Francúzska vláda čiastočne znížila dôchodkový vek

Dochodcovia, jar, pelikan
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) – Nová francúzska socialistická vláda v stredu vládnym dekrétom znížila hranicu pre odchod do dôchodku na 60 rokov pre ľudí, ktorí odpracovali aspoň 41 rokov. Informovala o tom ministerka sociálnych vecí Marisol Touraineová.

Náklady čiastočného zníženia dôchodkového veku ministerka odhadla v priemere na úrovni 1,1 mld. eur ročne do roku 2017, následne by sa mali zvýšiť na 3,3 mld. eur ročne.

Zvýšenie veku, v ktorom si môžu pracujúci vo Francúzsku nárokovať plný dôchodok na 62 zo 60 rokov presadila v roku 2010 administratíva prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Finančné trhy, ktoré vyjadrovali obavy o udržateľnosť francúzskych verejných financií, v tom čase reformu privítali.

Francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault minulý týždeň uviedol, že zmeny v penzijnom systéme bude vláda financovať vyššími odvodmi. Zároveň potvrdil odhodlanie udržať rozpočtový schodok krajiny v tomto roku na úrovni 3 % HDP. Vo výročnej správe o stave francúzskych verejných financií Európska komisia minulý týždeň uviedla, že situáciu v penzijnom systéme krajiny bude pozorne monitorovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc Ayrault