Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Most Hid

Strana Most- Híd vznikla dňa 7. júna v roku 2009. Založil ju bývalý predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár, Gábor Gál a ďalší poslanci, spolu s ktorými odišli po predchádzajúcom rozkole z SMK založenej na národnostnom princípe. Nový politický subjekt už bol na občianskom princípe. Je to slovensko-maďarská strana hájaca záujmy nielen maďarskej menšiny na Slovensku, ale podporujúca aj vzájomnú spoluprácu Maďarov a Slovákov a Maďarov medzi sebou.

Bugár a ďalší poslanci opustili SMK konkrétne kvôli nesúhlasu s vedením strany približne dva roky potom, čo sa predsedom strany stal Pál Csáky. Podľa Bugára sa SMK zmenila v stranu, ktorá nemá zrozumiteľný program a nedokáže sa vyjadrovať.

Ustanovujúci snem strany sa konal  11. júla 2009 v Šamoríne a za predsedu strany bol zvolený Béla Bugár, ktorý túto funkciu plní doteraz. Na stoličke podpredsedu strany sa vystriedali mená ako Rudolf Chmel, Edita Pfundtner, Zsolt Simon a Ivan Švejna. 

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár.Foto: SITA/Diana Černáková

Volebné obdobie 2010 – 2012

Počas parlamentných volieb v roku 2010 získala strana Béla Bugára 8,12 percenta platných voličských hlasov.  Prinieslo jej to 14 poslaneckých kresiel v snemovni a dve ministerské pozície. Most-Híd v tomto volebnom období vytvoril štvorkoalíciu s SDKÚ-DS, SaS a KDH. Dovtedy vládnuca strana SMER – SD tak musela prejsť do opozície.

Úspech Most-Híd znamenal prepad voličských hlasov SMK , strany, s ktorou tento politický subjekt Béla Bugára súperil o hlasy maďarskej menšiny. Ukázalo sa , že tým, že svoj program zameral aj na slovenských voličov a vo svojich radách mal i osobnosti zo slovenského verejného života ako napríklad exministra kultúry Rudolfa Chmela, bol pre stranu správny krok.

Stredopravá vláda Ivety Radičovej priniesla Mostu-Híd tri významné posty. Konkrétne ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa stal nominant Most-Híd Zsolt Simon, ministrom životného prostredia József Nagy a post podpredsedu vlády SR pre menšiny získal Rudolf Chmel.

Od roku 2010 je predseda strany Béla Bugár poslancom Národnej rady SR (NR SR).

SMK sa naopak prvý raz s 4,33 percentami od svojho vzniku v roku 1998 do snemovne nedostala. 

Volebné obdobie 2012 – 2016

Predčasné parlamentné voľby znamenali pre stranu Most-Híd umiestnenie v opozícii. Voliči jej dali 6,89 percenta hlasov a vďaka tomu dostala 13 mandátov.

Volebné obdobie 2016 – 2020

Most-Híd počas volieb v roku 2016 získal 6,50 percenta hlasov a vytvoril koalíciu spolu so stranami Smer – SD, SNS a #Sieť. V parlamente sa mu ušlo 11 poslaneckých kresiel.

 

Novozvolení poslanci parlamentu
Arpád Érsek (Most-Híd) (v strede) počas prevzatia osvedčenia o zvolení za poslanca Národnej rady SR. Bratislava, 11. marec 2016.Foto: SITA/Marko Erd

Osem ministerských postov pripadlo víťaznej strane Smer-SD, tri posty získala Slovenská národná strana, dve ministerské kreslá dostal Most-Híd a jedno zostalo strane Sieť. Strana Béla Bugára konkrétne obsadila stoličku podpredsedu Národnej rady SR (Béla Bugár), ministra životného prostredia a tiež post podpredsedu vlády (Árpád Érsek) a  ministra spravodlivosti (najskôr Lucia Žitňanská, po 22. marci v roku 2018 Gábor Gál).

Sieť , ktorú viedol neúspešný kandidát na prezidenta SR Radoslav Procházka, mala obsadiť desať poslaneckých kresiel. Avšak po rozhodnutí vládnuť spolu so stranou Smer –SD ju traja členovia opustili (medzi nimi aj Miroslav Beblavý).  K rozpadu strany došlo, keď ďalší piati poslanci vedení Andrejom Hrnčiarom vstúpili do Mostu- Híd.

Kreslo ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja , ktoré do 31. augusta 2016 zastával nominant strany #Sieť Roman Brecely, po rozpade strany prevzal Árpád Érsek –nominant Mostu-Híd.

Koaličná kríza a vražda Jána Kuciaka

Rok 2018 priniesol  koalícii Slovenskej republiky zmeny. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podal Robert Fico demisiu. Na poste premiéra SR ho vystriedal podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini. Dňa 15. marca 2018 bol prezidentom SR Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády, ktorá vystriedala tretiu vládu Roberta Fica.

Vymenovanie novej vlády Petra Pellegriniho malo byť upokojením politickej krízy, ktorá vznikla na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Kuciak písal o prepojeniach politikov Smeru na taliansku mafiu ´Ndrangheta. Svet sa o vražde novinára dozvedel v pondelok 26. februára ráno.

Béla Bugár, Peter Pellegrini
Podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár a dezignovaný premiér Peter Pellegrini poverený zostavením novej vlády počas brífingu po stretnutí v centrále strany Most-Híd na tému: Zostavovanie novej vlády. Bratislava, 19. marec 2018.Foto: SITA/Diana Černáková.

Verejnosť žiadala odchod dlhoročných politikov – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica. Tlak silnel aj z Mosta-Híd a 12. marca Kaliňák oznámil, že podá demisiu. V teň deň zasadala aj Republiková rada koaličného Mosta-Híd a po zhruba siedmich hodinách rokovania sa uzniesli, že buď budú predčasné voľby, alebo odídu z koalície.

Nakoniec sa 14 poslancov Most-Híd rozhodlo novú vládu bez Roberta Fica  podporiť. Podľa lídra Béla Bugára je pre stranu na prvom mieste hľadanie konštruktívnych riešení, ktoré dokážu upokojiť situáciu.

Dňa 14. marca sa ministerka spravodlivosti (nominantka Mostu- Híd) Lucia Žitňanská rozhodla v budúcej vláde nepokračovať. Nahradil ju Gábor Gál.

Nový vládny kabinet zostavený opäť z doterajších koaličných strán bol vymenovaný prezidentom SR Andrejom Kiskom až na druhý pokus, a to dňa 22. marca 2018.

Okrem Pellegriniho a Žitňanskej nastali zmeny na postoch ministra vnútra a zdravotníctva. Róberta Kaliňáka nahradil vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker a na jeho miesto zasadla štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská.  Ministerkou kultúry sa stala Ľubica Laššáková.

Kuciak, pohreb
Pohreb zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Rozlúčiť sa s ním prišlo vyše tisíc ľudí, Štiavnik, 3. marec 2018Foto: SITA/AP

Most–Híd – program

Strana Most-Híd uvádza na svojej stránke tieto základné programové ciele:

Stavia na princípoch spolupráce, otvorenosti, slušnosti, je stranou zodpovednosti a slobody.

Strana MOST – HÍD je stranou zmierenia medzi Maďarmi a Slovákmi, medzi Maďarmi navzájom, ako aj medzi ostatnými národnostnými menšinami a etnickými skupinami.

Chce byť stranou tých, čo chcú žiť, tvoriť, podnikať a pracovať v pokoji a v bezpečí, v znamení  vzájomnej dôvery, znášanlivosti a porozumenia.

Bude sa usilovať o to, aby medzi Slovákmi, Maďarmi a ostatnými národnosťami žijúcimi na území Slovenskej republiky sa vybudoval vzťah dôvery a vzájomnej úcty.

Cieľom strany MOST – HÍD je zabezpečiť podmienky pre porovnateľný rast všetkých regiónov Slovenska a pre najzaostalejšie oblasti vypracovať plán pomoci.

Strana MOST – HÍD je zástancom otvoreného dialógu a zodpovedných riešení, lebo to je cesta do budúcnosti. Rovnako verí v dosiahnutie spoločenskej spravodlivosti a chce vytvoriť rovnaké podmienky pre spokojný život všetkých obyvateľov Slovenska.

Most-Híd Facebook – https://www.facebook.com/MostHid/

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X