Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Boris kollar 1 676x451.jpg
Foto SITA/Erd

Hnutie SME RODINA Boris Kollár vzniklo ešte v roku 2011 pôvodne ako politický subjekt s názvom Strana občanov Slovenska (SOS), ktorý založil Peter Marček.

Od neho stranu krátko pred parlamentnými voľbami v roku2016 prevzal slovenský podnikateľ Boris Kollár a stal sa jej lídrom. Hnutie dostalo okrem nového predsedu aj nový názov  – SME RODINA – Boris Kollár. 

Parlamentné voľby 2016

Kandidátka do parlamentných volieb v roku  2016  pozostávala z  nasledujúcich  kandidátov:

Prvé miesto – Boris Kollár.

Na ďalších pozíciách boli: Milan Krajniak – známy ako veľký kritik skupiny Penta,

Martina Šimkovičová, ktorá pôsobila v minulosti ako moderátorka TV Markíza.

Peter Marček – bývalý predseda Strany občanov Slovenska.

Na kandidátke bola aj jedna z partneriek Borisa Kollára Petra Krištúfková.

Strana SME RODINA – Boris Kollár získalo vo voľbách 6,62 platných voličských hlasov a 11 mandátov. Politický subjekt sa stal opozičnou stranou.

Sme rodina
Zľava: Predseda hnutia Boris Kollár, podpredseda hnutia Milan Krajniak, členka hnutia Adriana Pčolinská a podpredseda hnutia Peter Pčolinský počas prijatia členov hnutia Sme rodina – Boris Kollár v Prezidentskom paláci. Bratislava, 7. marec 2018.Foto: SITA/Diana Černáková

Kauzy a nezhody vo vnútri strany

Krátko po voľbách sa na verejnosti objavili špekulácie o prepojení predsedu strany a poslanca Národnej rady SR Borisa Kollára s mafiou, na ktoré upozornil podnikateľ Marián Kočner. Kollár bol sledovaný tajnou službou pre podozrenie z kontaktov s podsvetím. V apríli 2016 Národný bezpečnostný úrad potvrdil pravosť dokumentov, podľa ktorých   Kollár v roku 1990 spolupracoval s niekdajším bosom bratislavského podsvetia Petrom Steinhübelom, známym pod prezývkou Žaluď, pri prevoze šiestich kilogramov heroínu.

V roku 2016 strana SME RODINA – Boris Kollár zažíva turbulencie. Pre vnútorné nezhody medzi bývalým predsedom pôvodnej strany Strana občanov Slovenska Petrom Marčekom a súčasným predsedom Borisom Kollárom, opúšťajú SME RODINA traja poslanci. Okrem Marčeka aj ešte Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

Dôvodom sporu bol údajný dlh SOS vo výške 300-tisíc eur, ktorý strana Marčeka spôsobila ešte v roku 2012, a ktorý musel vyrovnať súčasný politický subjekt na čele s Borisom Kollárom.

Kandidát  Sme rodina na prezidentské voľby 2019

Koncom mája 2018 hnutie Sme rodina predstavilo svojho kandidáta v prezidentských voľbách 2019. Stal sa ním Milan Krajniak, ktorý tvrdí, že bude reprezentovať záujmy ľudí na Slovensku a menej sa bude angažovať  v zahraničí.

Milan Krajniak
Zľava: Kandidát na prezidenta SR, podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak a predseda hnutia Boris Kollár počas tlačovej besedy na tému: Predstavenie prezidentského kandidáta. Bratislava, 31. máj 2018.Foto: SITA/Diana Černáková

SME RODINA – Boris Kollár program

Hnutie Borisa Kollára svoj program zhrnulo do nasledujúcich programových cieľov:

  1. Daňové prázdniny pre pracujúcich rodičov troch a viacerých nezaopatrených detí po celú dobu ich výchovy

Týmto opatrením chce strana riešiť demografickú krízu. Podľa Kollárovcov sa väčšina mladých ľudí nebráni  tretiemu dieťaťu, ale obávajú  sa, či to  ekonomicky  zvládnu. Toto opatrenie im má uľahčiť situáciu.

