Francúzi vyzývajú Rusov, prestaňte bombardovať ľudí v Sýrii

Aleppo
Sýrska armáda spustila ofenzívu, ktorej cieľom je ovládnutie Aleppa, 22. septembra Foto: Syria Civil Defense/White Helmets via AP

PARÍŽ 12. októbra (WebNoviny.sk) – Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault v stredu vyhlásil, že jeho krajina od Ruska žiada, aby „prestalo podporovať režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a bombardovať civilné obyvateľstvo (sýrskeho mesta) Aleppo“.

V stredajšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 Ayrault spresnil, že splnením týchto požiadaviek je podmienená „akákoľvek diskusia“.

Ofenzíva sýrskej armády začala 22. septembra

Sýrska armáda spustila ofenzívu, ktorej cieľom je ovládnutie Aleppa, 22. septembra. Jej pozemným jednotkám poskytujú podporu ruské lietadlá a vďaka týmto náletom sa sýrskej armáde darí postupovať a zmocňovať sa aleppských štvrtí ovládaných protivládnymi povstalcami.

„Vladimir Putin zosilnil bombardovanie,“ uviedol v stredu Ayrault. Podľa neho práve tento fakt vysvetľuje, prečo sa Putin odmietol stretnúť s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Ich schôdzka bola naplánovaná na 19. októbra počas Putinovej návštevy v Paríži.

„Myslím, že by to bolo preňho nepríjemné. My sme boli za diskusiu o Sýrii s Vladimirom Putinom. On odmietol prísť – to si treba uvedomiť,“ uviedol v stredu šéf francúzskej diplomacie a vyjadril ľútosť, že sa tak stalo.

Ayrault pripomenul, že bombardovaní nie sú teroristi, no civilné obyvateľstvo

Ayrault upozornil na dôsledky ruských náletov: „Keď Putin bombarduje Aleppo, nie sú to teroristi, koho bombarduje, ale civilné obyvateľstvo.“ Pripomenul tiež humanitárnu katastrofu v Sýrii, na ktorú upozorňujú mnohé mimovládne organizácie.

Šéf francúzskej diplomacie vyzval Rusko, aby sa pridalo k medzinárodnej koalícii bojujúcej s terorizmom. Dodal, že Francúzsko – ako „jedna z najväčších obetí“ – sa zo všetkých síl angažuje v boji proti terorizmu a „džihádistickým zoskupeniam Islamský štát, Front an-Nusra, ktorý je súčasťou al-Káidy, či Boko Haram“.

Súčasne potvrdil, že v snahe o normalizáciu vzťahov medzi Západom a Ruskom sa chce pokúsiť zorganizovať „summit hláv štátov“, ktorý by sa mal konať v najbližších týždňoch v Berlíne. „Ale nebude sa konať, ak nebude vôľa napredovať. Záleží to od dobrej vôle jedných aj druhých,“ spresnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár al-AsadJean-Marc Ayrault