Fíni a Švédi zatiaľ bez straty

Ovečkin
Ovečkin Foto: SITA/AP

VANCOUVER 19. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí mužského olympijského hokejového turnaja vo Vancouveri:

B-skupina:

Česko – Lotyšsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)

Góly: 3. Krejčí (Erat, Fleischmann), 4. Plekanec (Židlický, Rolinek), 6. Jágr (Židlický, T. Kaberle), 27. T. Kaberle (Eliáš, Židlický), 60. Eliáš – 36. Sotnieks (Vasiljevs), 39. Ankipans (Karsums, Pujacs).

Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Darzinš (Lot.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 39:18, rozhodovali: Ronn (Fín.), Rooney – Nelson (obaja USA), Fonselius (Fín.), 16 984 divákov

Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, T. Kaberle, Polák, Kubina, Hejda, Z. Michálek, Blaťák – Havlát, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, Červenka – Erat, Krejčí, Fleischmann – M. Michálek, Vašíček, Rolinek

Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Skrastinš, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – Karsums, Sprukts, Ankipans – Širokovs, Darzinš, M. Redlihs – Daugavinš, Berzinš, Meija

Český tím mal úvod ako z rozprávky a veľmi rýchlo si vypracoval trojgólové vedenie. V 3. min potiahol puk popri mantineli Erat, puk z jeho hokejky našiel Krejčího a ten sa pohral s Masalskisom a otvoril skóre. O 63 sekúnd neskôr už Česi viedli dvojgólovým rozdielom, keď puk do lotyšskej bránky poslal Plekanec. Dielo skazy dokonal v úvode 6. min skúsený Jaromír Jágr, keď počas presilovej hry tvrdou strelou nedal Masalskisovu žiadnu šancu – 3:0. Tlak Čechov pomaly ustal a Lotyšom dovolili po prvýkrát ohroziť Vokouna až v 9.min. Aj napriek drvivej prevahe už nedokázali zverenci Vladimíra Růžičku v úvodnom dejstve skórovať, podarilo sa to však po prvej prestávke T. Kaberlemu, ktorý v 27. min po peknej prihrávke Eliáša pohodlne prekonal lotyšského brankára. Postupne sa však začali osmeľovať aj Lotyši a nepríjemne „podkurovali“ českej defenzíve. Prekonať Vokouna sa podarilo v 36. min obrancovi Sotnieksovi, ktorý po naskočení z trestnej lavice dostal ideálny pas od Vasiljevsa a pomedzi nohy českého gólmana znížil. Vzápätí putoval na „lavicu hanby“ Jágr a počas početnej výhody Karsumsovu strelu usmernil do českej bránky Ankipans. V tretej dvadsaťminútovke sa Lotyši snažili o vyrovnanie, Vokoun však už nepustil za svoj chrbát ani jeden puk. Naopak, v záverečnej minúte počas vlastného oslabenia a lotyšskej hre bez brankára stanovil konečný výsledok Eliáš.

Tabuľka B-skupiny:

1. Česko 2 2 0 0 0 8:3 6

2. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4

3. Slovensko 2 0 1 0 1 3:4 2

4. Lotyšsko 2 0 0 0 2 4:13 0

C-skupina:

Bielorusko – Švédsko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Góly: 35. Meleško (Stasenko), 52. Meleško (Kulakov) – 7. D. Sedin (H. Sedin, Weinhandl), 10. Alfredsson (Magnus Johansson, Bäckström), 30. Franzén (Pahlsson, Modin), 60. Alfredsson (H. Sedin, D. Sedin)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 19:38, rozhodovali: LaReu (USA), Reiber (Švajč.) – Murphy (USA), Oskirko (Rus.), 16 878 divákov

Bielorusko: Mezin – Salej, Kosťučenok, Karev, Makrickij, Stasenko, Riadinskij, Denisov, Kolosov – Koľcov, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Kulakov, Meleško, Stas – Ugarov, K. Zacharov, Zaďoľonov – A. Michaľov, Antonenko, Demagin

