Foto: Merkelová navštívila školu so sýrskymi utečencami, rozdávala dresy nemeckých futbalistov

Angela Merkel
Angela Merkelová navštívila v Libanone zmiešanú libanonsko-sýrsku školu 22. júna 2018 Foto: SITA/AP

BEJRÚT 22. júna (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová navštívila verejnú školu v libanonskom Bejrúte, ktorú navštevujú aj mnohí sýrski utečenci. Politička sa v piatok stretla so študentmi zmiešanej školy, pričom im rozdávala dresy nemeckého národného futbalového tímu, ktorý momentálne súťaží v Rusku na majstrovstvách sveta, a hádzala si s nimi loptu.

Program návštevy

„Pokúšame sa ti zaobstarať vzdelanie,“ prihovorila sa počas návštevy Merkelová jednému zo študentov v angličtine. Merkelová je v Libanone, kde žije vyše milión sýrskych utečencov, od štvrtka. Vo svojom programe má tiež stretnutia s predstaviteľmi štátu, podnikateľmi a zástupcami agentúr Organizácie Spojených národov.

Ceste do Libanonu predchádzala návšteva Jordánska, ktorému Merkelová prisľúbila pôžičku vo výške 100 miliónov dolárov (v prepočte 86,6 milióna eur), ktorá je dodatkom k ich bilaterálnej pomoci. Kancelárka v krajine tiež navštívila Nemecko-jordánsku univerzitu, kde diskutovala so študentmi.

Vládne trenice

Nemecká kancelárka vycestovala na Blízky východ v čase sporu v jej vládnej koalícii v oblasti prisťahovaleckej politiky. Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU), ktorá je menšou stranou dvojbloku, s Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU), požaduje, aby niektorých utečencov otáčala už na hraniciach, a dala jej dva týždne na to, aby dosiahla dohodu s ostatnými členskými krajinami EÚ o novej spoločnej európskej utečeneckej politike.

Nemecký minister vnútra a líder CSU Horst Seehofer uviedol, že ak sa tak nestane, začne podnikať v oblasti utečeneckej politiky samostatné kroky. V nedeľu sa v Bruseli uskutoční summit európskych lídrov o migrácii vedený Nemeckom a Francúzskom, aby prediskutovali potenciálne riešenia.

Angela Merkel
Foto: SITA/AP
Angela Merkel
Foto: SITA/AP
Angela Merkel
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováHorst Seehofer
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaCSU Kresťansko-sociálna únia BavorskaNemecká futbalová reprezentácia