Francúzi uspeli vo Wembley, španielska pohroma v Lisabone

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Torres
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Španielska a Anglicka celkom nečakane neuspeli v stredajších prípravných súbojoch reprezentačných tímov v rámci posledného asociačného termínu v roku 2010. Angličania podľahli vo Wembley pred 85 495 divákmi Francúzom 1:2 a pod vedením Fabia Capella prehrali v domácom prostredí po dva a pol roku vôbec prvýkrát.

Na góly Karema Benzemu (16.) a Mathieua Valbuenu (55.) dokázali domáci odpovedať až štyri minúty pred koncom zásluhou striedajúceho Petera Croucha, no jeho 22. reprezentačný gól anglický tím od prehry nezachránil. Ešte horšie dopadli úradujúci svetoví šampióni Španieli, ktorí prehrali v Lisabone Portugalsku hladko 0:4. Dva góly domáceho mužstva strelil Hélder Postiga (49. a 69.), jeden pridal Carlos Martins (45.).

Španielsku skazu dovŕšil v nadstavenom čase Hugo Almeida. Portugalcom sa podarilo aj s úrokmi odplatiť Španielom prehru z osemfinále tohtoročných majstrovstiev sveta v JAR (0:1), ktorá rozhodla o ich odchode domov. Na rozdiel od Španielov uspeli v stredu strieborní medailisti zo svetového šampionátu Holanďania, ktorí zdolali Turkov 1:0. O jediný gól zápasu, ktorý sa hral v Amsterdame, sa postaral v 52. min kanonier Klaas-Jan Huntelaar. Bronzoví z Južnej Afriky Nemci uhrali so Švédmi v Göteborgu iba bezgólovú remízu.

Ostro sledovaný súboj v katarskej Dauhe medzi juhoamerickými futbalovými velikánmi rozhodla pre Argentínu jej najväčšia hviezda Lionel Messi. Malý veľký muž svetového futbalu rozhodol v druhej minúte nadstaveného času o najtesnejšom víťazstve svojho tímu nad Brazíliou 1:0, keď sa nadýchol k svojmu typickému sólu, oklamal dvoch obrancov súpera a strelou do vzdialenejšieho rohu prekonal Víctora.
Messi
Foto: SITA/AP

Najväčšiu šancu Brazílie v stretnutí spálil v 16. min Daniel Alves, ktorého strela opečiatkovala brvno argentínskej bránky. V drese päťnásobných majstrov sveta sa po 18-mesačnej pauze objavil Ronaldinho, ktorý si pripísal niekoľko striel na bránku.

Messi opäť ukázal, že je najlepší svetový hráč. Pre nás znamená všetko,“ uviedol tréner Argentíny Sergio Batista. Bol to pre neho oficiálne prvý zápas na lavičke dvojnásobných majstrov sveta po tom, čo nahradil svojho slávneho predchodu Diega Armanda Maradonu.

Argentína prestrihla šnúru piatich prehier v rade s Brazíliou a celkovo svojho veľkého rivala zdolala v deväťdesiatom vzájomnom súboji tridsiaty štvrtý raz (bilancia z pohľadu Argentínčanov 34 víťazstiev – 23 remíz – 33 prehier).

Gamst Pedersen dublinským katom Írov

Írsky futbalový brankár Shay Given síce prekonal v stredajšom medzištátnom prípravnom stretnutí proti Nórsku rekord „ostrovanov“ v počte odohratých duelov v reprezentačnom drese (aktuálne ich má na konte 109), hlavnou postavou večera však bol hosťujúci záložník Morten Gamst Pedersen, ktorý sa na víťazstve Nórov 2:1 podieľal gólom a asistenciou.

Skóre duelu otvoril už v 5. min Shane Long, ktorý z pokutového kopu potrestal faul Bredeho Hangelanda na svoju osobu, no ešte do polčasu vyrovnal exportnou strelou z priameho kopu Gamst Pedesen, keď presne namieril do ľavého horného rohu Givenovej bránky. Hráč Blackburn Rovers Gamst Pedersen sa napokon stal hviezdou večera, keď v 86. min adresoval loptu Erikovi Husekleppovi, ktorý z rýchleho protiútoku rozhodol.

Sme veľmi sklamaní. Vyhrávali sme, no napokon sme súperovi podľahli. Pre viacerých z nás to však bol dôležitý duel z pohľadu získania nových skúseností,“ uviedol 23-ročný útočník FC Reading Long. „Je to dôležité víťazstvo. Úvod bol náročný, pretože sme veľmi skoro inkasovali, ale dokázali sme sa otriasť. Domáci mali loptu vo svojom držaní častejšie ako my, odohrali dobrý zápas, my sme však využili ponúknuté šance,“ zhodnotil stretnutie Gamst Pedersen.

