Generálna prokuratúra sa zaoberá vyhrážkami voči riaditeľke ŠÚKL, útočili aj na jej rodinu

Zuzana Baťová
Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: archívne, www.facebook.com

Generálna prokuratúra SR sa zaoberá výhražnými správami, ktoré boli adresované riaditeľke Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej a jej rodine.

Ako informoval hovorca prokuratúry Dalibor Skladan, prokurátorka GP SR Barbora Hubertová, ktorá je poverená vedením oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality, v pondelok uložila Krajskej prokuratúre Bratislava zabezpečiť v trestnom konaní dôsledné preverenie obsahu medializovaných správ, ktoré boli adresované riaditeľke ŠÚKL.

Viacerí kritizovali Matoviča

„V uvedenej veci sa bude konať ako o podozrení z trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa paragrafu 360 Trestného zákona. V trestnom konaní bude vykonávať dohľad Generálna prokuratúra SR,” uviedol Skladan.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Viaceré osobnosti z vedeckého a univerzitného prostredia kritizovali vyhlásenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z piatka 9. apríla. Ten v ňom potvrdil, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcín Sputnik V, ktoré sú šesť týždňov uskladnené na Slovensku.

Ministerstvo o všetkom vedelo

„Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa voči tvrdeniu dôrazne ohradilo. Uviedlo, že osem zo 14 skúšok sa vykonalo v laboratóriách, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov. Ďalších šesť skúšok sa má uskutočniť vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV. O tom bolo podľa centra vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva SR aj ŠÚKL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbora HubertováDalibor SkladanIgor MatovičZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSAV Slovenská akadémia viedŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv