Gebrselassie vyhral v Dubaji tretí raz

Gebrselassie

DUBAJ 22. januára (WEBNOVINY) – Hailemu Gebrselassiemu nevyšiel v piatok pokus o prekonanie vlastného svetového rekordu v maratóne. V Dubaji síce zvíťazil časom 2:06:09 h, ale o 2:10 min zaostal za svetovým rekordom zo septembra 2008 v Berlíne a prišiel aj o prémiu 1 milión dolárov, ktorú mali organizátori pripravenú pre prípad zlepšenia najlepšieho svetového času histórie.

„Spokojný som jedine s víťazstvom,“ skonštatoval po pretekoch 36-ročný etiópsky vytrvalec, ktorý maratón v Dubaji vyhral už tretí raz v rade, pričom tentoraz zabehol najslabší výkon (2008 – 2:04:53, 2009 – 2:05:29), a posťažoval sa na bolesť chrbta a nedostatok spánku pred pretekmi. Za víťazstvo však Gebrselassie zinkasoval rovnako ako v predchádzajúcich rokoch prémiu 250-tisíc dolárov.

Vedúca skupinka začala maratón (štart bol už o 6.30 h ráno miestneho času!) rýchlo, na deviatom kilometri mala v porovnaní s berlínskym svetovým rekordom k dobru až 38 sekúnd (26:43 min). Lenže potom tempo opadlo a sedmička na čele zaostávala na medzičase v polovici trate (1:02:51 h) už 52 sekúnd. Gebrselassie potom súperom ušiel na 31. kilometri, ale o dva kilometre neskôr sa k nemu prekvapujúco pridal krajan Chala Dechase. Svetový rekordér svojho súpera definitívne striasol na 37. kilometri a napokon vyhral s náskokom 24 sekúnd.

Súťaž žien bol o čosi dramatickejšia. Prvenstvo si napokon vybojovala Etiópčanka Mamitu Dasková vo svetovom výkone roka 2:24:19 h, ktorá o 7 sekúnd predstihla svoju krajanku Aberu Kebedeovú. Aj Dasková získala prémiu 250 000 dolárov. Obhajkyňa prvenstva, ďalšia etiópska vytrvalkyňa Bezuneš Bekeleová dobehla štvrtá časom 2:26:05 h.