Foto: Prezidentka Čaputová vymenovala nových veľvyslancov, povedú ambasády v Nemecku aj Mexiku

Zuzana Čaputová
Zľava: Veľvyslanec SR pre Nemecko Marián Jakubócy, veľvyslanec SR pre Holandsko Juraj Macháč, veľvyslanec SR pre Srbsko Fedor Rosocha, veľvyslankyňa SR pre Mexiko Terézia Šajgalíková a veľvyslanec SR pre Gruzínsko Pavel Vízdal počas odovzdávania poverovacích listín prezidentkou SR veľvyslancom SR v zahraničí. Bratislava, 20. november 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Novým veľvyslancom v Nemecku sa stal Marián Jakubócy, ktorý predtým viedol slovenskú ambasádu v Bulharsku. Poverovacie listiny mu v stredu odovzdala prezidentka Zuzana Čaputová. Nemecko je najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. Jeho podiel na dovoze tvorí necelých 18 percent, na vývoze vyše 22 percent.

Prezidentka v stredu vymenovala aj ďalších štyroch veľvyslancov. Veľvyslanectvo v Mexiku povedie Terézia Šajgalíková, Juraj Macháč bude pôsobiť v Holandsku, Fedor Rosocha v Srbsku a Pavel Vízdal v Gruzínsku.

Čaputová v prejave pri odovzdávaní poverovacích listín diplomatov vyzvala, aby obhajovali európske hodnoty a nezastupovali len ekonomické záujmy Slovenska. Podľa nej by malo byť Slovensko vo svete vnímané „ako aktívna krajina so silno zakotvenými európskymi hodnotami, ako obhajca princípov spravodlivosti, dodržiavania medzinárodných pravidiel, ochrany ľudských práv a ochrany životného prostredia“.

Vymenovanie veľvyslancov je v kompetencii prezidenta. Predtým mená ambasádorov v utajenom režime na návrh ministra zahraničných vecí odobruje vláda. Veľvyslanci v danej krajine väčšinou pôsobia štyri roky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fedor RosochaJuraj MacháčMarián JakubócyPavel VízdalTerézia ŠajgalíkováZuzana Čaputová