Filmový festival v Jihlave otvorí režisér Vojtěch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Trinásty ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jihlava, ktorý sa uskutoční od 27. októbra do 1. novembra, otvorí dokument o režisérovi Vojtěchovi Jasnom s názvom Život a film. Portrét režiséra dokumentov ako Česká rapsodie (1969), Peklo na zemi (2001), dramatickej komédie Všichni dobří rodáci (1968) či spolutvorcu seriálu Hlasy umlčených (2002) nakrútil začínajúci Arkaitz Basterr Zalbide, ktorý sa postaral aj o scenár a produkciu.

Festival ponúkne 220 dokumentárnych filmov, niektoré vo svetovej premiére. Najväčšou novinkou je koncept Váš domácí festival, vďaka čomu prehliadka filmov doslova vtrhne do domovov obyvateľov a obyvateliek Jihlavy. Domácnosti, ktoré budú ochotné prijať návštevníkov a návštevníčky, tak poskytnú nové projekčné miesta. Podľa riaditeľa Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jihlava Mareka Hovorku organizačný tím vytvorením sekcie Váš domácí festival nadväzuje na „tajné bytové prednášky či bytové predstavenia usporadúvané v dobe normalizácie“. Takto uvedie svoj film Ako sa varia dejiny aj slovenský dokumentarista Peter Kerekes, ktorý počas projekcie svojmu publiku aj navarí.

Festival uvedie štyri súťaže: Opus bonum pre svetové dokumenty, Mezi moři zameranú na produkciu strednej a východnej Európy, Česká radost prezentujúcu to najlepšie od českých filmárov a Fascinace, ktorá sa sústredí na experimentálny dokument. Svoje ceny udelí tiež časopis Respekt, a to pre najlepšiu televíznu, video a online reportáž.

O ocenenia na festivale bojujú aj slovenské snímky. V súťažnom výbere Mezi moři bude o Cenu pre najlepší východoeurópsky dokumentárny film bojovať Zuzana Piussi a jej Hrdina našej doby o filmovom kritikovi a teoretikovi Pavlovi Brankovi, Jaroslav Vojtek a jeho Hranice o rozdelení dediny Slemence a Jaroslava Bagdasarova s Turistou ve vlastním domě. Na novozaložené ocenenie Silver Eye, ktoré udelia v rámci trhu s dokumentárnymi filmami, nominovali Arsy-Versy Mira Rema v kategórii krátkych dokumentárnych filmov, Momentky Petra Krištúfka a opäť Hranice Jaroslava Vojteka, oba filmy v kategórii celovečerných snímok.

Okrem súťažných sekcií je aj tento rok pripravených niekoľko nesúťažných blokov. V sekcii Zvláštne uvedenie premietnu novinku Michaela Moorea s názvom O kapitalizmu s láskou, Maradona by Kusturica – portrét jedného z najväčších futbalistov všetkých dôb v réžii Emira Kusturicu, a doku-drámu Doktrína šoku britského režiséra Michaela Winterbottoma. Dokumentárnej tvorbe z obdobia Protektorátu Čechy a Morava je venovaná sekcia Jak Češi hajlovali, tvorbu celosvetovo rešpektovaného maďarského Štúdia Bélu Balázsa predstaví Maďarské filmové povstanie, retrospektíva Průhledná bytost bude tento rok venovaná francúzskemu režisérovi Georgesovi Rouquierovi, Průhledná krajina ponesie názov Cuba Libre. Svoju nesúťažnú časť bude mať aj blok Fascinace, v rámci ktorého pripravili niekoľko pásiem – Retrospektiva stuttgartské filmové a fotografické výstavy FIFO z roku 1929, Exprmntl.cz o českej experimentálnej tvorbe. V rámci Fascinace sa o program postará tiež kanadský experimentátor Mike Hoolboom, ktorý okrem bloku snímok filmára Franka Colea pripravil krst knihy Life without Death: the Cinema of Frank Cole.

Jedným z hlavných hostí bude dánsky režisér Jorgen Leth, ktorý je známy najmä ako hlavný protagonista snímky Päť prekážok (2003). Filmár absolvuje svojrázny prekážkový beh aj na festivale v Jihlave. Bude pozostávať z prednášky o jeho tvorivej metóde s pomocou ukážok z jeho ešte nedokončenej snímky Človek erotický, autorské čítanie z kontroverznej knihy Nedokonalý človek, svoj výber zo sekcie Opus Bonus predstaví v Hledání dobrého díla, každodenný Zápisník v rámci festivalového denníka a napokon sa bude konať projekcia filmu režiséra a riaditeľa brazílskeho festivalu It’s All True Amira Labakiho 27 scén s Jorgenem Lethem, po ktorej bude nasledovať diskusia.

Súčasťou jihlavského festivalu bude aj tento rok East European Forum, ktorého hlavnou myšlienkou je podpora a pomoc v presadzovaní sa autorského dokumentu zo strednej a východnej Európy na celoeurópskej úrovni. Vďaka fóru vzniklo doteraz 49 dokumentárnych snímok, medzi nimi aj Rabbit a la Berlin. Tento film sa prebojoval do užšieho výberu titulov, ktoré majú šancu na nomináciu na Oscara v kategórii krátkych dokumentov.

Po minuloročnom prvom ročníku pokračuje Fotokomora prinášajúca diela významných osobností súčasnej európskej fotografie, tento rok osobne príde Kuba Dabrowski z Poľska, Švajčiar Jules Spinatsch a záujemcovia spoznajú londýnsky archív The Archive of Modern Conflict. K sprievodnému programu patria aj dielne, napríklad workshop Média a dokument, projekcie krátkych filmov barmských študentov pražskej FAMU a hudobný či divadelný program, ale aj autorské čítania.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KerekesZuzana Piussi