Gašparov odchod podľa strany SaS stačiť nebude, NAKA sa nachádza v rozklade a chráni vyvolených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Aj keď je odchod Tibora Gašpara z čela polície nevyhnutný, neznamená to, že sa v polícii niečo reálne zmení. Na tlačovej besede to dnes uviedla poslankyňa NR SR za opozičnú stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že Policajný zbor SR a predovšetkým Národná kriminálna agentúra sa v súčasnosti nachádzajú v rozklade.

Väzby na bödörovcov

NAKA je pritom podľa opozičnej poslankyne riadená ľuďmi, ktorých do vedúcich pozícií pretlačila takzvaná trenčiansko-nitrianska skupina, inak známa aj ako bödörovci. Na obsadzovaní pozícií týmito ľuďmi má podľa Nicholsonovej zásluhu predovšetkým Tibor Gašpar a ešte stále šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, obaja so silnými prepojeniami na bödörovcov.

„Podľa informácií operatívca, ktorý prišiel prvý so spisom Gorila, to bol práve Tibor Gašpar, kto zabezpečil, aby sa tento spis dostal z Bratislavy do Nitry, aby sa mu mohol venovať operatívec blízky Gašparovi, práve Róbert Krajmer. A je dôvodné podozrenie, že si Krajmer vyslúžil svoj služobný postup do čela NAKA práve preto, že Gorilu utopil v nitrianskom policajnom pralese,“ uviedla.

Hraško zavďačený Krajmerovi

Súčasný šéf NAKA Peter Hraško bol pritom v minulosti podľa Nicholsonovej od roku 2012 Krajmerovým zástupcom na protikorupčnej jednotke. V roku 2015 sa stal šéfom NAKA. „Hraško je podľa slov policajtov priamo zvnútra Policajného zboru Róbertovi Krajmerovi hlboko zavďačený za to, že si ho v roku 2012 vybral za svojho zástupcu a umožnil mu tak návrat do Policajného zboru,“ zdôraznila Nicholsonová.

Riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník pôsobil v čase zriadenia NAKA ako riaditeľ protikorupčnej jednotky expozitúry stred. „Teda bol podriadeným Róberta Krajmera,“ povedala Nicholsonová. Slobodníkov zástupca Milan Mihálik sa podľa Nicholsonovej objavil na medializovanej fotografii s ľuďmi blízkymi bödörovcom.

Riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky Vladimír Kúdela sa zase stal Krajmerovým zástupcom po odchode Petra Hraška do čela NAKA. „Podľa policajtov prišiel ako absolútne neznalý problematiky,“ povedala Nicholsonová. V súvislosti s Krajmerom, ktorý je ešte stále v čele protikorupčnej jednotky a aj keď z pozície odíde, nechystá sa odísť do civilu, existuje podľa Nicholsonovej predpoklad, že bude „naďalej preventívne odstraňovať operatívne informácie, ktoré by mohli uškodiť Smeru alebo ich oligarchom“.

NAKA prešpikovaná obskúrnymi živlami

Poslanec NR SR Ľubomír Galko zdôraznil, že v súčasnosti je NAKA „prešpikovaná obskúrnymi a pochybnými živlami, u ktorých je podozrenie, že sú súčasťou organizovaného zločinu“. Preto nepokladá za správne, aby Tibor Gašpar ostával vo funkcii ešte jeden a pol mesiaca. Na druhej strane je podľa Galka dôležité, že o pomeroch v polícii začínajú rozprávať samotní policajti.

„Tým sa napĺňajú všetky zlé tušenia občanov, teda že NAKA tu nie je na presadzovanie práva a spravodlivosti, ale že bola pretvorená na ochranu vyvolených,“ povedal s tým, že toto sa deje aj vďaka absolútnej nečinnosti policajnej inšpekcie. Aby sa tento stav zmenil, musia podľa Galka odísť z funkcií riaditeľa NAKA Hraško a šéf inšpekcie Milan Lučanský.

„Zároveň chcem pripomenúť, že explicitnou požiadavkou protestujúcej verejnosti bol aj stále je aj okamžitý odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika,“ dodal Galko.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KováčikĽubomír GalkoLucia Ďuriš NicholsonováMilan LučanskýPeter HraškoRóbert KrajmerTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSaS Sloboda a Solidarita