Flutter predsiení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA

Flutter je abnormalita srdcového rytmu, výsledkom čoho je rýchla činnosť a niekedy aj poruchy srdcového rytmu. Takéto abnormality, či už v rýchlosti alebo pravidelnosti srdcovej činnosti sú známe ako arytmie. Tlkot srdca je riadený elektrickými impulzmi. Flutter predsiení nastane, keď sa elektrické impulzy nevedú v srdci správne. Abnormálna cesta impulzov spôsobuje veľmi rýchle kontrakcie predsiení, zvyčajne asi 250 až 350 tepov za minútu, pričom normálna srdcová frekvencia je 50-100 tepov za minútu. Hlavné nebezpečenstvo flutteru predsiení je, že srdce nepumpuje krv správne. Keď krv nie je čerpaná dobre, životne dôležité orgány ako je srdce a mozog nedostávajú dostatočné množstvo kyslíka. Flutter môže byť krátkodobý, ide o tzv. paroxyzmálny flutter. Častejšie flutter predsiení trvá dlhšie, dni až týždne a je známy ako perzistentný flutter. Komplikácie flutteru sú najmä cievne mozgové príhody, čomu sa však dá predísť liekmi na zriedenie krvi (antikoagulanciá).

Príznaky:

Niektorí ľudia nemajú žiadne príznaky, u iných sa prejavia:

• palpitácie (rýchly pulz alebo búšenie srdca)

• dýchavičnosť

• úzkosť

• slabosť

Ľudia so základným ochorením srdca alebo pľúc, ktorí majú flutter môžu mať aj tieto príznaky:

• angina pectoris (bolesti na hrudníku)

• pocit na omdletie alebo závraty

• mdloby (synkopa)

Liečba:

Väčšina ľudí s flutterom predsiení má aj nejaké iné základné ochorenie srdca. Vyžaduje sa preto lekárske ošetrenie, aby sa znížila ich srdcová frekvencia a udržiaval normálny sínusový rytmus (normálny srdcový rytmus). Ak pacient akútne zaznamená závažné klinické príznaky ako je bolesť na hrudníku alebo srdcové zlyhávanie súvisiace s frekvenciou komôr, je nevyhnutné rýchlo znížiť srdcovú frekvenciu pomocou liekov (vnútrožilovo) alebo defibriláciou. Defibrilácia je technika, ktorá používa elektrický prúd na obnovu normálnej elektrickej aktivity

srdca. Tento druh defibrilácie sa nazýva kardioverzia. Pri menej akútnych stavoch sa môžu podávať antiarytmiká a lieky na zriedenie krvi (antikoagulanciá), aby sa predišlo cievnym mozgovým príhodám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať