GALKO: MO SR kúpilo 400 nepoužiteľných počítačov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany SR kúpilo za bývalej vlády od Magic Trading Corporation 400 kusov počítačov Tempest s ochranou proti nežiaducemu elektromagnetickému vyžarovaniu v obstarávaní, ktoré ich predražilo o viac ako 7,8 milióna eur. Dve zmluvy na nákup z decembra 2007 a októbra 2008 podpísal za ministerstvo riaditeľ úradu pre investície a akvizície Juraj Hrehorčák. „Tento prípad je ďalšou ukážkou toho, ako sa tu pochybne hospodárilo,“ poznamenal na dnešnej tlačovej konferencii minister obrany Ľubomír Galko. Vo veci už podal trestné oznámenie, ktoré je jeho tretím trestným oznámením od nástupu do funkcie.

Kauza má aj personálne pozadie, keďže Galkov predchodca Jaroslav Baška (Smer-SD) dal mesiac po svojom nástupe do ministerskej pozície 29. februára 2008 odvolať z funkcie vtedajšieho riaditeľa Bezpečnostného úradu MO SR Štefana Jangla. Ten v roku 2007 požiadal o presunutie finančných prostriedkov na rok 2008 z dôvodu nedostatku času na vykonanie transparentného obstarávania. Ako dnes uviedol Galko, napriek tomu boli počítače Tempest nakúpené ako vojenský materiál priamym zadaním, aj keď zákon o verejnom obstarávaní neukladá povinnosť obstarávať vojenský materiál takýmto spôsobom, len dáva túto možnosť. Pre odsúhlasenie takéhoto nákupu priamym zadaním bol využitý zástupca riaditeľa Bezpečnostného úradu MO SR počas riadnej dovolenky riaditeľa Jangla v decembri 2007. „Dôvod prepustenia je jednoznačný, rozhodol sa minister, že moju osobu nepotrebuje,“ povedal Jangl, ktorého Baška prepustil bez dôvodu, čo zákon pripúšťa.

Galko dnes vyzdvihol Jangla ako skúseného vojaka a odborníka. Minister by mal o Jangla záujem, ak by sa chcel vrátiť. „Naše dvere sú mu otvorené,“ povedal Galko. Jangl prednáša v súčasnosti na Žilinskej univerzite na Fakulte špeciálneho inžinierstva.

Baška tiež uviedol, že niekdajší riaditeľ Bezpečnostného úradu MO SR Štefan Jangl, bol odvolaný z odborného dôvodu. „Vtedy Bezpečnostný úrad MO SR nespĺňal jeden zo štandardov Národného bezpečnostného úradu na vlastnú certifikáciu prostriedkov šifrovej ochrany informácií,“ zdôvodňoval Baška. Podľa neho zamestnanec bezpečnostného úradu, teda aj riaditeľ, musí mať určitú prax v oblasti šifrovej ochrany. „Bezpečnostný úrad MO SR nemal na to človeka s potrebnými skúsenosťami a praxou,“ povedal. Janglov nasledovník však už podľa Bašku tieto nároky spĺňal. Baška poznamenal, že bezpečnostný úrad opäť nespĺňa spomínaný štandard, lebo Galko dal Janglovho nasledovníka odvolať. Išlo o Radovana Rusnáka. Baška priznal, že je to jeho spolužiak zo strednej školy. Tvrdí však, že sa s ním stretol až po rokoch na Národnom bezpečnostnom úrade, kde pracoval práve v oblasti ochrany šifrových informácií. „Tak som ho požiadal, či by nešiel na Bezpečnostný úrad MO SR. Práve pod jeho vedením sa rozbehla aj táto vlastná certifikácia prostriedkov šifrovej ochrany informácií. Bolo to po prvýkrát v histórií Bezpečnostného úradu MO SR,“ tvrdí Baška.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav BaškaĽubomír Galko