Filozofická fakulta Prešovskej univerzity má 50 ro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

PREŠOV 23. septembra (WEBNOVINY) – Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove oslavuje 50. výročie svojho založenia. Jubileum si pripomenie viacerými aktivitami. Vo štvrtok sa bude konať v priestoroch univerzity vedecká konferencia na tému Idea humanizmu a tolerancie v kontexte etnokultúrnej identity, na ktorej sa zúčastnia aj hostia z univerzít z Českej republiky, Poľska a Francúzska. V piatok v historickej sále Čierneho orla na slávnostnej akadémii odovzdá rektor vyznamenania a pamätné medaily zamestnancom a hosťom z kooperujúcich medzinárodných inštitúcií. Dekan fakulty Rudolf Dupkala potešil študentov dvomi dňami voľna.

Filozofická fakulta v Prešove je druhou najstaršou na Slovensku, bola ustanovená 1. septembra 1959 a stala sa jednou zo zakladateľských fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V prvom roku svojej existencie mala štyri študijné odbory – slovenský jazyk a literatúra, ruský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra a dejepis. Nastúpilo tu 203 poslucháčov, ktorým prednášalo 33 vysokoškolských učiteľov, nebol medzi nimi ani jeden univerzitný profesor.

Pred 12. rokmi vznikla Prešovská univerzita, pod ktorú bola začlenená aj Filozofická fakulta. Dnes s počtom 2 737 študentov je najväčšou z ôsmich fakúlt univerzity. Záujem o štúdium je vysoký, dlhodobo sa na ňu hlási päťnásobne viac uchádzačov, ako môžu prijať. Na fakulte pracuje asi 200 zamestnancov. Výučbu zabezpečuje na plný úväzok 21 profesorov, 32 docentov, 73 odborných asistentov s titulom PhDr., PhD. , 21 odborných asistentov sa pripravuje na získanie vedeckej hodnosti, pôsobia tu aj lektori zo zahraničia a hosťujúci profesori. Fakulta má akreditáciu na 33 bakalárskych, 28 magisterských a 13 doktorandských študijných programov.

Najvychytenejšie je o štúdium psychológie, masmediálnych štúdií, sociálnej práce, prekladateľstva, naopak, klesá záujem o učiteľské programy. Na svojom začiatku sa na fakulte mohli študovať z cudzích jazykov iba ruština a ukrajinčina. Dnes sú to angličtina, nemčina, francúzština, ruština, španielčina, ukrajinčina, existuje tu možnosť študovať aj tzv. menšie jazyky (bieloruský, poľský, rusínsky) cez katedru slovanistiky, o ktoré je však malý záujem.

Prešovská univerzita zatiaľ nezískala štatút univerzity. Dekan Filozofickej fakulty Dupkala však vyjadril veľkú spokojnosť s hodnotením svojej fakulty, ktorú Akreditačná komisia zaradila medzi tie, ktoré splnili všetky kritériá, ktoré si vyžaduje zaradenie vysokej školy medzi školy univerzitného typu. V rámci výskumu v oblasti humanitných vied bola dokonca ohodnotená kategóriou A, ako špičková medzinárodná kvalita.

Veľkosť fakulty jej umožňuje v našich podmienkach špecifickú štruktúru, má desať vedecko-pedagogických inštitútov, ktoré sa členia na 28 katedier, sú tu tiež tri odborné pracoviská, jedným z nich aj prvé centrum excelentnosti na Prešovskej univerzite.

Prešovskú Filozofickú fakultu absolvovali známe osobnosti, ako spisovateľ a dramatik Karol Horák, veľvyslanec Španielskeho kráľovstva, Marockého kráľovstva a Andorského kniežactva Ján Valko, bývalý rektor univerzity František Mihina, tváre showbiznisu Peter Nagy, Katka Koščová, Milka Zemková a veľa novinárov, moderátorov a hovorcov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katka KoščováPeter Nagy