Galko: Premiérku nezaujímala korupcia na najvyšších miestach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko, radičová
Minister obrany Ľubomír Galko prišiel pre kauzu Odpočúvanie novinárov o ministerku stoličku. Foto: SITA

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Šéfovia vojenského spravodajstva v utorok informovali premiérku Ivetu Radičovej o závažnej korupcii, ktorá smeruje k najvyšším miestam, povedal v stredu minister obrany Ľubomír Galko.

Malo by ísť o tendre na mobilný informačný systém (MOKYS). Podľa Galka riaditelia chceli o zistených skutočnostiach informovať len predsedníčku vlády.

Radičová ich preto pozvala k sebe na stretnutie. Na ňom sa ich však vôbec na korupciu nepýtala. „Len oznámila, že dá odvolať riaditeľa VOS a mňa. Oznámila im to skôr ako mne a predsedovi našej strany. Kam sa tak ponáhľala? Zľakla sa informácií o korupcii na najvyšších miestach?“ opýtal sa Galko.

Galko nechcel však informácie o korupcii spresniť. „Nechcite to po mne. To je prípad, o ktorom môže vedieť len premiérka. Ide to veľmi vysoko. Informácie o ňom sú v režime utajenia. Sú to závažné informácie. Ona ich dostala. Je to na nej,“ vyhlásil. Upozornil však, že tender na MOKYS prebiehal, keď rezort obrany kontrolovali ministri z SDKÚ-DS.

MOKYS je armádny mobilný komunikačný systém. Tender vyšetroval Úrad boja proti korupcii. Trestné stíhanie však bolo zastavené.

Monitorovanie premiérky

Minister obrany nemá vedomosť, že by premiérka bola monitorovaná alebo odpočúvaná. Podľa denníka Nový Čas premiérka bola monitorovaná pre kauzu hayekovci v akcii s názvom Dáma.

„Premiérka sa ma pýtala na akciu Dáma, či bola odpočúvaná. Pýtala sa ma na to preto, lebo sa jej na to pýtali novinári.
Radičová
Foto: SITA/Diana Černáková

Ja i vojenské služby ju ubezpečili, že odpočúvaná nebola. Neviem si predstaviť sudcu, ktorý by dal príkaz na odpočúvanie predsedníčky vlády,“

povedal dnes Galko na tlačovej besede.

Galko však pripúšťa, že mohla nastať situácia, pri ktorej bolo nasadené odpočúvanie na podozrivého človeka povolené sudcom. Taký človek mohol byť podozrivý z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov štátu. „Keď takýto človek s premiérkou telefonoval, takáto situácia mohla nastať. Ak nastala, je to problém premiérky a nie môj. Treba sa spýtať premiérky, prečo sa v jej okolí pohybujú takíto ľudia,“ uviedol Galko. Určite však nikdy nedal pokyn na jej monitorovanie.

Iveta Radičová je z odpočúvania šokovaná

Šanca pre šéfa VOS

Galko je sklamaný, že v novinách sa môže zverejniť prakticky všetko s odvolaním na dva nezávislé zdroje. „Novinári uveria všetkému, čo sa tvári tajomne a spiklenecky,“ uviedol.

Zdôraznil, že po svojom nástupe do funkcie rozviazal VOS ruky. Jeho jediný príkaz bol použiť vždy len legálne prostriedky. V minulosti totiž podľa Galka ministri VOS „úkolovali“, on to však nerobil.

Napriek rozviazaným rukám VOS urobila podľa Galka len polovicu odpočúvaní v porovnaní s ministrovaním Jaroslava Bašku zo Smeru-SD. „Na základe spravodajských informácií sme mohli podať 14 trestných oznámení, traja podnikatelia boli odsúdení, jeden včera za úplatky 42-tisíc eur. Keď Baška využil za rovnaké obdobie dvojnásobok odposluchov, koľko on podal trestných
Lubomir galko
Foto: SITA/Diana Černáková

oznámení?“

opýtal sa.