Teší ma predovšetkým Longov výkon, je to kvalitný hráč s dobrou mentalitou a charakterom. Výborne obstál v súbojoch s Hangelandom, bol platným členom ofenzívy. Po zmene strán mohol pridať svoj druhý gól v zápase. Vyzerá to tak, že som našiel ďalšieho reprezentačného útočníka. Doteraz som mal k dispozícii Robbieho Keana a Kevina Doyla, teraz už aj Shana Longa,“ nechal sa počuť kouč Írska Giovanni Trapattoni, ktorý sa musel zaobísť bez viacerých hráčov základnej zostavy laborujúcich so zraneniami.

Kormidelníka severanov Egila Olsena prekvapila kvalita domácich: „Priznávam, že pri našom víťazstve zohralo úlohu aj šťastie. Protiútok, ktorého výsledkom bol víťazný gól, sme však zvládli ukážkovo. Íri ma prekvapili, miestami hrali veľmi dobre, najmä v druhom dejstve. Myslel som si, že absencie ich citeľne oslabia, no nestalo sa. Niektorí menej známi futbalisti podali veľmi kvalitný výkon.

Dôvodom ruskej prehry podľa Aršavina bola prohibícia

Katom ruskej futbalovej reprezentácie v stredajšom medzištátnom prípravnom stretnutí proti Belgicku sa stal iba 17-ročný zakončovateľ Anderlechtu Brusel Romelu Lukaku, ktorý zaznamenal obidva góly duelu. Mimoriadny talent, ktorého označujú za „nového Didiera Drogbu„, sa presadil už 2. min, keď potrestal zaváhanie gólmana „zbornej“ Igora Akinfejeva. Rodák z Antverp pridal v 73. min aj druhý presný zásah. Ruský výber, ktorý je jedným zo súperov Slovenska v kvalifikačnej B-skupine o postup na majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu, sa nedokázal gólovo presadiť napriek hernej prevahe a viacerým sľubným príležitostiam.

Nemôžem byť spokojný s výsledkom, pretože sa na nás prišlo pozrieť veľmi veľa fanúšikov. Z trénerského pohľadu to však bolo zaujímavé stretnutie, pretože pre zranenia sme museli urobiť viacero zmien v nominácii, a to nám umožnilo vidieť, ako sú ostatní hráči schopní v prípade potreby naskočiť do kvalifikácie,“ povedal po stretnutí tréner Ruska Dick Advocaat a dodal: „Vytvorili sme si štyri či päť výborných príležitostí. Nebudem menovať, no niektorí hráči mali skórovať.“

Naopak, šťastím žiaril kouč Belgicka Georges Leekens: „Dick je môj veľmi dobrý priateľ. Pred úvodným výkopom som mu zaželal víťazstvo v kvalifikačnej skupine a postup na majstrovstvá Európy. Teší ma výkon mojich hráčov a naše víťazstvo. Rusko je totiž jedným z popredných európskych mužstiev. Kľúčom k úspechu bolo celozápasové sústredenie sa.

Po záverečnom hvizde sa kajal predovšetkým smoliar večera, inak spoľahlivý brankár Akinfejev: „Veľmi ma mrzí, že sme nepotešili našich fanúšikov. Hnevám sa na seba, že som chybou dovolil Belgicku dostať sa na koňa. Musím sa nad tým vážne zamyslieť a poučiť sa z toho, aby som už nezopakoval podobné momenty.“

Lídra priebežnej tabuľky „béčka“ Rusko čaká v kvalifikácii o účasť na kontinentálnom šampionáte dvojzápas s Arménskom, s ktorým sa stretne najprv v marci v Jerevane a potom v júni v Moskve. „Chceli sme vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Ak by sme však z nasledujúceho dvojzápasu s Arménskom získali šesť bodov, nemyslím si, že by sa niekto sťažoval,“ vyhlásila zrejme najväčšia hviezda ruského výberu Andrej Aršavin. Kapitán „zbornej“ Aršavin identifikoval aj vskutku zaujímavú príčinu stredajšieho ruského neúspechu: „Prehrali sme, lebo sa vo Voroneži nepredával alkohol.“

Streda – medzištátne prípravné zápasy – súhrn:

Slovensko – Bosna a Hercegovina 2:3 (1:1)

Góly: 3. Šebo, 63. Grajciar – 28. Medunjanin, 50. Pjanič, 60. Džeko, ŽK: 34. Jendrišek, 88. Hološko – 33. Vranješ, rozhodovali: Mikulski – Sadczuk, Sapela (všetci Poľ.), 7822 divákov

Čierna Hora – Azerbajdžan 2:0 (0:0)

Góly: 62. Pejovič, 73. Bečiraj

Čína – Lotyšsko 1:0 (0:0)

Gól: 90. Sü Jang

Omán – Bielorusko 0:4 (0:3)

Góly: 5. a 11. Martynovič, 35. Hleb, 57. Rodionov (z pok. kopu)

Rusko – Belgicko 0:2 (0:1)

Góly: 2. a 73. Lukaku

Estónsko – Lichtenštajnsko 1:1 (0:1)

Góly: 57. Vassiljev (z pok. kopu) – 35. Frick

Argentína – Brazília 1:0 (0:0) – hralo sa v katarskej Dauhe

Gól: 90.+ Messi

Portugalsko – Španielsko 4:0 (1:0)

Góly: 49. a 69. Hélder Postiga, 45. Carlos Martins, 90.+ Hugo Almeida

Maďarsko – Litva 2:0 (0:0)

Góly: 61. Priskin, 80. Dzsudzsák

Bulharsko – Srbsko 0:1 (0:0)

Gól: 80. Žigič, ČK: 90. Žigič (Srb.)

Albánsko – Macedónsko 0:0

Egypt – Austrália 3:0 (1:0)

Góly: 28. Abdul-Zaher, 60. Nagy, 90. Zidan (z pok. kopu)

Izrael – Island 3:2 (2:0)

Góly: 6. a 14. Damari, 27. Rafaelov – 79. Finnbogason, 86. Sigthorsson

Švajčiarsko – Ukrajina 2:2 (1:0)

Góly: 40. a 62. Frei – 48. Jarmolenko, 75. Konoplianka

Luxembursko – Alžírsko 0:0

Dánsko – Česko 0:0

Poľsko – Pobrežie Slonoviny 3:1 (1:1)

Góly: 19. a 80. Lewandowski, 65. Obraniak – 45. Gervinho

Švédsko – Nemecko 0:0

Holandsko – Turecko 1:0 (0:0)

Gól: 52. Huntelaar

Rumunsko – Taliansko 1:1 (1:0) – hralo sa v rakúskom Klagenfurte

Góly: 34. Marica – 82. Quagliarella

Rakúsko – Grécko 1:2 (0:0)

Góly: 67. Fuchs – 49. Samaras, 81. Fotakis

JAR – USA 0:1 (0:0)

Gól: 84. Agudelo

Severné Írsko – Maroko 1:1 (0:0)

Góly: 86. Patterson (z pok. kopu) – 55. Chamakh

Slovinsko – Gruzínsko 1:2 (0:0)

Góly: 51. Cesar – 67. Guruli, 68. Ananidze

Írsko – Nórsko 1:2 (1:1)

Góly: 5. Long (z pok. kopu) – 34. Pedersen, 86. Huseklepp

Anglicko – Francúzsko 1:2 (0:1)

Góly: 86. Crouch – 16. Benzema, 55. Valbuena

Hong Kong – Paraguaj 0:7 (0:3)

Góly: 4. a 32. Santa Cruz, 47. a 55. Ortigoza, 75. a 90.+ Riveros, 30. Barreto

Irak – Kuvajt 1:1 (1:0)

Góly: 45.+ Y. Mahmoud – 67. Al Enezi

Senegal – Gabon 2:1

Čile – Uruguraj 2:0 (1:0)

Góly: 38. A. Sánchez, 74. Vidal, ČK: 41. Gargano (Uruguaj)

Kolumbia – Peru 1:1 (0:1)

Góly: 73. Nuňéz – 32. L. Ramírez

Guyana – Guatemala 0:3 (0:2)

Góly: 29. a 63. G. Ramírez, 23. Montepeque

Ekvádor – Venezuela 4:1 (3:0)

Góly: 1. a 5. C. Benítez, 45. a 46. Walter (prvý z pok. kopu) – 48. Giancarlo (z pok. kopu)

Kostarika – Jamajka 0:0

Panama – Honduras 2:0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej AršavinDick AdvocaatGiovanni TrapattoniLionel MessiRomelu Lukaku
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia