Frešo: Najbližšie voľby budú odpoveďou na volebnú porážku

Žitňanská
Zľava: Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Foto: SITA/Diana Černáková

SDKÚ-DS je rok od kongresu, na ktorom ste boli zvolený za predsedu. Je dnes strana inde ako bola 19. mája 2012?

Pred rokom bola strana po ťažkej volebnej porážke. Dokonca v jednom renomovanom prieskume mala nižšie preferencie ako štyri percentá. Dnes sme však jedna strana z dvoch opozičných, z ktorej od volieb neodišiel žiadny poslanec. Preto je asi namieste povedať, že strana je zastabilizovaná. Zaznamenávame aj mierny nárast preferencií, ktorý je výsledkom práce nielen nového vedenia, ale celej strany. Pripisujem to aj tomu, že sme vydali na Slovensku síce ojedinelý, ale v iných demokraciách absolútne štandardný signál. Po volebnej porážke sme kompletne vymenili celé vedenie. Bola to snaha nájsť nový vietor do plachiet. Rok ukázal, že stabilitu to strane donieslo, ale aj mierny nárast.

Komunikujete s Vašim predchodcom vo funkcii?

Normálne komunikujeme. Je to platný člen poslaneckého klubu. Vyjadruje sa k tým témam, ktoré si vybral a podľa mňa dobre si vybral. To znamená zahraničnú politiku. Nerobil by som rozdiely ani v rámci poslaneckého klubu, ani v rámci strany medzi starými a novými. Ťaháme za jeden povraz, aby sme dosiahli nielen pre SDKÚ-DS dobrý výsledok, ale aby sme spolu vybudovali dobrú alternatívu pre Slovensko.

Poslanecký klub je neobvykle malý na históriu SDKÚ.

Je, no musím povedať, že jeden z impulzov, ktorý som zvažoval keď som rozmýšľal nad kandidatúrou na predsedu SDKÚ-DS, je fotografia, ktorú mám v mobile, z prvého dňa zasadnutia národnej rady. Na fotografii sú poslanci SDKÚ len v jednom rade a možno niekto v druhom. Ale ja si pamätám, ešte v roku 2010, že to bolo 30 ľudí. To znamená, že SDKÚ patril takmer celý sektor. Teraz je z toho jeden rad. Je to smutná fotografia, ale pre mňa to bola motivačná. Chcem nás znova dostať, obrazne povedané, do celého sektoru.

Neoľutovali ste za ten rok, že ste išli na čelo strany?

Neoľutoval som. Zažil som to aj keď som preberal Bratislavskú župu. Ono to trvá niekoľko mesiacov, možno 9, alebo 11 mesiacov, kým sa to nové usádza. Takisto to bolo aj v SDKÚ-DS. Bol jeden alebo dva momenty, kedy som si hovoril, že potreboval by som na to viac síl. Vedel som, že prebrať inštitúciu môže trvať mesiace, čiže treba robiť konkrétne kroky a treba nechať, aby aj chvíľku pôsobili.

Pavol Frešo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prvý rok je za Vami. Vravíte, že strana je zastabilizovaná, zakotvili sa teda niektoré veci, aký bude ten druhý rok vo vedení strany pre Vás? Kam ju chcete smerovať? Kde ju vidíte?

Oprel by som sa o generálnu líniu. V nej je pomerne jasne povedané, že SDKÚ-DS sa musí posudzovať podľa toho, ako bude úspešná vo voľbách. Trojo volieb náš čaká v rozsahu iba jedného roka. Určite župné voľby budú veľkým mobilizačným faktorom pre SDKÚ-DS a snahou ukázať našim voličom, že sme tu k dispozícii a sme alternatívou. Samozrejme chceme spolupracovať s ostatnými stredopravými stranami. Ale takisto sú tu voľby prezidentské a takisto voľby do europarlamentu. O tom bude ďalší rok SDKÚ-DS. Ak sa nám podarí ťahať za jeden povraz a vo voľbách dať ponuku voličom a získať pre ňu dôveru a podporu, tak potom to bude rok, ktorý bude prelomový pre SDKÚ-DS a to aj ako odpoveď na predošlú volebnú porážku v roku 2012.

Pristavím sa pri voľbách. Župné voľby, stále nie je daná bodka za uzatvorením koalície a Vašou kandidatúrou v Bratislave. Vy už ste rozhodnutý, že idete kandidovať? Stále je tá podmienka z jesene o širokej koalícii?

Vyjadrilo sa sedem strán, že ma podporuje na župana. Čiže keby som to zobral čisto osobne ako kandidát na župana, tak si myslím, že tá podmienka už naplnená je. Samozrejme som tímový hráč a mám záujem, aby sme boli dohodnutí aj na poslankyniach a poslancoch. Teraz finišuje v rámci bratislavských rokovaní. Stále presadzujem víziu, aby sme do toho išli ako stredopravý tím, aby sme postavili jasnú alternatívu ľavici. V tomto nemôžeme urobiť žiadnu chybu nielen v Bratislave, ale ani v Banskej Bystrici, ani v Košiciach, ani v žiadnom inom kraji.

Čiže v Bratislave už to je len o počtoch kandidátov pre jednotlivé strany?

Možno ani už nie o nejakých postoch, počtoch, ale skôr o programových prvkoch. Musíme sa dohodnúť aj na spoločnom programe. Ale tam som veľký optimista.

Je to teda otázka dní, týždňov?

Podľa mňa to je otázka niekoľkých dní. V iných krajoch by som tiež bol rád optimista. Ľudo Kaník ako kandidát na župana má tiež obrovské šance v rámci Banskobystrického kraja. Martin Pado v Košickom kraji, takisto rezonuje za SDKÚ-DS. Veľmi veľmi budem tlačiť na to, aj presviedčať, aj prosiť svojich partnerov, poďme tou cestou, ktorú by si vybrali naši stredopraví voliči. To znamená spojením síl.

Čo sa týka prezidentských volieb?

Stredopravá scéna by mala urobiť všetky kroky k tomu a  mala by to aj dokázať, aby mala jedného zrozumiteľného kandidáta, ktorý zastúpi aj tých ostatných. K tomu by sa mala dopracovať čo najskôr. V SDKÚ-DS máme proces primáriek. Samozrejme, že kandidáta do nich nasadíme, ale budeme sa stále snažiť o spoločnú dohodu. To robíme na plný plyn.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin PadoPavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana