Gebrselassieho štvrtý triumf v Berlíne, rekord odo

AKTUALIZOVANÉ o 12:58

BERLÍN 20. septembra (WEBNOVINY) – Haile Gebrselassie zvíťazil na 36. ročníku Berlínskeho maratónu časom 2:06:08 h, avšak útok na svetový rekord mu tentoraz na rozdiel od predošlých dvoch ročníkov nevyšiel. Za svojím minuloročným globálnym maximom 2:03:59 h zaostal o viac ako dve minúty. Tridsaťšesťročný Etiópčan sa v nedeľu stal prvým štvornásobným víťazom v Berlínskeho maratónu v histórii, pričom vyhral posledné štyri ročníky (2006 – 2:05:56, 2007 – 2:04:26/svetový rekord, 2008 – 2:03:59/svetový rekord, 2009 – 2:06:08). Za prvenstvo zinkasoval 50 000 eur a k tomu ešte bonus 30-tisíc za výkon.

„Po tridsiatom kilometri sa u mňa objavili prvé príznaky únavy, asi som začal príliš rýchlo. V posledných piatich kilometroch som už nedokázal viac zrýchliť. Som však šťastný, že som opäť vyhral. Dnes, žiaľ, nebolo ani pravé maratónske počasie,“ vysvetľoval Haile Gebrselassie. Na štarte o 9.00 h bolo približne 14°C, v cieli o dve hodiny neskôr sa ortuť teplomera vyšplhala nad dvadsiatku.

Gebrselassie útočil na svetový rekord, ktorý by bol jeho jubilejný 20. v kariére (okrem toho má na konte ešte 7 najlepších svetových výkonov) až do 35. kilometra a vyzeralo to dlho na výsledný čas okolo 2:03:30 h. Dovtedy bol na medzičasoch výrazne rýchlejší ako pred rokom, napríklad na polmaratónskej méte sa objavil za 1:01:45 h, čo bol o 20 sekúnd rýchlejšie ako vlani. Dokonca Etiópčanov medzičas na 30. kilometri 1:27:44 h bol o 16 sekúnd lepší ako oficiálny svetový rekord Japonca Takajukiho Macumiju (27. 2. 2005 v Kumamote) na tejto trati. Lenže potom už ostal Gebrselassie bez pomoci kenských vodičov a jeho tempo viditeľne opadlo. Náskok si však udržal až do cieľa a v závere dosť výrazne zrýchľujúceho sa Keňana Francisa Kipropa predstihol o 56 sekúnd. Tretí skončil ďalší etiópsky vytrvalec Negari Terfa časom 2:07:41 h. Gebrselassie, dvojnásobný olympijský víťaz a štvornásobný majster sveta na 10 000 m zabehol druhú polovicu Berlínskeho maratónu výrazne pomalšie ako prvú (1:01:45 – 1:04:23), pričom vlani to bolo naopak a pomerne rýchle tempo dokázal ešte vystupňovať (1:02:05 – 1:01:54).

Z avizovaného súboja etiópskeho supervytrvalca s držiteľom druhého najlepšieho času histórie Duncanom Kibetom napokon nič nebolo. Keňan sa držal vo vedúcej skupinke len do 20. kilometra, na polmaratóne už zaostával za najlepšími o 11 sekúnd a po 25 kilometroch predčasne skončil.

V súťaži žien zvíťazila Etiópčanka Habtamu Besuyeová časom 2:24:47 h pred Ruskou Silviou Skvorcovovou (2:26:24), ktorá sa v záverečných 12 kilometroch posunula na striebornú pozíciu z piatej priečky. Na 36. ročníku Berlínskeho maratónu štartovalo rekordných 40 923 bežcov zo 122 krajín.