Forsterová sa z Číny vracia so zlatom na krku a s miestenkou na OH, Volka od medaily delili stotiny (video+foto)

Viktória Foster počas úspechu na Svetových univerzitných hrách v čínskom Čcheng-tu. FOTO: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. augusta, 16:59

Na Svetových univerzitných hrách v čínskom Čcheng-tu si slovenské šprintérka Viktória Forsterová vybojovala už druhú medailu, po striebre na hladkej stovke nenašla premožiteľku na 100 m prekážok. Vo finále mala výborný štart a na udržala sa na čele až do konca.

Po pravej strane ju k zlatu „potlačila“ napokon druhá Číňanka Wu Jen-ni, bronz získala Indka Yarrajiová. Forsterová vo finále zlepšila vlastné národné maximum na 12,72 sekundy, predchádzajúci slovenský rekord mal hodnotu 12,82 s a zabehla ho koncom júna na Zlatej tretre v Ostrave.

Dvadsaťjedenročná Forsterová piatkovým finálovým výkonom splnila limit pre budúcoročné OH v Paríži.

Dojatie z výhry Forsterová neskrývala

„Znamená to pre mňa naozaj veľa, je to zlatá medaila. Stovka prekážok bola moja priorita na tomto podujatí. Som veľmi šťastná a ešte si asi naplno neuvedomujem čo som dosiahla. Šla som do toho s tým, že tam nechám všetko. Bežalo sa mi veľmi dobre. Mala som síce nejaké kolízie s prekážkami, ale teraz som bola silnejšia ja a nie tie prekážky. A dobehla som v osobáku. Dobre nastavená som bola už od prvého štartu v Číne. Je niečo neuveriteľné, čo teraz prežívam,“ hovorila mimoriadne dojatá Forsterová ešte pred medailovým ceremoniálom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

“Bolo to fantastické finále, v ktorom Viktória nezaváhala ani na okamih. Pred finále upokojovala ona mňa, nie ja ju. Chlácholila ma, aby som sa nebála… Prekvapilo ma, že v šiestom behu na univerziáde jej ostalo ešte toľko síl, že dosiahla taký kvalitný výkon. Už bola naozaj unavená. Neskutočne nás obe teší, že splnila limit na parížsku olympiádu, ten túžila veľmi zabehnúť,“ cituje Forsterovej trénerku Katarínu Adlerovú oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

O umiestnenie bojovali viacerí

Krátko po Forsterovej zlate bojoval o cenný kov aj šprintér Ján Volko, ale na 200 m finišoval na nepopulárnej 4. priečke. Vo finále dosiahol čas 20,66 s, na stotinu totožný výkon predviedol na tomto fóre aj v Neapole 2019 a vtedy obsadil 5. priečku.

V roku 2017 bral na dvojstovke bronz, v rokoch 2017 a 2019 bol vo finále aj na stovke. V piatok elitného slovenského šprintéra delilo od medaily 11 stotín sekundy.

Oštepár Jakub Kubínec postúpil z piatkovej kvalifikácie do nedeľňajšieho 12-členného finále, výkonom 74,08 metra ho klasifikovali na tretej priečke. Osobným maximom Slováka je 79,71 m z nedávneho mítingu P-T-S v Banskej Bystrici.

Ostatné disciplíny úspech nepriniesli

V ďalších odvetviach sa Slovákom nedarilo. V bedmintone Katarína Vargová podľahla Švajčiarke Sternovej 0:2, v plaveckom bazéne Adam Rosipal dosiahol v rozplavbách na 800 m voľný spôsob trinásty najlepší čas (8:20,03 min) a neprebojoval sa do finále.

Vo veslovaní Jakub Horhonek s Ondrejom Kovačovičom finišovali tretí v prvej rozjazde dvojskifu mužov a nepostúpili priamo do A-finále, o ktoré však v sobotu zabojujú v repasáži.