Minister pripomenul, že v utorok ráno bol s premiérkou na parlamentnom výbore pre koordináciu spravodajských služieb.

Tam mu navrhla, aby odvolal šéfa Vojenského obranného spravodajstva (VOS), čo odmietol.

„Viacerí členovia výboru podporili riaditeľa VOS. Ani raz nepadla výzva, aby som odstúpil, alebo že ma odvolá. Výsledok debaty bol, že Radičová si rozmyslí, či odvolá riaditeľa VOS,“ uviedol.

Galko preto požiadal premiérku, aby sa šéf VOS dostal šancu sa obhájiť. „Je 30 rokov v armáde, 15 rokov vo VOS. Má moju vysokú dôveru. Zostrelíme ho ako srnca a dáme mu nálepku zločinca bez toho, aby sa mohol obrániť,“ opýtal sa.

Premiérka navrhla odvolať Galka

Dvojaký meter Radičovej?

Ľubomíra Galka mrzí, že premiérka nemá rovnaký meter. „Mňa neodvolala len ako ministra obrany, ale aj ako podpredsedu strany, ktorá ju vždy podporovala,“ zdôraznil s tým, že Ivana Mikloša nechala vo funkcii pri vážnych podozreniach z klientelizmu pri prenájme budovy daniarom v Košiciach. „Mne nedala šancu ani sa brániť,“ dodal.
Ivan Mikloš by mal podľa Fica odstúpiť
Foto: SITA/archív Smer-SD

Premiérka podľa Galka už v utorok ráno riešila situáciu s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a dohodli sa na ďalšom postupe. „Už ráno vedela, že ma odvolá. Čo to bolo za divadlo?“ opýtal sa.

Minister upozornil, že Radičová konštatovala, že odpočúvaní novinári porušili zákon, ale ich legálne odpočúvanie je podľa nej neprípustné. Povedala, že je jedno, či boli odpočúvaní legálne, alebo nelegálne. V právnom štáte zákony však podľa Galka platia pre každého. Galko sa pýtal svojich predchodcov, či vedia zaručiť, že za ich ministrovania nebol odpočúvaný žiaden novinár. „Nezbledol len Jaroslav Baška, ale aj Martin Fedor,“ konštatoval.

Galko tiež kritizoval Radičovej vyhlásenia, že má informácie o kolovaní množstva spravodajských informácií po Slovensku vynesených z tajných služieb. „Má informácie o cenníkoch týchto informácií. 250 eur za informácie zo SIS a 150 eur z VOS. Únik informácií zo SIS nie je totožný s únikom z VOS? Malo by sa postupovať rovnako v prípade riaditeľa SIS a premiérky. Prezident by mal teda odobrať Radičovej poverenie viesť vládu a mal by skončiť aj riaditeľ SIS,“ vyhlásil Galko.

SaS je chyba v systéme, hovorí Galko

Útok na ministra obrany nie je podľa Gakla len útokom na jeho osobu, ale aj na stranu Sloboda a Solidarita.

„Môj názor najskôr bol, že to bol útok len na mňa a moje snahy venovať sa korupcii dôsledne. Za týmto je
Sas
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

však útok nielen na ministra obrany, ale celú stranu. Na stranu útočia tí politici, ktorým vadí nová politická kultúra, že je tu strana, ktorá nemá vlastného pokladníka a aby z každej zákazky prišli peniaze do straníckej pokladne. SaS je chyba v systéme. Útoky vychádzajú od politikov, ktorí sa nevedia zbaviť nešvárov minulosti,“

vyhlásil dnes odchádzajúci minister obrany Ľubomír Galko na tlačovej besede.

Minister dnes už nešiel ani na rokovanie vlády. Poslal tam štátneho tajomníka. „S niektorými ľuďmi sa tam necítim dobre, prestal som tam chodiť na obedy, lebo by mi nechutilo,“ povedal s tým, že on chcel dnes predovšetkým očistiť svoje meno.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav BaškaĽubomír Galko