Foto: Liečebný dom Partizán chátra, primátor Škultéty viní štát a adresoval výzvu ministerstvu

TRENČIANSKE TEPLICE: Bývalý liečebný dom Partizán
Pohľad na čiastočne zrekonštruovaný bývalý liečebný dom Partizán na Partizánskej ulici v Trenčianskych Tepliciach. Budova už niekoľko rokov postupne chátra a zarastá zeleňou. Trenčianske Teplice, 31. júl 2018. Foto: SITA/Tomáš Somr.

NITRA/TRENČIANSKE TEPLICE 1. augusta (WebNoviny.sk) – Budova bývalého Liečebného domu Partizán už 13 rokov chátra. Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty viní z nečinnosti štát a vyzýva ministerstvo vnútra, aby „napravilo stav, ktorý spôsobilo a dalo Liečebnému domu Partizán zodpovedajúce využitie“.

Penzión na Zemplínskej šírave

Ako v stredu uviedol pre novinárov, parlament nedávno schválil vládny návrh vybudovať na Zemplínskej šírave penzión pre vojnových veteránov.

„Táto iniciatíva by sama o sebe bola chvályhodná, nebyť faktu, že práve budovy, ktoré boli na tieto účely v rokoch 2005 – 2006 v Trenčianskych Tepliciach rekonštruované, označilo v minulosti Ministerstvo obrany SR za prebytočný majetok a previedlo ich na rezort vnútra,“ pripomenul Škultéty.

Jednu z nich – Liečebný dom Saratov – ministerstvo vnútra v súčasnosti využíva ako súčasť Kúpeľno-liečebného ústavu ARCO, bývalý liečebný dom Partizán však necháva chátrať.

Podľa primátora Trenčianskych Teplíc je nelogické, že štát hľadá priestory pre penzión pre vojnových veteránov, pritom budovu, ktorú presne na tento účel zrekonštruoval, necháva chátrať. „Určite v tomto prípade nemôžeme hovoriť o efektívnom a hospodárnom využívaní prostriedkov daňových poplatníkov,“ povedal Škultéty.

Začaté trestné stíhanie

Ministerstvo obrany SR do rekonštrukcie oboch liečebných domov a ich premeny na domov pre vojnových veteránov investovalo od novembra 2005 do septembra 2006 takmer päť miliónov eur.

„Rekonštrukciu, ktorú začala ešte druhá vláda Mikuláša Dzurindu, zastavil vo vysokom štádiu prestavby a bez odôvodnenia rezort obrany v septembri 2006, teda po nástupe prvej Ficovej vlády. Po dvoch rokoch prestupovania na mieste vyhlásil rezort tento majetok za prebytočný a previedol ho do vlastníctva ministerstva vnútra,“ povedal Škultéty.

Bolo to v decembri 2008. Rezort vnútra deklaroval, že budovy bude využívať ako kúpeľné a rehabilitačné zariadenie pre policajtov, hasičov a príslušníkov ďalších zložiek. Bývalý Liečebný dom Partizán však namiesto toho už trinásty rok chátra. „Za vlády Ivety Radičovej bolo začaté v tejto veci aj trestné stíhanie, žiaľ, bez konkrétneho výsledku,“ podotkol primátor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Škultéty