FRONC: S nelegálnym školným treba bojovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Fronc
Martin Fronc Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Minister školstva Ján Mikolaj môže konať vo veci vyberania nelegálneho školného, aj keď sa vyhovára na autonómiu vysokých škôl. „Každý diplom nesie podpis dekana príslušnej fakulty a rektora príslušnej VŠ. Zodpovední akademickí funkcionári musia vedieť, čo sa deje na ich školách a aké diplomy podpisujú,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii poslanec za KDH a bývalý minister školstva Martin Fronc.

Fronc tvrdí, že je v kompetencii ministra podať podnet na trestné konanie. „Pokiaľ do tejto veci nezainteresuje prokuratúru, súdy a políciu, tak si myslím, že tieto inštitúcie budú môcť pokojne spávať a ďalej parazitovať na vysokoškolskom vzdelávaní,“ konštatuje Fronc. Poslanec dáva Mikolajovi za vinu, že nepokračoval v podnetoch, ktoré inicioval Fronc ešte z ministerského kresla. Pre podozrenia z trestnej činnosti a porušovania zákona podal Fronc trestné oznámenia na 17 inštitúcií. „Toto podanie pán minister minimálne nechal zaspať. Keby bol konal ďalej, tá situácia nemusela dospieť do takej katastrofálnej polohy,“ myslí si bývalý šéf rezortu školstva.

Poslanec nesúhlasí s viceprezidentom Slovenskej rektorskej konferencie, že výber nelegálneho školného cez nadácie, dary a neziskovky je záležitosťou nových vysokých škôl. Je presvedčený, že maslo majú na hlave aj staršie školy. „Nakoniec nedávno medializovaná kauza s Ervesom tomu nasvedčuje,“ uviedol Fronc s tým, že keď to tak pôjde ďalej, bude to spochybnenie vysokoškolských diplomov, ktoré sa vydávajú na Slovensku.

Zákon pri vyberaní školného podľa Fronca obchádzajú školy už minimálne 15 rokov. Považujú to vraj za cestu k dofinancovaniu svojej činnosti. Poslanec tvrdí, že novela zavedenie plateného externého štúdia „doviedla túto zlodejčinu k dokonalosti“. „Je to tak 17 až 20 miliónov eur, ktoré takýmto spôsobom tečú, len málo končí vo financiách vysokých škôl a stráca sa to v rôznych vreckách,“ nazdáva sa Fronc. Riešenie vidí vo viaczdrojovom financovaní vysokých škôl s prísnou kontrolou vynakladaných prostriedkov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MikolajMartin Fronc