  1. Exekučná amnestia

Ako uvádza Sme rodina na svojej stránke, na Slovenku prebieha 3 milióny exekúcií, ktoré z ľudí robia novodobých “otrokov”. Opatrenie, ktoré je zavedené v Chorvátsku a Slovinsku, je teda zamierené na pomoc týmto  ľuďom, aby mohli ekonomicky začať odznova.

Boris Kollár
Poslanec NR SR za stranu Sme rodina Boris Kollár.Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  1. Zrušenie doplatkov za lieky pre deti do troch rokov a pre dôchodcov

Podľa Sme rodina je nespravodlivé, aby dôchodcovia, ktorí celý život platili dane, teraz musia doplácať na lieky. Hnutie chce tiež podporiť rodiny s malými deťmi do troch rokov, pretože sú ekonomicky najohrozenejšie, keďže v nich väčšinou pracuje iba jeden z rodičov.

  1. Daňová spravodlivosť

Sme rodina požadujú: Rovnú daň vo výške 16 percent pre podnikateľov, 33 percentnú daň pre oligopoly (mobilní operátori, banky a poisťovne) a 50 percentnú daň pre monopoly (SPP distribúcia, ZSE distribúcia, SSE distribúcia a VSE distribúcia). Zdanenie ziskov z PPP projektov, fotovoltalických elektrární a mýta 50 percentnou daňou. Dodatočné zdanenie všetkých finančných transakcií do daňových rajov tým firmám, ktoré v skutočnosti podnikajú na Slovensku.

  1. Potravinová sebestačnosť Slovenska a cestovný ruch

Podľa hnutia slovenská ekonomika musí stáť  na tom, čo sa zo Slovenska odniesť nedá. Preto nebudú podporovať automobilový priemysel a výrobcov elektroniky, ale cestovný ruch a podnikanie v poľnohospodárstve.

Boris Kollár
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  1. Zrušenie vyšších územných celkov (VÚC)

Samosprávne kraje sú podľa hnutia Borisa Kollára v súčasnej podobe zbytočným medzičlánkom, ktorý iba odčerpáva finančné prostriedky. Ušetrené financie chcú presunúť do rozpočtov miest a obcí. VÚC v súčasnej podobe sa neosvedčili. Ľudia si k nim nenašli vzťah, uvádza Sme rodina na svojej stránke.

  1. Obranyschopnosť Slovenska

Strana chce zamerať ochranu Slovenska pred nelegálnou migráciou, pred vojenským ohrozením zo zahraničia. Jej programovým cieľom je tiež zvýšenie rozpočtov pre armádu, políciu a ďalšie bezpečnostné zložky štátu. Zavedenie dobrovoľnej vojenskej služby. Výstavba oplotenia na ohrozených úsekoch štátnych hraníc.

Ako dôvod tohto programového cieľa strana uvádza  fakt, že slovenské ozbrojené sily boli za posledných dvadsať rokov finančne zdecimované. Poukazuje tiež na nezmyselnú modernizáciu, nákup drahých informačných systémov na komunikáciu v zahraničí a  “holé” vrtuľníky bez výzbroje. Namiesto toho chcú nakupovať zbraňové systémy, ktoré zvýšia obranyschopnosť Slovenska.

  1. Zákonná ochrana pred prepustením zo zamestnania za verejné vyslovenie názoru

V slobodnej spoločnosti je neprípustné, aby ktokoľvek prišiel o prácu iba kvôli vysloveniu svojho názoru. Strana Sme rodina – Boris Kollár  je proti politickej korektnosti. Sloboda prejavu musí byť chránená špeciálnym zákonom, ktorý zabráni obchádzaniu ústavného práva na slobodu prejavu.

  1. Zákonná ochrana pred narúšaním dobrého susedského spolunažívania zo strany neprispôsobivých občanov

Podľa politického subjektu vďaka nečinnosti štátnych orgánov žijú tisíce slovenských občanov v situácii, keď sa nevedia dovolať svojho práva na slušné susedské spolunažívanie. Tento problém chcú riešiť špeciálnym zákonom, na základe ktorého bude môcť súd uložiť neprispôsobivému občanovi súdny zákaz priblížiť sa k domu alebo bytu poškodeného človeka na vzdialenosť menšiu ako 100 metrov.

Facebook – https://www.facebook.com/HnutieSmeRodina/

Facebook Boris Kollár – https://www.facebook.com/Boris-Kollar-1464024763918594/

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X