tour de France a k tomu po jednom z Giro d´Italia a Vuelty, čiže ďalších dvoch podujatí „veľkej trojky“, pred ním nazbierali len Francúzi Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Belgičan Eddy Merckx. A to má len 27 rokov a vo výhľade ďalších možno desať účastí na Tour de France.

„Rád by som ďalej vyhrával, veď nie som ešte taký starý,“ glosoval v parížskom cieli Contador a za oslavného spevu svojich fanúšikov pokračoval: „Cyklistika však nie je matematika, že si môžete presne vypočítať, čo urobíte a na koľkom mieste skončíte. Cesty sú zradné, situácie v pelotóne nepredvídateľné. O to viac si vážim toto celkové prvenstvo, lebo vzišlo z mojej nie najlepšej formy a veľkého súboja s Andym Schleckom.“

Práve duel Schleck – Contador o žltý dres lídra bol absolútnym vrcholom 97. vydania Tour a úplne zatienil rozlúčku veľkého šampióna Lancea Armstronga, ktorého pády a následné boľačky pripravili o lepšie ako 23. miesto v celkovom sumári. Contadora nezastihla tohtoročná Tour vo vlaňajšej forme, aj preto mal v cieli pred Schleckom náskok len 39 sekúnd. Práve tých 39 sekúnd, ktoré na neho získal v 15. etape, keď na neho nepočkal v stúpaní na jeden z pyrenejských vrcholov, hoci jeho veľkému súperovi spadla reťaz. Práve tento moment vyvolal vlnu protichodných reakcií a na pár okamihov aj naštrbil vzťah dvoch rešpektovaných osobností a kamarátov. Schleck spočiatku soptil, potom šermoval odvetou a keď ani po supervýkone na Tourmalete svojmu najväčšiemu rivalovi nedokázal ujsť, napokon pokorne prijal opätovnú úlohu korunného princa.

„Bol to veľký duel. Pripomínalo mi to súboje tenisových velikánov Nadala a Federera. Tešíme sa na ďalšie pokračovania,“ skonštatoval trefne riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme. Bývalý dvojnásobný víťaz Laurent Fignon poznamenal, že ak chce v budúcnosti Schleck predstihnúť Contadora, musí odložiť bokom svoje emócie a „bezcitne“ sa sústrediť len na jednu vec – celkové víťazstvo. „Kamarátstvo musí Luxemburčan nechať na štarte. Contador bol v tomto roku lepší, lebo svojho súpera zdolal na psychologickom poli. Španiel svoju nie stopercentnú formu nahradil v tomto roku mentálnou prevahou,“ cituje L´Equipe Fignona.

Je pravdepodobné, že aj v ďalších rokoch sa dočkáme pokračovania súbojov v podaní Contadora a Schlecka, hoci zrejme každý z nich už bude kopať za iné tímy. Španielovi sa končí v Astane zmluva a bude asi najvychytenejším artiklom na prestupom trhu a dánsky Saxo Bank zasa končí ako tím. Každopádne obaja skvelí cyklisti majú vo veku 27, resp. 25 rokov pred sebou ešte minimálne polovicu kariéry.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorAndy SchleckEddy MerckxLance Armstrong