Francúzsko podporí rokovania EÚ o voľnom obchode s USA

Francúzsko, vlajka, zástava
Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 16. júna (WEBNOVINY) – Francúzsko podporí rokovania Európskej únie s USA o voľnom obchode. Informovali o tom predstavitelia EÚ.

Po dvanásťhodinových rokovaniach sa ministri EÚ dohodli, pričom akceptovali požiadavku Francúzska, aby sa zo zoznamu tém na vyjednávanie, ktoré má začať v júli, vybral internet, filmy, televízia a digitálne služby.

Ministri však ponechali možnosť ich neskoršieho začlenenia do rokovaní. „Dosiahli sme dohodu o mandáte,“ povedal jeden z predstaviteľov, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach v Luxemburgu.

Francúzsko v stredu pohrozilo zablokovaním začiatku rokovaní o dohode o voľnom obchode so Spojenými štátmi americkými, ak sa zo zoznamu tém na vyjednávanie nevyjme kultúra, vrátane filmov a digitálnych médií. „Francúzsko bráni a bude až do konca brániť výnimku v oblasti kultúry – je to pre nás tabu,“ povedala francúzska ministerka kultúry Aurélie Filippettiová agentúre Reuters.

Odvolala sa pritom na existujúce pravidlo v rámci EÚ, ktoré vládam umožňuje chrániť „kultúrnu rozmanitosť“ prostredníctvom dotácií a kvót, ktoré by sa inak dali považovať za porušenie pravidiel voľného obchodu. Paríž tvrdí, že Hollywood ohrozuje kultúru, ktorú považuje za sektor životne dôležitý pre identitu Francúzska.

Hoci aj iné krajiny v únii chcú chrániť svoju kultúru pred prílišným vplyvom Ameriky, väčšina súhlasí s kompromisom, ktorý navrhol eurokomisár pre obchod Karel de Gucht. Ten by umožnil členským štátom EÚ zachovať kvóty a dotácie na tradičné médiá, európsky trh by však otvoril americkej konkurencii v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti digitálnych médií, vrátane internetových archívov filmov a TV programov, ako aj sťahovania hudby. Úplné vylúčenie niektorých sektorov z rokovaní by podľa kritikov Paríža mohlo spôsobiť, že USA urobia to isté.

Dohoda o voľnom obchode s USA by podľa Európskej komisie mohla vyniesť európskej ekonomike 65 mld. eur ročne. Prvé kolo rokovaní s Washingtonom je nezáväzne naplánované na júl, obe strany sa ale musia zhodnúť na témach, ktoré chcú otvoriť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom