Foto: Ako vyzerala katedrála Notre-Dame pred veľkým požiarom? Jej vzhľad ovplyvnil aj architekt le-Duc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katedrála Notre Dame v Paríži
Katedrála Notre Dame v Paríži Foto: Getty Images

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Slávny a majestátny Chrám Matky Božej v Paríži, známy aj ako katedrála Notre-Dame, stavali dlhých 182 rokov, ale mohutný a rozsiahly požiar v pondelok 15. apríla 2019 dokázal katedrálu zničiť v priebehu niekoľkých hodín.

Obrovský chrám na brehu Seiny sa počas svojej existencie musel vyrovnať nielen s vojnami a zmenami vzhľadu, ale aj s hroziacim zničením.

Hrozilo mu zničenie

Katedrála Notre-Dame v Paríži stojí na východnej polovici ostrova Île de la Cité v Paríži. Patrí do parížskej rímskokatolíckej arcidiecézy a je považovaná za jeden z najkrajších príkladov gotickej architektúry vo Francúzsku a zároveň aj celoeurópskym stredovekým skvostom.

Na mieste pôvodne bol rímsky chrám a neskôr bazilika sv. Štefana. Až biskup Maurice de Sully začal s prerábkou stavby na katedrálu. Jej začiatok sa datuje do roku 1163 a ukončenie až v roku 1345. Najskôr postavili chór, následne chrámové lode a okolo roku 1200 aj priečelie. Ďalších 145 rokov stavali kaplnky, priečelia a veže.

Celkový vzhľad katedrály sa za stovky rokov menil aj vplyvom vojen. Počas Veľkej francúzskej revolúcie bol chrám znesvätený a viacero predmetov z náboženskej časti výzdoby aj zničené. Katedrále tak hrozila úplná demolácia. Avšak o niekoľko rokov neskôr ju opäť vysvetlili. Budova prešla zmenou počas reštaurovania v rokoch 1844 – 1864.

Neskutočný svet na priečelí

Priečelie katedrály zdobí množstvo sôch. Známa je najmä tzv. Galéria kráľov s 28 sochami kráľov Izraela a Judska, ktorých po niekoľkých rokoch po Veľkej francúzskej revolúcii čakala gilotína, pretože Parížania ich považovali za zobrazenie francúzskych kráľov. Avšak neskôr boli opäť opravené a vrátené späť. Odseknuté hlavy sú vystavené v múzeu Cluny.

K významným reštaurátorom Chrámu Matky Božej v Paríži rozhodne patrí Viollet-le-Duc, ktorý vytvoril na priečelí neskutočný svet smiešnych netvorov a démonov dívajúcich sa na mesto s ironickým alebo zamysleným pohľadom.

Emmanuel ohlásil oslobodenie Paríža

V dvoch vežiach vysokých 69 metrov sa nachádzalo dokopy päť zvonov. Najväčší sa volá Emmanuel, váži 13 ton a umiestnili ho v južnej veži.  Používajú ho na oznamovanie denných hodín, rovnako aj pri zvláštnych príležitostiach alebo bohoslužbách. Obyvatelia Paríža mohli jeho zvuk počuť aj v roku 1944, keď mesto bolo oslobodené od nacistov.

Počet zvonov sa po roku 2013 zvýšil na kompletných deväť, keď okrem Emmanuela vymenili a znova odliali nových osem zvonov, čím sa dosiahol stav spred roku 1789.

Tisícky píšťal v interiéri

Návštevníci Paríža a katedrály Notre-Dame po vstupe vždy ohúrila majestátnosť a veľkosť tohto miesta. Valcové piliere s priemerom päť metrov rozdeľujú kostol na niekoľko lodí. Mierne svetlo dovnútra prenikalo cez množstvo okien s vitrážou, na ktorej boli výjavy z 18. storočia.

Jedno z najkrajších bolo ružicové okno na severnej strane s obrazmi z Biblie – Starého zákona a s Pannou Máriou a dieťaťom v strede. Modré svetlo, vysoké piliere a jemné svetlo vytvárali gotický ráz interiéru katedrály, do ktorého sa zmestí až 9-tisíc ľudí.

História jedného z najväčších orgánov na svete sa datuje až do roku 1402, odvtedy prešiel viacerými zmenami. Len po rekonštrukcii v roku 1992 obsahoval približne 7 800 píšťal. Mohutný požiar, ktorý katedrálu zasiahol, ho však , prekvapivo, nepoškodil. Na svojom mieste zostal stáť aj hlavný kríž.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať