Foto: Slovensko bičoval vietor, tisíce odberateľov boli bez elektriny (aktualizované)

Stredné Slovensko, silný vietor
Hasiči na strednom Slovensku odstraňovali prevažne spadnuté stromy zo štátnych ciest a miestnych komunikácií a odstraňovali aj uvoľnený plech zo strechy bytového domu. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 11. marca 21:27

BANSKÁ BYSTRICA 11. marca (WebNoviny.sk) – Na strednom Slovensku bolo po nočnej víchrici bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Okolo 16:00 to bolo viac ako päťtisíc.

Elektrikárom sa napokon podarilo obnoviť dodávku prúdu vo väčšine prípadov. Podarilo sa im pripojiť aj oravské dediny, ktoré boli na tom najhoršie.

Najväčší výpadok v Oravskej Polhore

Ako agentúru SITA informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, aktuálne je na strednom Slovensku bez elektrickej energie ešte zhruba 1100 odberných miest. Najväčší výpadok je momentálne v Oravskej Polhore. Pre väčšinu domácností to však vyzerá pozitívne. Energetikom by sa malo podariť obnoviť dodávku v najbližších hodinách.

Aj napriek maximálnej snahe elektrikárov zostane v noci bez elektriny zhruba 200 odberateľov. Môžu za to náročné podmienky a rôzne technické prekážky. Avšak nie všetky z týchto odberných miest sú aj trvalo obývané. Nachádzajú sa medzi nimi aj chaty a rôzne nebytové objekty.

Podľa Gejdoša si do utorka na elektrickú energiu musia počkať desiatky odberateľov vo Veľkom Rovnom (okres Bytča), v Kokave nad Rimavicou, Hrnčiarkach (obidve okres Poltár) a niekoľko odberateľov na Kubínskej holi (okres Dolný Kubín) a v Oravskom Bielom Potoku (okres Tvrdošín). SSD bude od rána pokračovať v riešení zostávajúcich porúch.

Nepriaznivé počasie a rizikové podmienky

Ako ďalej uviedol Gejdoš, nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto začali s vyhľadávaním poruchových miest až v pondelok ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol.

V Žilinskom kraji bolo výpadkami elektriny zasiahnutých 26 obcí a miest v desiatich okresoch, v Banskobystrickom kraji je to 16 miest a obcí v ôsmich okresoch a v Trenčianskom kraji je v okrese Prievidza bez elektriky obec Horná Ves.

Krátko pred obedom bolo na strednom Slovensku bez prúdu desaťtisíc odberateľov, z toho päťtisíc na Orave a Liptove, dvetisíc v okolí Žiliny a na Kysuciach, dvetisíc na severe Hontu a tisíc v ďalších oblastiach.

Zasahovali desiatky hasičov

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovalo počas noci z nedele na pondelok pri 136 udalostiach takmer 310 hasičov. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde boli príslušníci vyslaní k 35 udalostiam.

V Banskobystrickom kraji zasahovali hasiči spolu s dobrovoľnými hasičmi 33-krát a v Prešovskom kraji boli privolaní k 28 udalostiam. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči 14-krát a v Bratislavskom kraji bola ich pomoc potrebná 12-krát.

Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia hasičského a záchranného zboru, najčastejšie pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech, z ciest a zaparkovaných áut. V niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy. Na odstraňovanie následkov silného vetra bolo nasadených 108 kusov hasičskej techniky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prezídium policajného zboru SR