Góly Gáboríka a Višňovského na výhry nestačili

AKTUALIZOVANÉ o 11:59

NEW YORK 25. októbra (WEBNOVINY) – V kompletnej pätnásťzápasovej porcii sobotňajších duelov zámorskej hokejovej NHL sa bodovo presadila iba dvojica slovenských hokejistov. Treťou hviezdou zápasu Montreal – New York Rangers sa stal útočník hostí Marián Gáborík, ktorý v závere prvej tretiny asistoval pri góle Gilroya na 3:2 pre hostí a v 31. min zvýšil vedenie „jazdcov“ na 4:2, ani to však na víťazstvo napokon nestačilo, keďže Canadiens doviedli duel do predĺženia a v ňom rozhodol Michael Cammalleri, v konečnom účtovaní autor hetriku. V bránke domáceho mužstva odchytal celý duel Jaroslav Halák, ktorý si na svoje konto pripísal 23 úspešných zásahov. Obranca Edmontonu Ľubomír Višňovský poslal Oilers do vedenia už v 3. min duelu proti Calgary, ale Flames napokon otočili vývoj zápasu a vyhrali 5:2. Hokejisti New Jersey ukončili sedemzápasovú víťaznú sériu Pittsburghu, keď „tučniakov“ zdolali na ich ľade 4:1.

Hráči tímu New York Rangers stále nevedia nájsť formu, ktorá im pomohla vyhrať 7 stretnutí v rade. „Jazdci“ však v sobotu získali aspoň bod, keď ich Montreal zdolal gólom Cammalleriho v predĺžení. Rangers naplno nebodovali v troch po sebe idúcich dueloch. Naopak, Canadiens sa so slovenským gólmanom Jaroslavom Halákom v bránke darí a pripísali si už tretiu výhru v rade. Hlavnou hviezdou duelu sa stala letná posila Montrealu z Calgary Michael Cammalleri, ktorý k trom gólom pridal ešte aj jednu gólovú prihrávku a najväčšou mierou sa podieľal na zisku dvoch bodov. „Čo povedať – dnes nado mnou zvíťazil,“ uznal porážku gólman mužstva z Manhattanu Henrik Lundqvist a dodal: „Keď dáte hráčovi jeho kvalít dostatok priestoru a času, je veľmi ťažké zabrániť mu v strelení gólu.“ Dvadsaťsedemročný Kanaďan nazbieral na svojom novom pôsobisku doteraz 11 bodov za 5 gólov a 6 asistencií. „Je to špeciálna noc,“ skonštatoval hokejista, ktorý sa v prvých 6 súťažných súbojoch v drese Montrealu nevedel strelecky presadiť: „Bolo frustrujúce, keď som nemohol dostať puk do bránky.“

Boston mal v Ottawe namále, keď ešte dve minúty pred koncom riadnej hracej doby „medvede“ prehrávali o 2 góly (1:3). Mark Recchi a David Krejčí však svojimi gólmi poslali stretnutie do predĺženia a potom v samostatných nájazdoch rozhodol o zisku ďalšieho bodu pre Bruins Patrice Bergeron. „Nemali v tomto stretnutí zvíťaziť. Vsietili iba jeden gól a potom mali aj trochu šťastia,“ skonštatoval kapitán „senátorov“ Daniel Alfredsson. Slovenský zadák v radoch Bruins Zdeno Chára vyslal na domáceho gólmana Briana Elliotta 3 neúspešné strelecké pokusy, zaznamenal aj dva plusové body. Jubilejný 1500. duel v prestížnej súťaži odohral skúsený krídelník Bostonu Rechci. „Na tento zápas isto nikdy nezabudnem. Bolo nádherné, keď mi ľudia tlieskali. Veľmi nádherný pocit. Oceňujem fanúšikov, ktorí mi niečo také dopriali,“ uviedol 41-ročný hokejista.

Atlantu mohla v sobotu mrzieť okrem prehry so San Jose (3:4) aj strata svojej hviezdy Iľju Kovaľčuka. Ruský gólostroj a kapitán Thrashers dostal v 9. min prvého dejstva pukom do nohy a neskôr sa už na ľadovú plochu nevrátil. „Pravdepodobne v pondelok ráno pôjde na lekárske vyšetrenie, ktoré ukáže, aký vážny je jeho stav,“ uviedol na margo Kovaľčukovho zranenie kouč Atlanty John Anderson. Jeho zverenci prehrali už tretí duel v rade a po 8 stretnutiach majú na svojom konte 9 bodov.

Toronto pokračuje v mizérii – v ôsmich tohtosezónnych dueloch sa ešte ani raz hráči Maple Leafs neradovali z výhry a na svojom konte majú jediný bod. V sobotu ich zdolal Vancouver 3:1. Veľkú zásluhu na tom mal aj gólman „kosatiek“ Roberto Luongo, na ktorého smerovalo 36 striel hráčov hostí, on však za svoj chrbát pustil iba jedinú. „Roberto nám dnes dal šancu zvíťaziť,“ okomentoval výkon svojho 30-ročného zverenca kouč Canucks Alain Vigneault a dodal: „Náš súper mal veľa šancí na skórovanie, odohral naozaj dobré stretnutie. Náš brankár bol však najlepším mužom na ľade.“ Toronto zažíva historicky najhorší vstup do sezóny a je posledným tímom v NHL, ktorému sa ešte nepodarilo triumfovať naplno. „Robili sme všetko, čo sme mali robiť. Naším problémom však dnes bolo najmä nevyužívanie šancí,“ povedal jednu z príčin prehry tréner Toronta Ron Wilson.

Iba necelých 11 minút chýbalo brankárovi New Jersey Martinovi Brodeurovi na to, aby vyrovnal historický rekord Terryho Sawchuka v počte odchytaných duelov s nulou na konte. Kanadský gólman napokon inkasoval z hokejky Goligoského, no aj tak bol hlavným strojcom víťazstva „diablov“ nad Pittsburghom (4:1). Úradujúci držiteľ Stanleyho pohára prehral po 7 dueloch, v ktorých nenašiel premožiteľa a pripísal si iba 2. prehru v aktuálnej sezóne. „Všetko je to o výhrach,“ skonštatoval 37-ročný montrealský rodák Brodeur a dodal: „Veľa sa hovorí o tomto rekorde. Keď ho raz pokorím, čo je dosť možné, prestane sa. Takýto je môj pohľad na celú vec. Som však šťastný, pretože sme zaznamenali veľký triumf.“ Devils doteraz nenašli na súperových ihriskách v 5 dueloch premožiteľa a v tomto smere zaznamenali historicky najlepší začiatok sezóny.

Hráči Tampy Bay nevyhrali ani v treťom tohtosezónnom rozuzlení v záverečných samostatných nájazdoch – tentokrát nestačili na Buffalo (2:3). Jediným úspešným exekútorom sa v záverečnej lotérii stal Tyler Myers, ktorý rozvlnil sieť za domácim gólmanom až v 6. sérii nájazdov. Zaskvel sa aj hosťujúci gólman Ryan Miller, ktorý vychytal všetkých 6 pokusov Lightning. V dueli ukončil 15-zápasové gólové suchoty hviezdny center Tampy Vincent Lecavalier. Presný zásah kapitána domácich tesne pred prvou prestávkou bol jeho prvým od súboja s Torontom 17. marca.

Svoj prvý shutout v novej sezóny si v stretnutí proti Nashvillu vybojoval gólman Chicaga Cristobal Huet. „Čierni jastrabi“ zvíťazili pred vlastnými tribúnami 2:0 a 34-ročný Francúz vychytal všetkých 27 pokusov hostí a zaznamenal celkovo 21. duel v kariére s nulou na konte. V ostatnom stretnutí proti Vancouveru (2:3) tento francúzsky reprezentant nedostal od trénera Joela Quennevilla príležitosť. „Myslím, že som sa musel dať trochu dokopy. V tomto stretnutí som však už bol agresívnejší a sebavedomejší. Puk som videl veľmi dobre. Mal by som v takýchto výkonoch pokračovať aj po zvyšok sezóny,“ uviedol Huet. Chicago triumfovalo v zápase aj napriek neúčasti svojho kapitána Jonathana Toewsa, ktorého trápi zranenie hornej časti tela.

Colorado si v sobotu pripísalo 8. tohtosezónne víťazstvo a pokračuje vo vynikajúcich výkonoch. Vo vlastnej hale Pepsi Center zdolala „lavína“ Detroit 3:1. Najväčšiu zásluhu na tom mal domáci brankár Craig Anderson, ktorého nevyviedol z miery ani strelecký koncert v podaní hostí – „červené krídla“ ho zasypali 49 strelami, z ktorých iba jedna skončila za jeho chrbtom. V záverečnej časti hry vyslali hráči Red Wings na bránku domácich 21 pokusov. „Vedel som, že jediné, čo chcú, je dostať puk do siete. My sme však dnes vynikajúco čistili priestor pred bránkou. Väčšinou zasiahli ich strely iba mňa a chlapci potom odpratávali puky do bezpečia,“ pochválil svojich spoluhráčov prvý muž duelu Anderson. „Odohrali sme dobrý duel. Ak však vystrelíte okolo 50 striel a dáte iba jeden gól… Musíme však zostať pozitívne naladení a veriť si,“ povedala hviezda mužstva z mesta automobilov Henrik Zetterberg. Slovenský brankár Avalanche Peter Budaj pre chrípku chýbal na zápasovej súpiske, Andersonovi „kryl chrbát“ Tyler Weiman. Ďalší slovenský zástupca v Colorade Marek Svatoš si svoje osobné štatistiky nezlepšil a musel si navyše odsedieť jeden dvojminútový trest.

Výsledky sobotňajších stretnutí NHL:

Atlanta – San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)

Vancouver – Toronto 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Philadelphia – Florida 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Montreal – New York Rangers 5:4 po predĺžení (1:3, 3:1, 0:0 – 1:0) – Jaroslav Halák 23 úspešných zásahov – Marián Gáborík 1+1

New York Islandes – Washington 2:3 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 – 0:1)

Ottawa – Boston 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 2:2 – 0:0, 0:1)

Tampa Bay – Buffalo 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Pittsburgh – New Jersey 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

St. Louis – Dallas 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Minnesota – Carolina 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Chicago – Nashville 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Colorado – Detroit 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Phoenix – Los Angeles 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)