Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PREŠOV: Rekonštrukcia univerzitných internátov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Interiér jednej zo zrekonštruovaných izieb Študentského domova Prešovskej univerzity (PU). Prešov, 9. január 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

Foto: Prešovským vysokoškolákom vynovili internáty, na rekonštrukciu využili aj vládnu dotáciu

PREŠOV 10. januára (WebNoviny.sk) – Po úspešnom ukončení prvej etapy rekonštrukcie Študentského domova Prešovskej univerzity v Prešove (tzv. nový internát) v súčasnosti univerzita finišuje s rekonštrukčnými prácami na prvých izbách na tzv. starom internáte.

Využite vládnej dotácie

Finančné prostriedky na tento účel pochádzajú z vládnej dotácie a vlastných zdrojov univerzity. Prešovská univerzita v Prešove (PU) patrí k prvým univerzitám na Slovensku, ktoré spustili rekonštrukciu študentských domovov s využitím vládnej dotácie.

Vláda uvoľnila v prvej etape na rekonštrukciu vysokoškolských internátov 20 miliónov eur. Z tejto sumy išlo pre Prešovskú univerzitu celkovo viac ako 2,3 milióna eur, pričom v prvej etape získala PU 1,5 milióna eur.

„Som rád, že sme spustili dlho očakávanú rekonštrukciu internátov z peňazí, ktoré prisľúbila vláda SR. Teším sa, že sa nám potrebné náležitosti podarilo zadministrovať v pomerne krátkej dobe a začali sme s rekonštrukčnými prácami začiatkom minuloročných letných prázdnin,“ priblížil rektor PU Peter Kónya.

Rekonštrukcia tzv. nového internátu

Bezmála milión eur použili na rekonštrukciu interiérových častí Študentského domova PU na Ul. 17. novembra 11 (tzv. nový internát), obnovu ukončili v septembri minulého roka.

„V prvej etape sme obnovili osem poschodí bloku A, celkovo 128 izieb a 8 kuchyniek. Rekonštrukcia bola zameraná na obnovu sociálnych zariadení, inžinierskych sietí a celkové skvalitnenie bývania,“ uviedol prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU Peter Adamišin.

V rámci obnovy urobili nové napojenie v sociálnych bunkách pri izbách na vodu, kanál a osadenie nových ventilátorov. Spravili kompletnú výmenu sanity v kúpeľniach a toaletách.

Zároveň kompletne zrekonštruovali elektroinštaláciu v sociálnych zariadeniach, izbách, ako aj na chodbách, v kuchynke a študovni. Izby a sociálne zariadenia nanovo vymaľovali, vymenili podlahy a vstupné dvere za protipožiarne.

Zateplenie budovy aj výmena okien

Zvyšná časť finančných prostriedkov v rámci prvej etapy bola určená na rekonštrukciu Študentského domova na Ul. 17 novembra 13, tzv. starý internát, kde v súčasnosti končia obnovu dvanástich izieb.

„Rekonštruuje sa interiérové vybavenie, menia sa podlahy, sociálne zariadenia, elektroinštalácia, realizuje sa maľovanie izieb a výmena podláh v spoločných priestoroch,“ doplnil Peter Adamišin.

Nové sociálne zariadenia vybudujú zo zvyšných peňazí v tej časti internátu, kde ešte na bunkách neboli. Z bývalých spoločných sociálnych zariadení, ktoré už nebudú mať opodstatnenie, vzniknú po rekonštrukcii študovne a nové izby, čím sa mierne navýši aj ubytovacia kapacita internátu.

Okrem toho sa zo zdrojov štrukturálnych fondov na tzv. starom internáte menia okná, interiérové osvetlenie, zatepľuje sa budova a realizuje sa sanácia balkónov.

Druhá etapa rekonštrukcie

Aj tieto rekonštrukcie predpokladá univerzita ukončiť v tomto roku. Celková hodnota rekonštrukcie tzv. starého internátu s využitím vládnej dotácie, štrukturálnych fondov a vlastných zdrojov univerzity prevýši 2,5 milióna eur.

Druhá etapa pozostávajúca z rekonštrukcie ôsmych poschodí druhého bloku (zvyšných 128 izieb a 8 kuchyniek), bude realizovaná v tomto roku. Celkové náklady na rekonštrukciu obidvoch blokov tzv. nového internátu prevýšia 1,7 milióna eur.

Študentské domovy PU tvorí komplex štyroch internátov s celkovou ubytovacou kapacitou 1 918 miest. Tie najvyťaženejšie a najväčšie sa nachádzajú práve na ul. 17. novembra. Do užívania boli dané pred viac ako 40 rokmi.

Univerzita do ich obnovy priebežne investuje. Za posledné tri roky boli kompletne zrekonštruované tri poschodia na tzv. novom internáte a dve poschodia na tzv. starom internáte boli kompletne vybavené novým nábytkom.

Odporúčané články

Nevyčerpané financie na rekonštrukciu internátov nebudú v rozpočte, uvoľnia ich v prípade potreby Slovenské univerzity môžu rekonštruovať internáty, na účtoch majú milióny eur od expremiéra Fica

Neprehliadnite

Fantastické! Farkašová získala zlato na majstrovstvách sveta, Smaržová si vyjazdila bronz Mistrík a Čaputová si počkajú na prieskumy, v prezidentských voľbách sa vzdajú v prospech silnejšieho Univerzita Komenského vykonala revíziu záverečných prác, chýbajú dve „rigorózky“ Výstavba diaľnice D1 s tunelom Višňové mešká, štát uvažuje o vypovedaní zmluvy a zmene zhotoviteľa Mladé rodiny zrejme dostanú viac peňazí, Pellegrini avizuje aj tzv. „trinásty“ dôchodok Minister Gajdoš si stojí za obstaraním nových húfnic Zuzana 2, sú dostatočne kvalitné Imunoalergológ varuje: „Pre zdravie je dôležitá správna forma vitamínu C.“ Video: NAKA zasahovala na Spiši, v prípade starej vraždy mafiána Novotného zadržala muža
string(321) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Regionálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.