Gáborík asistenciou pomohol k domácej výhre ”jazdc

AKTUALIZOVANÉ

NEW YORK 12. októbra (WEBNOVINY) – V dvoch nedeľňajších zápasoch kanadsko-americkej NHL sa zo slovenských legionárov predstavil iba Marián Gáborík v drese New York Rangers, ktorý asistenciou na prvý gól „jazdcov“ pomohol k ich výhre nad Anaheimom 3:0. V stretnutí Vancouver – Dallas sa o konečnom výsledku rozhodlo až v samostatných nájazdoch. Domáci hokejisti mali pri nich viac šťastia i presnejšiu mušku, vďaka čomu vyhrali duel výsledkom 4:3.

Diváci na Madison Square Garden museli čakať na úvodný presný zásah súboja medzi domácimi Rangers a Anaheimom až do 43. min, keď Aleš Kotalík počas presilovky rozvlnil sieť za hosťujúcim gólmanom Giguerom. Prsty v tomto góle mal aj slovenský útočník a predsezónna posila „jazdcov“ Marián Gáborík, ktorý sa na ňom podieľal asistenciou. Domáci ešte pridali dva ďalšie presné zásahy a zvíťazili už vo 4. stretnutí v rade. Prvou hviezdou zápasu sa stal domáci gólman Stephen Valiquette, ktorý zneškodnil všetkých 18 striel smerujúcich do priestoru jeho bránky a hneď vo svojom prvom dueli v novej sezóne prestížnej súťaže si pripísal už svoj 4. kariérny shutout. „Dnes to bola špeciálna noc. Môj syn si z tohto stretnutia nebude pamätať nič, chcel som sa však kvôli nemu ukázať v najlepšom svetle,“ skonštatoval po stretnutí 32-ročný Kanaďan, ktorý sa pred aktuálnou sezónou stal otcom. „Valley nám pomohol niekoľkými vynikajúcimi zákrokmi v kľúčových okamihoch. Odohral vynikajúce stretnutie,“ pochválil svojho zverenca tréner „jazdcov“ John Tortorella.

Zdá sa, že hokejisti Vancouveru sa konečne otriasli po nevydarenom úvode sezóny. Po troch prehrách si totiž „kosatky“ pripísali druhé víťazstvo v rade, keď na vlastnom ľade zdolali Dallas 4:3 po samostatných nájazdoch. „Myslím si, že pre obe strany to bol skôr nevydarený zápas. Nám sa však nakoniec podarilo vyhrať. Nebol to ale duel podľa našich predstáv,“ zhodnotil súboj domáci gólman Roberto Luongo. Canucks boli blízko k dvom bodom už počas riadnej hracej doby, svojím vôbec prvým presným zásahom v NHL však v 59. min rozhodol o predĺžení nováčik v drese Stars Jamie Benn. Na miesto svojho niekdajšieho pôsobiska sa vrátil kouč „hviezd“ Marc Crawford. Ten pôsobil v kanadskom meste sedem sezón. „Podľa mňa sme si bod zaslúžili. V záverečnej tretine sme mali niekoľko dobrých šancí, aj v predĺžení sme mohli rozhodnúť a získať aj druhý bod. Hrali sme však proti dobrému a skúsenému tímu,“ uviedol Crawford.

Výsledky nedeľňajších stretnutí 92. ročníka NHL:

New York Rangers – Anaheim 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 43. Kotalík (Del Zotto, GÁBORÍK), 55. Anisimov (Prospal, Avery), 59. Girardi. Vylúčení: 4:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 38:18, brankári: Valiquette – Giguere. Diváci: 18 200.

Vancouver – Dallas 4:3 po samostatných nájazdoch (1:1, 1:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 15. Kesler (M. Samuelsson, Ehrhoff), 37. Burrows (M. Samuelsson, H. Sedin), 47. Mitchell (Bernier, H. Sedin), rozhodujúci samost. nájazd premenil Wellwood – 7. Ribeiro (Morrow, B. Richards), 45. B. Richards (Robidas, Eriksson), 59. Benn (Ribeiro, Morrow). Vylúčení: 5:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:35, brankári: Luongo – Turco. Diváci: 18 810.

Štatistiky slovenských hokejistov pôsobiacich v kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) – stav k 11. októbru 2009:

9. Tomáš Kopecký (Chicago) 4 0 0 0 -2 9 2

Brankári (za menom nasleduje počet zápasov, gólový priemer a percentuálna úspešnosť zákrokov): Jaroslav Halák (Montreal) 2 3,58 87,10

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJamie BennJaroslav HalákJohn TortorellaĽubomír VišňovskýMarek SvatošMarián GáboríkMichal HandzušMilan JurčinaRoberto LuongoTomáš KopeckýZdeno Chára