Foto: Za obcou Krivošťany sa zrútila časť mosta, je známa možná príčina

Zrútená časť mosta, Strážske, Krivošťany
Medzi Strážskym a obcou Krivošťany sa zrútila časť mosta. Polícia dala príkaz na úplnú uzávierku mosta a o jeho ďalšej budúcnosti rozhodne statik. Obchádzka vedie cez mesto Michalovce. (14. október 2019). Foto: SITA/KR PZ Košice.
  • aktualizované 15. októbra 9:24

V Strážskom, časť Krivošťany, sa v pondelok dopoludnia zrútila časť mosta. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, našťastie sa nikto v tejto časti mosta nenachádzal.

Polícia dala príkaz na úplnú uzávierku mosta a o jeho ďalšej budúcnosti rozhodne statik. Obchádzka vedie cez mesto Michalovce.

Centimetrové trhliny

Príčinu odtrhnutia časti chodníka na moste cez rieku Laborec, zisťujú.

„Predpokladáme, že príčinou havárie nosníka pod chodníkom v dĺžke 21 metrov bol krehký lom predpätej lanovej výstuže vo vnútri nosníka, čo spôsobila pravdepodobne korózia. Posledná prehliadka mosta bola vykonaná 12. apríla tohto roka,“ uviedla hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková.

Pokles vozovky na moste nahlásili Správe ciest Košického samosprávneho kraja v pondelok dopoludnia. Zo strediska v Michalovciach okamžite na miesto vyslali mostného technika, ktorý vyhotovil fotodokumentáciu.

Keďže zaznamenal trhliny s šírkou približne jeden centimeter, navrhol uzavretie polovice mosta. Následne krajská správa ciest požiadala políciu o usmernenie premávky.

Most postavili v roku 1963

Krátko po 11:00, keď bol ešte na mieste mostný technik, sa odtrhla časť chodníka. Polícia preto ihneď most uzatvorila a informovaný bol okresný úrad Michalovce, odbor krízového riadenia.

„Intenzívne pracujeme na zistení príčin zrútenia časti chodníka a na odstránení problému. Most bude až do odborného prešetrenia príčin odtrhnutia chodníka uzavretý pre všetku dopravu. Posúdené bude statické pôsobenie a únosnosť ostatných nosníkov. Na základe výsledku tohto posudku bude rozhodnuté o celkovom alebo čiastočnom obmedzení premávky. Kraj tiež vykoná mimoriadnu kontrolu všetkých mostov, ktoré majú rovnaké stavebné riešenie, aby sme predišli prípadným škodám. Zvolaný bude aj krajský krízový štáb, ktorý sa bude situáciou zaoberať. Ako problém vnímame aj to, že v minulosti boli zrušené mostné čaty, ktoré po odbornej stránke posudzovali stav mostov. Kraj preto v súčasnosti obnovuje tieto mostné čaty a vykonáva ďalšie opatrenia, aby nedochádzalo k takýmto havarijným stavom,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Most cez Laborec za obcou Krivošťany, bol postavený v roku 1963. Správa ciest KSK vykonáva raz ročne obhliadky všetkých mostných objektov. Jeho stavebno-technický stav bol posúdený ako uspokojivý, čo je predstavuje stupeň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)