Foto: Pri London Bridge muž dobodal viacero ľudí, polícia vyhlásila útok za teroristický incident

London Bridge, bitka, streľba
Policajti museli uzavrieť London Bridge, odohrala sa tam bitka a bolo počuť aj streľbu. Londýn, 29. november 2019. Foto: Dominic Lipinski/PA via AP.
  • aktualizované, 29. novembra, 21:55

Britská polícia uzavrela London Bridge a jeho okolie v hlavnom meste krajiny po tom, čo v jeho blízkosti útočník pobodal viacero ľudí. Metropolitná polícia v Londýne vyhlásila útok za teroristický incident. Páchateľ zabil najmenej dvoch ľudí, informovala pred malou chvíľou londýnska polícia. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia.

Samotného útočníka, ktorý sa po čine rozutekal preč, zastrelila polícia. Predtým sa mu v úteku snažilo zabrániť viacero odvážnych svedkov útoku, za čo im zložili veľkú poklonu policajti aj londýnsky starosta Sadiq Khan. V súvislosti s motívom majú vyšetrovatelia podľa šéfa z protiteroristického oddelenia britskej polície Neila Basua „otvorenú myseľ„.

Zomrel na mieste

Basu vysvetlil, že políciu pred 14:00 privolali k pobodaniu v priestoroch blízko London Bridge. „Podozrivého muža zastrelili špecializovaní ozbrojení dôstojníci z policajného zboru a môžem potvrdiť, že tento podozrivý zomrel na mieste,“ uviedol. Ako tiež Basu upozornil, v Londýne zvýšia počet policajných hliadok.

Basu okrem iného uviedol, že bude situáciu konzultovať s premiérom Borisom Johnsonom. Ten už na Twitteri poďakoval záchranným službám a verejnosti za ich odvahu pri reakcii na útok. Členom verejnosti za „riskovanie vlastnej bezpečnosti“ poďakoval aj londýnsky starosta Sadiq Khan, pričom zároveň vyzval obyvateľov, aby boli ostražití a nahlásili polícii čokoľvek podozrivé.

Svedkovia hovorili o bitke na moste, ktorú sprevádzalo niekoľko výstrelov. Na jednom videu zo sociálnych sietí možno vidieť, ako sa dvaja muži bijú, než jedného z nich strhne na zem polícia. Na ďalších záberoch je zase vidieť policajtov, ako na osobu v diaľke mieria zbraňou.

Uzavreli vlakovú stanicu

Polícia po incidente vyzvala ľudí v okolí, aby sa riadili pokynmi prítomných policajtov. Britská dopravná polícia uzavrela vlakovú stanicu London Bridge station, na ktorej teraz nezastavujú vlaky.

London Bridge sa stal dejiskom teroristického útoku aj 3. júna 2017. Trojica mužov vtedy vrazila na moste dodávkou do chodcov a následne zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej zóne Borough Market. Útok si vyžiadal osem mŕtvych a takmer 50 zranených.

Piatkový incident sa stal po tom, čo Británia 4. novembra znížila úroveň teroristickej hrozby z „vážnej“ na „značnú„, čo znamená, že pravdepodobnosť takýchto útokov bola „pravdepodobná“ skôr ako „veľmi pravdepodobná„, pripomína spravodajský portál BBC.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

London Bridge, bitka, streľba
Ľudia utekajúci z London Bridge po tom, čo ho museli polícia uzavrieť, keďže sa tam odohrala bitka a bolo počuť aj streľbu. Londýn, 29. november 2019. Foto: Dominic Lipinski/PA via AP.
London Bridge, bitka, streľba
Ľudia utekajúci z London Bridge po tom, čo ho museli polícia uzavrieť, keďže sa tam odohrala bitka a bolo počuť aj streľbu. Londýn, 29. november 2019. Foto: Dominic Lipinski/PA via AP.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom