Foto: Pes horskej záchrannej služby vystopoval v Tatrách podchladeného turistu

Horská záchranná služba
Nezvestného slovenského turistu našiel služobný pes Horskej záchrannej služby (HZS). Foto: www.facebook.com.

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Nezvestného slovenského turistu našiel služobný pes Horskej záchrannej služby (HZS).

Ako informuje HZS na svojej internetovej stránke, v stredu v neskorých popoludňajších hodinách oznámila skupina troch turistov, že počas prechodu hrebeňom Nízkych Tatier medzi sedlom Poľany a Derešmi sa im z dohľadu stratil 36-ročný kamarát.

Partia napokon prišla až na vrcholovú stanicu Chopku a keď sa muž dlhší čas neukázal a telefón mal nedostupný, kontaktovali HZS so žiadosťou o pomoc.

Nepriaznivé podmienky

Do terénu odišlo šesť záchranárov HZS a jeden služobný pes zo severnej strany Chopku. Zároveň vyšla na Chopok aj podporná skupina záchranárov HZS z juhu, pre prípad, že by bol nevyhnutný transport. Podmienky na hrebeni boli veľmi nepriaznivé, fúkal silný nárazový vietor, viditeľnosť bola vplyvom rozvíreného snehu do troch metrov.

Taktiež pocitová teplota dosahovala hodnoty pod – 10 °C. Záchranári HZS postupne prešli a prehľadali hrebeň od Chopku a pokračovali až za sedlo Poľany. Turistu napokon pri zlej viditeľnosti označil za sedlom Poľany služobný pes. Záchranári ho našli živého, zaviateho snehom.

Turisti prespali v útulni na Ďurkovej

Skupina turistov prespala predchádzajúcu noc v útulni na Ďurkovej a ráno sa rozhodli pokračovať po hrebeni, kde ich však zastihlo nepriaznivé počasie. Turista po tom, ako ostal na hrebeni sám, sa rozhodol prečkať na mieste zabalený v spacom vaku. Bol podchladený a potreboval pomoc.

Po zateplení a poskytnutí prvej zdravotnej starostlivosti a suchého oblečenia zišiel istený záchranármi za pomoci lanovej techniky na Tri vody a následne do doliny. Terénnym vozidlom ho previezli do domu HZS v Jasnej, kde ho vyzdvihli známi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba