Foto: Peter Sagan skončil mimo pódia a neobhájil titul, majstrom Slovenska je jeho brat Juraj

CYKLISTIKA: Spoločné majstrovstvá SR a ČR
Cyklista Peter Sagan počas pretekov v cestnej cyklistike kategória muži Elite v rámci spoločných majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike. Trnava, 30. jún 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 30. júna 19:37

Juraj Sagan sa stal po tretí raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe ťažil z úspešného úniku ešte v prvej polovici trate.

Celkovým víťazom Sisr

Tridsaťročný pretekár zo Žiliny nadviazal na svoje víťazstvá z rokov 2016, 2017 a ďalších dvanásť mesiacov bude nosiť slovenskú trikolóru na drese. Celkovým víťazom spoločného šampionátu Česka a Slovenska sa stal František Sisr z tímu Elkov-Author.

Dominancia bratov Saganovcov na národnom šampionáte Slovenska pokračuje už deviatu sezónu po sebe. Okrem troch triumfov Juraja má na konte šesť titulov mladší Peter, ktorý sa už o šesť dní predstaví na 106. ročníku Tour de France (6.-28. júla).

Spokojný Peter Sagan

Trojnásobný majster sveta skončil celkovo na 15. mieste a štvrtý v rámci slovenského šampionátu. Stupne víťazov v slovenskej časti majstrovstiev doplnili Erik Baška (Bora-Hansgrohe) a Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica).

„Ja som veľmi spokojný, pretože vyhral Sagan. Jediné miesto, kde sa dalo tvoriť bolo na začiatku v jednom zo stúpaní, ktoré sme mali. Dva razy sme to skúsili, raz sme zostali vpredu v celkom dobrej skupine. Potom sa však rozdelila, zozadu nás dostihli a potom to už bolo také, aké bolo. Som veľmi spokojný, ako sme to kontrolovali s Jurajom a v závere som Erikovi rozbehol špurt. Myslím si, že Patrik Tybor si tretie miesto vybojoval zaslúžene.“ skonštatoval pre RTVS Peter Sagan.

Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike

  • Trnava

MSR a ČR – muži – preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km): 1. František Sisr (Elkov-Author) 4:08:31 min, 2. Tomáš Kalojíros (Sparta Praha), 3. Petr Vakoč (Deceuninck – Quick-Step)… 6. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) – všetci rovnaký čas.

V úvode súboj o vytvorenie úniku

Úvodná časť pretekov bola v znamení súboja o vytvorenie úniku. Výrazný podiel na tom mala dvojica stúpaní, situovaná na veľkom okruhu merajúcom takmer 64 kilometrov.

Napokon sa po druhom kopci vytvorila sedemčlenná unikajúca skupina, v ktorej slovenské farby hájil iba Juraj Sagan z tímu Bora-Hansgrohe. Ešte predtým boli aktívni aj Baška s Martinom Haringom, ale tí boli rýchlo dostihnutí pelotónom.

CYKLISTIKA: Spoločné majstrovstvá SR a ČR
Víťaz spoločných majstrovstiev Česka a Slovenska v cestnej cyklistike František Sisr (uprostred), druhý Tomáš Kalojíros (vľavo) a tretí Petr Vakoč. Trnava, 30. jún 2019. SITA/Jana Birošová.

Približne 100 kilometrov pred cieľom predstavovala strata pelotónu tri minúty, pričom na sťahovaní manka sa podieľali najmä pretekári slovenského tímu Dukla Banská Bystrica. Z hľadiska počtu pretekárov bol najsilnejším tímom Elkov Author, ktorý mal vpredu dvojnásobné zastúpenie.

Najzvučnejším českým menom v úniku bol Petr Vakoč, pôsobiaci v elitnom tíme World Tour Deceuninck – Quick-Step.

Samostatný nástup Štybara

Tempo pelotónu rozprúdil až samostatný nástup Zdeňka Štybara a následné rozdelenie hlavnej skupiny vplyvom vetra či aktivity tímu Elkov Author.

Náskok vedúcej skupiny klesol, na niekoľko kilometrov sa skresalo zloženie úniku na troch mužov, ale potom sa všetko vrátilo do starých koľají. Stíhajúca skupina s Petrom Saganom zvoľnila tempo a manko opäť narástlo k hranici trom minút.

CYKLISTIKA: Spoločné majstrovstvá SR a ČR
Víťaz slovenskej časti spoločných majstrostiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike Juraj Sagan (uprostred), druhý Erik Baška (vľavo) a tretí Patrik Tybor. Trnava, 30. jún 2019. SITA/Jana Birošová.

Vo vedúcej skupine nezostal len Vojtěch Sedláček z tímu CC Etupes. Postupom času bolo zrejmé, že slovenským majstrom sa stane Juraj Sagan a český šampión vzíde z unikajúcej skupiny. O český titul ešte skúsil zabojovať časovkársky špecialista Josef Černý z tímu CCC, ale svoje manko už nedokázal zmazať.

V záverečnom okruhu bojovala o celkový titul sexteto pretekárov, ale na rovinatom profile neboli diváci v Trnave svedkami žiadneho výrazného nástupu. Cieľ bol situovaný na Hlbokej ulici, kde sa napokon aj finišovalo. Najrýchlejším pretekárom bol František Sisr z tímu Elkov-Author a získal titul českého majstra. Juraja Sagan skončil v celkovom poradí MČRaSR na šiestom mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaJuraj SaganPeter Sagan