GLVÁČ: Súčasným i novým vojakom chceme garantovať istoty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Glváč
Martin Glváč Foto: MO SR

Minister financií Peter Kažimír podmienil vypustenie návrh o zdanení výsluhových dôchodkov ako ostatných príjmov tým, že šéfovia rezortov vnútra a obrany predložia svoj vlastný návrh, ako stabilizovať systém sociálneho zabezpečenia ozbrojených zložiek. Ako chcete túto stabilizáciu dosiahnuť?

Osobitný účet je dlhodobo poddimenzovaný. Našim cieľom je preto tento účet stabilizovať, pričom chceme garantovať istoty súčasným vojakom, ako aj novo prijatým. Navrhujeme preto nasledovné riešenia: postupné predĺženie hranice odchodu do výsluhového dôchodku z doterajších 15-tich rokov na 25 rokov, percentuálne zvýšenie odvodov, ktorými prispievajú aktívni vojaci do systému, posun hranice pri ktorej vznikne nárok na vyplácanie výsluhového príspevku z 5-tich rokov na 13 rokov, ako aj osobitným stabilizačným 10%-ným odvodom z vyplácaných výsluhových dôchodkov. Budem robiť všetko preto, aby sme presvedčili ministra Kažimíra, že náš návrh je životaschopný a bude viesť k stabilizácii systému.

V akom deficite je v súčasnosti osobitný účet, z ktorého sa vyplácajú výsluhové dôchodky bývalých vojakov? Ako by sa deficit znížil vašimi návrhmi opatrení?

Na osobitný účet, z ktorého sú každý mesiac vyplácané dôchodky vojakom ide z odvodov vojakov 60 miliónov eur ročne, ale celková suma dôchodkov, ktorú musí rezort každoročne vyplatiť je až 160 miliónov eur, čo znamená, že z rozpočtu ministerstva obrany sa každoročne osobitný účet dotuje sumou približne 100 miliónov eur. Medziročne sa však tento výpadok medzi príjmami a výdavkami zvyšuje o ďalších 8 až 9 miliónov eur. To znamená, že ak minulý rok ministerstvo doplácalo na dôchodky vojakov sumou 102 mil. EUR, je reálny predpoklad, že tento rok to bude viac ako 110 mil. EUR. Navrhovanými opatreniami chceme v prvom rade zastaviť ďalšie roztváranie nožníc deficitu osobitného účtu, a v nasledujúcich rokoch celkový deficit znížiť.

Aká je odozva vyslúžilcov a súčasných vojakov na zavedenie 10-percentného odvodu z výsluhového dôchodku? Presvedčili ste ich o potrebnosti tohto kroku?

K navrhovaným zmenám sme zorganizovali niekoľko desiatok stretnutí s vojakmi v činnej službe, ako aj s výsluhovými dôchodcami. Rokovania pri ktorých chcete ľuďom siahnuť na peniaze nie sú jednoduché. Najviac výhrad k uvedeným návrhom zmien majú výsluhoví dôchodcovia, čo je pochopiteľné, pretože ich sa budú zmeny dotýkať najviac. My to však musíme urobiť. Navrhované zmeny v dôchodkovom systéme sú potrebné, lebo súčasný stav nie je udržateľný. A to, či už z krátkodobého, alebo dlhodobého hľadiska.

Glváč
Foto: MO SR

Je už rozhodnuté, či sa bude 10-percentný odvod z výsluhového dôchodku vzťahovať na všetkých jeho poberateľov do 62 rokov, alebo budú nejaké ohraničenia podľa veku poberateľa?

Nie je rozhodnuté. Stále ide len o návrh na zavedenie 10 percentného osobitného odvodu a diskutujeme aj o možnosti hranice 55 rokov fyzického veku poberateľa.

Prečo chcete predĺžiť dobu, po ktorej policajti, vojaci a iní príslušníci bezpečnostných a záchranných zborov získajú nárok na výsluhový dôchodok zo súčasných 15 na 25 rokov služby?

V ozbrojených silách sa často stáva, že pri súčasnej možnosti odchodu do výsluhového dôchodku, čo je 15 rokov, môže byť poberateľom takéhoto výsluhového dôchodku relatívne veľmi mladý človek. Aj s ohľadom na túto skutočnosť chceme dosiahnuť dlhšiu dobu činnej služby a tým dosiahnuť to, aby sa profesia vojaka stala celoživotným povolaním. Navyše, práve neskorší odchod do dôchodku je jedným zo systémových opatrení, ktoré pomôžu zabrániť ďalšiemu nárastu deficitu osobitného účtu.

Má sa táto doba povinnej služby pre nárok na výsluhový dôchodok predĺžiť pre všetkých ľudí v systéme naraz, alebo pôjde o postupné predlžovanie?

Návrh zakladá systém „zásluhovej“ postupnosti – čím viac rokov má vojak odslúžené, tým skôr má možnosť odísť do výsluhy.

Glváč
Foto: MO SR

Zachováte súčasný mechanizmus výpočtu výsluhového dôchodku?

Mechanizmus zostane zachovaný. Výpočet dôchodku sa mení aj keď zatiaľ nie sú definitívne rozhodnuté presné detaily. Predbežne však bude pre nových vojakov zmenený ako spôsob pripočítavania percent za odslúžené roky určujúce percentuálnu výšku zo základu pre výpočet na výsluhový dôchodok, tak sa bude zvyšovať aj počet ročných služobných platov, z ktorých sa bude výsluhový dôchodok vypočítavať. To znamená, že kým doteraz bol pre výpočet základu braný do úvahy najlepší z posledných desiatich rokov, do budúcna sa bude brať do úvahy

priemer platov z viacerých rokov služby. Pre aktívnych vojakov bude takéto opatrenie odstupňované podľa toho, kto bude mať koľko odslúžených rokov pri nadobudnutí právoplatnosti novelizácie zákona do praxe.

Prečo a ako chcete zmeniť nárok aj na výsluhový príspevok?

Zasadzujeme sa za to, aby sa nároky na výsluhový príspevok zachovali pre tých, ktorí už splnili podmienky na jeho poskytovanie. Zároveň navrhujeme mechanizmus pre súčasne slúžiacich profesionálnych vojakov postupne prejsť na nové podmienky. Pre nových vojakov posunieme aj roky služby potrebné na vznik nároku na výsluhový príspevok.

Ako plánujete upraviť pravidlá odchodného?

V súčasnosti má nárok na odchodné každý po dovŕšení 5 – teho roku služby. Navrhujeme túto hranicu vzniku nároku na odchodné posunúť až na hranicu 13 rokov služby. Toto je ďalšie opatrenie, ktorým sa usporia výdavky vyplácané z osobitného účtu.

Zmenia sa podmienky poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia? Sprísni sa úprava nárokov na tieto dávky?

Aj keď ide o veľmi zložitý problém, nakoľko aj vojaci aj policajti sú povinní v rámci výkonu svojej služby doslova riskovať svoje zdravie, máme záujem nastoliť aj tu prísnejšie pravidlá. V novelizovanom zákone navrhujeme znížiť dávky nemocenského u vojakov aj policajtov v prípade, že ich choroba nesúvisí s výkonom ich povolania. Podobne aj pri úrazoch, ktoré ak vzniknú v súvislosti s výkonom služby nesmú ísť na úkor výšky príjmu zraneného vojaka či policajta. Ak sa však stanú mimo výkon služby budú posudzované inak a ich príjem sa adekvátne zníži.

Pripravil Ján Petrovič

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčPeter Kažimír