Francúzi budú mať v zostave na šampionáte aj cudzincov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsko
francúzsko Foto: SITA/AP

VARŠAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Už na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1934 si dres neskoršieho svetového šampióna Talianska obliekli hráči, ktorí pochádzali z Brazílie a Argentíny, ale ich korene siahali na Apeninský polostrov.

Do roku 1962 sa Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) iba prizerala pendlovaniu hráčov medzi reprezentáciami. Budapeštiansky rodák Ladislav (László) Kubala reprezentoval napríklad Československo, Maďarsko i Španielsko.

Potom sa však kolotoč „prestupov“ rozkrútil takým tempom, že musela zasiahnuť. Vydala nariadenie, podľa ktorého futbalista, ktorý už reprezentoval v seniorskej kategórii jednu krajinu, nemôže nastúpiť v drese inej.

FIFA však umožnila, aby potomok emigrantov či imigrantov mohol reprezentovať vlasť svojich predkov, ak si predtým už neobliekol dres krajiny, v ktorej žije. Podmienkou ale je získanie občianstva krajiny svojich rodičov alebo prarodičov.

Na šampionáte nehrajú iba Európania

Theodor Gebre Selassie
Foto: SITA/AP

Druhú skupinu hráčov tvoria tí, ktorí sa síce narodili v inej krajine, ale dlhodobo žijú v inom štáte a tam aj futbalovo vyrástli. Treťou skupinou sú takí, ktorí síce majú predkov z inej krajiny, už sa narodili v novej, ale legislatíva ich vlasti umožňuje získať občianstvo až druhej či v niektorých prípadoch dokonca tretej generácii. Pri nich však úrady urobili výnimku a udelili im občianstvo skôr.

Poľský server www.sportowefakty.pl v tejto súvislosti priniesol zoznam rôznym spôsobom „naturalizovaných“ futbalistov na súpiskách tímov, ktoré od piatka 8. júna začnú na štadiónoch v Poľsku a na Ukrajine bojovať o titul majstrov Európy.

Sú to hráči, ktorí získali nové občianstvo na základe dlhodobého pôsobenia v kluboch vo svojej novej krajine, ďalej potomkovia emigrantov či imigrantov, ktorí sa už narodili a vyrástli v novej vlasti svojich predkov, ale aj takí, ktorí sa rozhodli požiadať o občianstvo krajinu svojich rodičov a reprezentovať ju.

Na blížiacom sa futbalovom šampionáte bude hrať až 52 takýchto hráčov, viacerí dokonca ani nie sú Európania. Prím hrá Francúzsko s 11 futbalistami na súpiske, ktorí nie sú Francúzi v tom pravom zmysle slova. „Čisté“ sú iba súpisky Ruska a Španielska, vo všetkých zvyšných štrnástich je aspoň jeden hráč, ktorý je rôznym spôsobom naturalizovaný.

Poliaci si nerozumejú

Futbal
Foto: SITA/AP

Medzi hviezdy z toho zoznamu patrí švédsky reprezentant Zlatan Ibrahimovič, ktorý má otca Bosniaka a matku Chorvátku. V českom tíme je oporou defenzívy Theodor Gebre Selassie, ktorého otec je Etiópčan.

Útočnú silu Chorvátov predstavuje Brazílčan Eduardo da Silva, ktorý dlhé roky hrával v Diname Záhreb, momentálne pôsobí v ukrajinskom Šachtare Doneck. Portugalský dres si oblečú Brazílčan Pepe, ale aj Nani a Rolando, ktorí zasa pochádzajú z Kapverdských ostrovov. Ani „kolíska“ futbalu Anglicko sa nezaobíde bez podpory hráčov, ktorých predkovia nie sú z Ostrovov, ba dokonca ani zo starého kontinentu.

Otec Ashleyho Cola pochádza z Barbadosu, rodičia Jermaina Defoa sú zo Sv. Lucie a Dominikánskej republiky, Danny Welbeck má svojich prarodičov v Ghane.

Poliaci „angažovali“ až päticu takýchto futbalistov. Nie všetci sa so svojimi spoluhráčmi dohovoria po poľsky, ale ich prapôvodné korene smerujú k severným susedom Slovenska. Ani reprezentácia druhej usporiadateľskej krajiny Ukrajiny nie je bez naturalizovaných hráčov. Na ich súpiske sa objavili Srb Marko Devič a Bielorus Arťom Milevskij.

Zoznam naturalizovaných hráčov na súpiskách jednotlivých tímov na ME 2012:

A-skupina:

Poľsko (5 naturalizovaných hráčov): Eugen Polanski, Sebastian Boenisch, Adam Matuszczyk, Damien Perquis, Ludovic Obraniak

Grécko (1): José Holebas

Rusko (0): nikto

Česko (1): Theodor Gebre Selassie

B-skupina:

Holandsko (4): Khalid Boulahrouz, Ibrahim Affelay, Jetro Willems, Luciano Narsingh

Dánsko (1): Jores Okore

Nemecko (7): Lukas Podolski, Miroslav Klose, Jérome Boateng, Mesut Özil, Ilkay Gündogan, Sami Khedira, Mario Gómez

Portugalsko (3): Pepe, Rolando, Nani

C-skupina:

Španielsko (0): nikto

Taliansko (3): Thiago Motta, Angelo Ogbonna, Mario Balotelli

Chorvátsko (2): Eduardo da Silva, Gordon Schildenfeld

Írsko (4): Sean St. Ledger, Paul Green, Jonathan Walters, Simon Cox

D-skupina:

Anglicko (5): Theo Walcott, Phil Jagielka, Jermain Defoe, Danny Welbeck, Ashley Cole

Francúzsko (11): Patrice Evra, Adil Rami, Laurent Koscielny, Samir Nasri, Blaise Matuidi, Yann M’Vila, Alou Diarra, Hatem Ben Arfa, Karim Benzema, Steve Mandanda, Florent Malouda

Švédsko (3): Behrang Safari, Emir Bajrami, Zlatan Ibrahimovič

Ukrajina (2): Marko Devič, Arťom Milevskij

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ashley ColeDanny WelbeckFlorent MaloudaJermain DefoeJérome BoatengKarim BenzemaLaurent KoscielnyLukas PodolskiMario BalotelliMario GómezMesut ÖzilMiroslav KlosePatrice EvraSami KhediraSamir NasriTheo WalcottZlatan Ibrahimovič