Finále NHL (4. zápas): Montreal sa udržal v hre o Stanley Cup, Tampa padla v predĺžení (video+foto)

Finále NHL (4. zápas): Montreal Canadiens - Tampa Bay Lightning
Josh Anderson sa so spoluhráčom Coleom Caufieldom sa raduje zo svojho gólu, ktorým v predĺžení štvrtého finálového zápasu NHL rozhodol o triumfe Montrealu Canadiens nad Tampou Bay Lightning. Montreal (Bell Centre), 5. júl 2021. Foto: Paul Chiasson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 6. júla 11:05

V pondelok len sekundy delili túto sezónu kanadsko-americkej NHL od jej konca, ale napokon sa ešte bude pokračovať.

Štvrtý zápas finálovej série play-off medzi hokejistami Montrealu Canadiens a Tampy Bay Lightning sa skončil triumfom domáceho tímu 3:2 po predĺžení, ktorí znížili tak stav finálovej série na 1:3. Druhý pokus o zavŕšenie obhajoby Stanleyho pohára budú mať „blesky“ v stredu 7. júla na domácom ľade.

Finálová séria NHL – výsledky

• hrá sa na štyri víťazstvá

1. zápas: Tampa Bay Lightning – Montreal Canadiens 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
2. zápas: Tampa Bay Lightning – Montreal Canadiens 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
3. zápas: Montreal Canadiens – Tampa Bay Lightning 3:6 (1:2, 1:2, 1:2)
4. zápas Montreal Canadiens – Tampa Bay Lightning 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

Černák rozdal päť bodyčekov

V predĺžení všetko vzal do svojich rúk Josh Anderson. Niekdajší dlhoročný útočník Columbusu vo vlastnom obrannom pásme vypichol puk Yannimu Gourdemu a prešiel s ním až pred bránku hostí.

A hoci tiesnený obrancom Janom Ruttom ho dokázal dostať pred bránku, kde sa ho Cole Caufield bekhendom pokúsil umiestniť za chrbát Andreja Vasilevského. Puk odrazený od hokejky Gourdeho napokon dostal do bránky práve Anderson, ktorý sa vrátil do predbránkového priestoru. Pre 27-ročného útočníka to bol druhý gól v zápase, preto sa stal jeho prvou hviezdou.

Slovenský obranca v službách „bleskov“ Erik Černák odohral takmer 20 minút, predviedol päť bodyčekov a dve strely súpera zablokoval. Útočník Montrealu Tomáš Tatar rovnako ako v takmer celom play-off na ľade chýbal.

„Blesky“ s bilanciou 0-4 v predĺženiach

„Nechceli sme, aby dnes večer bol koniec a ešte pred našimi fanúšikmi. Ešte pred zápasom sme sa všetci zbalili na cestu do Tampy Bay, lebo sme veľmi túžili vyhrať a dať si ešte jednu šancu,“ vyhlásil Josh Anderson. „Tento tím je veľmi odolný. Celú sezónu sme čelili nejakým nepríjemnostiam a väčšinu z toho sme dokázali vyriešiť,“ skonštatoval brankár Montrealu Carey Price. Skúsený gólman predviedol 32 zákrokov a svoju bilanciu v predĺženiach v aktuálnom play-off vylepšil na 6-1.

Pozoruhodné je, že Tampa Bay má v predĺženiach bilanciu 0-4. „Je to frustrujúce, ale nechcem riešiť naše predĺženia. Otázka stojí, prečo sme vôbec dopustili, aby sa hralo predĺženie. Mali sme dostatok šancí, ale neskórovali sme z nich,“ uviedol tréner Tampy Bay Jon Cooper. „Chceli sme to dnes ukončiť, ale nepodarilo sa nám. Proti nám stojí kvalitný súper, ktorý je vo finále z nejakého dôvodu. Nechajme to už tak a skoncentrujme sa na zápas číslo 5,“ zhodnotil útočník Tampy Bay Barclay Goodrow.

Anderson sa stal ôsmym hráčom Montrealu v jeho klubovej histórii, ktorý strelil aspoň dvakrát minimálne po dva góly v jednom zápase play-off v rovnakej sezóne. Predtým dvakrát skóroval aj v treťom súboji proti Vegas. Až trikrát po dva góly v play-off dosiahol v roku 1951 legendárny Maurice Richard, podľa ktorého je pomenovaná aj jedna z výročných trofejí NHL.

Finále – NHL (4. zápas)

• Bell Centr

Montreal Canadiens – Tampa Bay Lightning 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

• stav série: 1:3

15:39 – 1:0 J. Anderson (N. Suzuki, C. Caufield)
37:20 – 1:1 B. Goodrow (R. McDonagh, B. Coleman)
48:48 – 2:1 A. Romanov (J. Evans)
53:48 – 2:2 P. Maroon (M. Joseph, T. Johnson)
63:57 – 3:2 J. Anderson (C. Caufield)

Vylúčenia:
16:33 J. Evans – 2 min. (nedovolené bránenie)
16:33 B. Point – 2 min. (hrubosť)
17:59 J. Edmundson – 2 min. (seknutie)
20:00 J. Edmundson – 2 min. (nešportové správanie)
20:00 P. Maroon – 2 min. (nešportové správanie)
25:50 B. Point – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
47:42 J. Anderson – 2 min. (hrubosť)
58:59 S. Weber – 2+2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 21:34, vylúčenia: 10:6 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Kelly Sutherland, Eric Furlatt – Johny Murry, David Brisebois

Canadiens: Price – S. Weber, Chiarot, Petry, Edmundson, Kulak, A. Romanov – Gallagher, Danault, Toffoli – J. Anderson, Suzuki, Caufield – Lehkonen, Evans, Byron – Perry, E. Staal, Armia
Lightning: Vasilevskij – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, D. Savard, Sergačov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos, Cirelli, Colton – Coleman, Gourde, Goodrow – M. Joseph, T. Johnson, Maroon