O titul Strom roka 2018 sa uchádza dvanásť stromov, nominovaný je aj 350-ročný topoľ

Strom roka
Lipa malolistá v súťaži Strom roka 2018. Foto: www.facebook.com

BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) – O titul Strom roka sa aj tento rok uchádza 12 stromov z celého Slovenska. Verejné hlasovanie v 16. ročníku súťaže spustili už tradične na festivale Pohoda, potrvá do konca septembra.

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka a získa finančný prostriedok na ošetrenie. Súťaž organizuje Nadácia Ekopolis.

Súťaží aj 350-ročný topoľ

O titul Strom roka 2018 bojuje napríklad 120-ročné ginko dvojlaločné v Záhrade umenia v Prešove a vyše 230-ročná lipa malolistá pri Kopčanoch (okr. Skalica). Lipa rastie pri kostoliíku sv. Margity Antiochijskej z 9. až 10. storočia, ktorý je jednou z najstarších stavieb veľkomoravského pôvodu na Slovensku.

Do finále je nominovaný aj 350-ročný topoľ biely v Dolnej Strehovej (okr. Veľký Krtíš) či mohutná magnólia končistolistá, ktorú vysadili v parku pri kaštieli Andrássyovcov v Betliari (okr. Rožňava).

Strom mohli do ankety prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Začiatkom júna komisia vybrala zo 42 prihlásených stromov 12 finalistov. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, SMS správy, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na facebookovom profile Nadácie Ekopolis.

Víťazný strom dostane odmenu

Fotografie a príbehy stromov sú uverejnené na webovej stránke nadácie. V októbri súťaž vyhodnotia a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 300 eur, môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Stromom roka 2017 sa stala 120-ročná jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské, ktorá rastie pri ceste pri obci Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) v časti Zabudišová.

Stará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu. Strom na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje bohatú úrodu jabĺk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom