Fíni radšej odídu z eurozóny, ako by mali platiť cudzie dlhy

Finsko
Foto: flickr.com
Jutta Urpilainenová
Foto: SITA/AP

HELSINKI 6. júla (WEBNOVINY) – Fínsko radšej opustí spoločnú menovú úniu, ako by malo platiť dlhy problémových krajín.

V rozhovore pre piatkové vydanie denníka Helsingin Sanomat to potvrdila ministerka financií Jutta Urpilainenová.

Tá sa vyjadrila, že jej krajina si uvedomuje prínos spoločnej európskej meny pre Fínsko, no nechce sa jej držať za každú cenu.

Fínsko je zástancom kolaterálov

Šéfka fínskeho rezortu financií zdôraznila, že severská krajina bude naďalej zástancom „tvrdej línie“ v súvislosti so záchrannými úverovými programami pre vysoko zadlžené krajiny, ktoré nie sú schopné splácať svoje dlhy.

Fínsko je oddaným členom eurozóny a myslíme si, že euro je pre Fínsko užitočné. Nebudeme však na ňom ľpieť za každú cenu, sme pripravení na všetky scenáre. Kolektívna zodpovednosť za dlhy a riziká ostatných krajín a ekonomík – to však nie je to, na čo by sme sa mali pripravovať,“ dodala ministerka, ktorej vláda je zástancom takzvaných kolaterálov, teda záruk za poskytnutie finančnej pomoci pre konkrétne krajiny.

Z eurozóny neodchádzajú

Vláda v Helsinkách už informovala, že kolaterál si bude nárokovať od Cypru aj Španielska. Helsinki však v tomto postoji zostávajú v rámci eurozóny osamotené.

Fínska vláda sa ohradila proti tvrdeniam, že vyjadrenia jej ministerky financií Jutty Urpilainenovej v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Kauppalehti znamenajú, že Fínsko sa pripravuje na odchod z eurozóny.

Hovorca rezortu financií severskej krajiny sa pre francúzsku agentúru AFP vyjadril, že všetky tvrdenia a interpretácie Urpilainenovej slov hovoriace o odchode Fínov zo spoločnej menovej únie sú „jednoducho falošné„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jutta Urpilainenová