Flebitída

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA

Flebitída je zápal žíl. Tromboflebitída je termín používaný ak krvná zrazenina v žile, v ktorej spôsobí zápal. Tromboflebitída sa zvyčajne vyskytuje v žilách nôh, ale môže sa objaviť aj v oblasti paže. Trombus (zrazenina) v žile spôsobuje bolesť a podráždenie, môže zablokovať prietok krvi v žilách. Môže vzniknúť na povrchu (zápaly povrchových žíl) alebo postihne hlboké žily.

Zápal povrchových žíl postihuje žily na povrchu kože. Má zvyčajne pomalý nástup. Stav je len zriedka vážny a s dôslednou medicínskou starostlivosťou sa zvyčajne rýchlo lieči. Niekedy stav pacienta so zápalom prejde do hlbokej žilovej tromboflebitídy. Tá postihuje väčšie cievy uložené hlbšie v nohe. Môžu sa formovať krvné zrazeniny (tromby), ktoré sa uvoľnia a vycestujú do pľúc. To je potenciálne život ohrozujúci stav pre tzv. pľúcnu

embóliu.

Príznaky:

Povrchová flebitída

• Dlhé, tenké červené oblasti na koži, sledujúce priebeh povrchovej žily.

• Táto oblasť môže byť na dotyk tvrdá, teplá, ale aj krehká. Koža v okolí žily svrbivá a opuchnutá.

• Táto oblasť môže začať pulzovať alebo páliť.

• Príznaky môžu byť horšie pri rannom vstávaní z postele.

• Môžu sa vyskytnúť nízke horúčky, objaviť sa zápal žíl v mieste aplikácie injekcie alebo infúzie. V okolí môže byť bolesť a zvýšená citlivosť pozdĺž žily.

• Ak je prítomná infekcia, symptómy môžu zahŕňať sčervenanie, horúčku, bolesť, opuch, alebo rôzne defekty na koži.

Hlboká žilová tromboflebitída

• Príznaky môžu byť podobné ako pri zápale povrchových žíl, ale niektorí ľudia nemusia mať žiadne ťažkosti.

• Klasické príznaky zahŕňajú sčervenanie, teplo, opuch a bolesť v nohe.

• Niekto môže mať bolesti a opuchy v celej končatine, iný zas môže spozorovať opuch len na predkolení bez zjavného dôvodu.

Liečba:

Prevencia je vždy prvým krokom. Je potrebné vykonávať rôzne fyzické aktivity (napr. chôdza, beh a pod., vyhýbať sa dlhému sedeniu či ležaniu ak je to možné), zvýši sa tým prietok krvi v končatinách. To pomáha zabrániť vzniku krvných zrazenín. Vyhnite sa pokoju na lôžku na dlhšiu dobu, to môže zhoršiť príznaky. Ibuprofén a protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť bolesti a zápal. Nosenie kompresných pančúch zlepšuje krvný prietok a môže pomôcť zmierniť bolesť a opuch. Pri niektorých prípadoch sa podávajú antibiotiká. Pri hlbokej žilovej tromboflebitíde sa ordinuje antikoagulačná liečba (podávajú sa lieky na riedenie krvi). Tá môže trvať od závažnosti stavu 3– 6 mesiacov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať