G20: Lídri si uctili obete kórejskej vojny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Soul
Foto: SITA/AP

SOUL 11. novembra (WEBNOVINY) – Západní lídri si vo štvrtok pri príležitosti 92. výročia konca prvej svetovej vojny uctili obete kórejskej vojny. Stalo sa tak krátko pred začiatkom summitu G20, ktorý sa koná v juhokórejskom Soule. Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj americký prezident Barack Obama.

Ten si uctil pamiatku 37 tisíc mŕtvych amerických vojakov, ktorí prišli o život vo vojne na Kórejskom polostrove začiatkom 50. rokov 20. storočia. Obama položil k soulskému vojnovému pamätníku Jongsan veniec z ruží a s rukou na srdci si vypočul 21 sálv. Britský premiér David Cameron, kanadský premiér Stephen Harper, austrálska premiérka Julia Gillardová a francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardeová sa zúčastnili na separátnej slávnosti pri Jongsane. Všetci si uctili pamiatku takmer 800 tisíc padlých vojakov, ktorí bojovali počas kórejského konfliktu na strane koalície vojsk krajín OSN.

Soul priradil tradičný rakúsky dirndl Austrálii

Organizátor summitu krajín G20 (Južná Kórea) chcel účastníkov dvojdňového podujatia, ktoré sa začalo vo štvrtok, privítať niečím originálnym, a tak lídrov krajín prezentoval ako bábiky v tradičných národných kostýmoch s vlajočkami krajín v ruke. Austrálsku premiérku Juliu Gillardovú však obliekli do typického rakúskeho červeno-bieleho ľudového odevu známeho ako dirndl, čo veľmi nepotešilo austrálsku delegáciu. Bábiky účastníkov summitu vystavili v centre Soulu.

Podľa austrálskych médií Canberra sa vo štvrtok sťažovala, že „premiérka vyzerá v dirndli, akoby sa zúčastňovala na súťaži jódlovania“. Omyl organizátorov je o to nepríjemnejší, že Rakúsko sa na summite vôbec nezúčastňuje.

Žena sa pokúsila upáliť

Žena v stredných rokoch sa pokúsila upáliť v juhokórejskom Soule pred hlavným vchodom do areálu, v ktorom sa vo štvrtok začína dvojdňové stretnutie lídrov najbohatších krajín sveta G20. Žena naliala na seba riedidlo a chcela ho zapáliť, v čom jej však zabránili policajti a zatkli ju, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Žena údajne kričala a juhokórejského prezidenta Li Mjnug-paka nazvala „vrahom„. Podľa polície motív činu nie je zatiaľ známy.

V centre Soulu sa o 14.00 miestneho času (6.00 SEČ) zišli aj miestni a zahraniční aktivisti, ktorí skupinu 20 najväčších ekonomík považujú za nástroj bohatých. Ich počet je však nižší, ako sa očakávalo. Organizátori stretnutia odporcov summitu G20 dúfali, že do centra Soulu príde aspoň 10 tisíc ľudí, ktorí budú pochodovať smerom k Národnému múze, kde sa summit odohráva. Nakoniec sa však nazbieralo iba niečo vyše 3 tisíc účastníkov protestov.

Cameron prijal Medvedevovo pozvanie

Britský premiér David Cameron vo štvrtok potvrdil, že prijal pozvánku ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva a na budúci rok príde na návštevu Ruska. Pôjde tak o prvú cestu britského premiéra do Moskvy po piatich rokoch. Cameron a Medvedev sa stretli počas prebiehajúceho summitu G20, ktorý sa koná v juhokórejskej metropole Soul. Počas rozhovoru sa zhodli na potrebe zlepšiť vzájomné vzťahy, ktoré sú v posledných rokoch veľmi chladné. Britský premiér a ruský prezident taktiež potvrdili, že v Soule debatovali o rôznych témach vrátane Iránu, Severnej Kórey či blížiaceho sa summitu NATO v Lisabone, kam na pozvanie aliancie príde aj Medvedev.

Vzťahy medzi Moskvou a Londýnom sa zhoršili najmä po usmrtení bývalého sovietskeho a ruského agenta Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006. Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom vtedajšieho prezidenta Vladimira Putina. Veľká Británia trvá na vydaní bývalého agenta ruskej tajnej služby Andreja Lugového, ktorý podľa vyšetrovania britských orgánov stál za Litvinenkovou vraždou. Londýn preto vydal v roku 2007 na Lugového zatykač a požiadal Moskvu o jeho vydanie. Rusko to však odmieta a naopak žiada Britov o vydanie exilového čečenského lídra Achmeda Zakajeva a taktiež trvá na návrate ďalšieho kritika Kremľa žijúceho v Londýne oligarchu Borisa Berezovského do Ruska.

USA a Nemecko sa podporili

Prezident Barack Obama vo vyhlásil, že USA a Nemecko sú silnými spojencami a mali by sa usilovať o vyrovnaný a udržateľný rast. Počas stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedal, že verí v schopnosť oboch krajín dosiahnuť, aby svet išiel takým smerom, ktorý by zabezpečil silný rast a príležitosti pre obe strany. Washington a Berlín sa v posledných týždňoch navzájom kritizovali pre prístup k makroekonomickej politike.

Chu prisľúbil zlepšenie spolupráce s USA

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao vo štvrtok avizoval zlepšenie dialógu a vzťahov so Spojenými štátmi po období nezhôd medzi oboma krajinami. Americký prezident Barack Obama po rozhovoroch s Chuom v Soule uviedol, že vedúce ekonomické a jadrové mocnosti majú povinnosť spolupracovať na zastavení šírenia zbraní hromadného ničenia a zabezpečiť silný a vyrovnaný ekonomický rast.

Čínska strana je pripravená spolupracovať s USA na zlepšení dialógu, výmen a spolupráce, aby sme mohli čínsko-americké vzťahy posunúť vpred,“ povedal Chu počas summitu G20. Podľa Obamu vzájomné vzťahy s ázijskou krajinou v posledných rokoch zosilneli, pretože obe strany sa zaoberajú tak globálnymi, ako aj bilaterálnymi témami. „Ako dve vedúce jadrové mocnosti máme špeciálny záväzok riešiť šírenie zbraní hromadného ničenia. Ako dve z vedúcich svetových ekonomík máme špeciálny záväzok zabezpečiť vyváženosť a udržateľný rast,“ povedal Obama.

Na summit lídrov skupiny najväčších ekonomík sveta G20 pricestujú do Soulu vo štvrtok a v piatok svetové politické špičky vrátane vyše troch desiatok svetových lídrov a zástupcov medzinárodných organizácií. Celkovo sa na podujatie chystá približne 10 000 účastníkov. V súvislosti so summitom panujú v Soule prísne bezpečnostné opatrenia, rôzne obmedzenia a vláda zmobilizovala všetky policajné a armádne sily. Odborárske a antiglobalizačné hnutia už ohlásili masové demonštrácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaChristine LagardeováChu Ťin-tchaoDavid CameronJulia GillardováStephen Harper