Francúzsko zvažuje predaj majetku, privatizáciu odmieta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eiffelova veža
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 15. apríla (WEBNOVINY) – Francúzska vláda zváži predaje podielov v štátnych podnikoch, chce si však naďalej ponechať vplyv na ich riadenie.

Uviedol to v nedeľu minister priemyslu Arnaud Montebourg. Do úvahy podľa neho prichádzajú spoločnosti v energetickom sektore a doprave. Bližšie údaje minister neuviedol s tým, že nechce vyvolať neprimerané rekcie na trhoch.

„Neznamená to privatizáciu. Existujú ale spoločnosti, v ktorých máme podiel 36 %. Mohli by sme to znížiť na 33 %. Čo sa tým zmení? O tom môžeme diskutovať,“ povedal Montebourg pre televíznu stanicu France 5.

„V niektorých prípadoch vlastníme 85 % spoločnosti, ak to upravíme na 75 % alebo 90 %, nič sa nezmení,“ uviedol ďalej Montebourg.

Vláda chce v podnikoch uskutočňovať zmeny, ktoré posilnia jej strategické záujmy a neznížia vplyv štátu, zdôraznil minister. Podľa agentúry Reuters francúzsky štát koncom vlaňajška kontroloval 36,7 % akcií v plynárenskom podniku GDF-Suez a v energetickom koncerne EDF mal podiel 84,4 %.

Paríž chce zvýšiť daňové príjmy

Francúzsko chce v roku 2014 zvýšiť výber daní, dodatočných 6 mld. eur však plánuje získať najmä rušením výnimiek a medzier v zákonoch. Uviedol to v pondelok francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

Daňová zaťaž v roku 2014 vzrastie o 0,2 až 0,3 percentuálneho bodu na 46,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda zhruba o 6 mld. eur, povedal Moscovici pre rozhlasovú stanicu France Inter. Minister zopakoval, že vláda nebude zvyšovať daňové zaťaženie domácností nad rámec úpravy dane z pridanej hodnoty (DPH).

Vyššia DPH má kompenzovať daňové úľavy firmám s cieľom podporiť tvorbu pracovných miest. Väčšinu rozpočtovej konsolidácie v budúcom roku chce vláda podľa ministra dosiahnuť škrtaním výdavkov, kým v roku 2013 ozdravovaniu verejných financií dominuje zvyšovanie daní.

Francúzsko sa pôvodne zaviazalo znížiť svoj rozpočtový schodok v roku 2013 na úroveň 3 % HDP. Vláda v Paríži vo februári uviedla, že rozpočtový cieľ nesplní a verejné financie druhej najväčšej ekonomiky eurozóny skončia v tomto roku pravdepodobne v deficite 3,7 % HDP.

Európska komisia následne zdôraznila, že v roku 2014 musí Francúzsko stlačiť rozpočtový schodok výrazne pod trojpercentný maastrichtský limit EÚ. Guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer minulý týždeň navrhol zmrazenie dôchodkov, platov verejných zamestnancov a sociálnych dávok. Vláda by tým podľa neho ušetrila 40 mld. eur, ktoré potrebuje na dosiahnutie trojpercentného deficitu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christian NoyerPierre Moscovici