Financovanie Slovenského domu v Londýne bolo protizákonné

Slovenský dom
Pohľad na budovu Institute of Directors, v ktorej sídli Slovenský olympijský dom v Londýne. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

LONDÝN 20. septembra (WEBNOVINY) – Financovanie Slovenského domu počas olympijských hier v Londýne nebolo úplne v poriadku.

Počas kontroly odhalilo Ministerstvo dopravy SR porušenie zákona.

Sumu 568 450 eur za prenájom Slovenského domu vyplatila Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) v rozpore so zákonom.

Financie mala dostať 28. novembra 2011 spoločnosť JT Consultancy, ktorú zastupoval atašé slovenskej výpravy Jan Telenský.

Celková suma za prenájom priestorov v budove Institue of Director je 750-tisíc eur. „Ja som túto sumu vyplatil tri mesiace pred olympiádou IOD. Zvyšných takmer 150-tisíc eur, ktoré som mal dostať od SACR podľa zmluvy v auguste, ešte nemám. Viete čo, pre mňa je to vlastne uzavretá záležitosť, nikto mi nič nedlhuje,“ povedal pre denník Plus jeden deň Jan Telenský.

Podľa záverov kontroly ministerstva dopravy však bude nutné vrátiť prvú sumu splátky vo výške 480-tisíc libier (568 450,97 eur). Dôvodom sú porušenia zákona.

„Najzávažnejšie bolo, že sa nezákonne vyplatilo 480-tisíc libier z verejných prostriedkov. Došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách. Zmluva medzi SACR a sprostredkovateľom nájmu Olympijského domu v Londýne, firmou JT Consultancy Ltd., totiž nebola podľa platnej legislatívy v termíne do troch mesiacov od podpisu zverejnená v Centrálnom registri zmlúv. Teda je neplatná. Ďalej sa tu porušil zákon o verejnom obstarávaní. Podľa neho je totiž možné zmluvu o prenájme nehnuteľnosti uzavrieť priamo len s vlastníkom nehnuteľnosti. Ak sa zmluva uzatvára cez sprostredkovateľa, je potrebné vypísať riadne výberové konanie, čo vedenie SACR neurobilo,“ znie stanovisko ministerstva, ktoré zverejnil denník Plus jeden deň.

Rezort dopravy už prípad odovzdal orgánom činným v trestnom konaní pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSOŠV Slovenský olympijský a športový výbor