Švédsko: Gustavsson – Lidström, Kronwall, Magnus Johansson, Tallinder, Öhlund, Enström, D. Murray, Oduya – Hornqvist, Zetterberg, P. Forsberg – Bäckström, L. Eriksson, Alfredsson – D. Sedin, Weinhandl, H. Sedin – Modin, Franzén, Pahlsson

Favorit zápasu sa upokojil už po siedmich minútach hry. Po veľkom tlaku sa presadil zblízka Daniel Sedin a svojim premiérovým gólom na turnaji otvoril skóre. Severania pokračovali v nápore a bieloruská defenzíva mala veľké problémy. V 10. min po kombinačnej akcii celého útoku skóroval Daniel Alfredsson – 2:0. Aj keď si Švédi vytvárali ďalšie šance, ich hra začala trochu naberať profesorské črty. Bielorusi za rozbehnutým súperom poriadne zaostávali. V druhej tretine sa však spamätali a začali robiť favoritovi problémy. V 30. min zvýšil Franzén na rozdiel troch gólov a zdalo sa, že je o osude zápasu rozhodnuté. Bielorusi však zistili, že so súperom môžu hrať vyrovnane a začali byť nepríjemní. Švédi sa akoby s náskokom uspokojili a začali ho brániť. V 35. min Tre kronor prvýkrát vo Vancouveri inkasovali, keď pri presilovke skóroval Meleško. V 52. min vrátil rovnaký hráč vyrazený puk od Gustavssona späť do bránky a zdalo sa, že bude nasledovať dráma. Švédi ju však svojou hrou nedopustili a tesne pred záverom Alfredsson definitívne rozhodol.

Fínsko – Nemecko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 5. T. Ruutu (Niskala, Hagman), 25. Timonen (S. Koivu, O. Jokinen), 37. Timonen (S. Salo, Selänne), 48. J. Ruutu (Peltonen, N. Kapanen), 50. Pitkänen (Hagman)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 35:24, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Watson (Kan.) – Hyer (USA), Losier (Kan.), 16 662 divákov

Fínsko: Bäckström – Kukkonen, Pitkänen, S. Salo, Timonen, Lydman, Niskala, Lepistö – M. Koivu, T. Ruutu, Filppula – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – Hagman, O. Jokinen, Miettinen – Immonen, N. Kapanen, J. Ruutu – Peltonen

Nemecko: Pätzold – Ehrhof, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Ch. Schmidt, M. Bakos – Sturm, M. Goc, Hecht – Wolf, Greillinger, Mulock – Tripp, Rankel, Felski – Hospelt, M. Müller, Klinge

V 5. min neudržal Pätzold pri presilovke tvrdú ranu Niskalu, pred bránkou sa najlepšie zorientoval Tuomo Ruutu a otvoril skóre. Fíni mali v prvých minútach puk častejšie na hokejkách a vytvorili si aj ďalšie šance. V závere prvej dvadsaťminútovky však prevzali iniciatívu Nemci a Bäckström sa musel vo fínskej bránke poriadne obracať. Fíni sa presadili po piatich minútach aj v druhej časti hry, keď Kimmo Timonen dostal milimetrovú prihrávku od Olliho Jokinena a upokojil svojich spoluhráčov. Timonen sa tešil aj v 37. min, keď ľahké nahodenie od modrej skončilo v sieti za chrbtom nemeckého brankára, ktorý pre skrumáž hráčov pred sebou puk poriadne nevidel. V 48. min skončila v bránke aj dorážka Jarkka Ruutua. Fínom v zápase vychádzali presilové hry, v 50. min sa v početnej výhode presadili aj štvrtýkrát zásluhou Pitkänena. Brankár Niklas Bäckström mal 24 úspešných zákrokov a vychytal svoj prvý olympijský shutout.

1. Fínsko 2 2 0 0 0 10:1 6

2. Švédsko 2 2 0 0 0 6:2 6

3. Bielorusko 2 0 0 0 2 3:9 0

4. Nemecko 2 0 0 0 2 0:7 0