Good Angels napriek sľubnému náskoku v semifinále prehrali

Good Angels Košice

JEKATERINBURG 22. marca (WEBNOVINY) – Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice nepostúpili do vytúženého euroligového finále.

V piatkovom semifinálovom stretnutí na záverečnom turnaji Final Eight 2013 v ruskom Jekaterinburgu (18. – 24. marca) bol napokon nad ich sily turecký majster Fenerbahce Istanbul, hoci nad ním v prvom polčase viedli aj o 11 bodov.

Zverenky Maroša Kováčika prehrali 56:68 a v nedeľu si zahrajú o 3. miesto s francúzskym klubom Bourges Basket (11.30 SEČ).

Fenerbahce po tomto súboji vyzve vo finále domáci klub UMMC, ktorý je najväčším favoritom na prvenstvo.

V prvom polčase dievčatá plnili dohodnuté pokyny, ale duel sa zlomil v tretej štvrtine, keď sme neboli schopní dať kôš a zaostávali sme v obrane. Bol to však dôsledok stavu, že nám dochádzali sily. A vtedy sa naplno prejavili individuálne schopnosti amerických olympioničok McCoughtryovej a Pondexterovej. Štvrtý ťažký zápas v priebehu piatich dní je poriadna porcia, bolo to vidieť aj na Bourges, ktoré trápilo v prvom semifinále Jekaterinburg, dokým vládalo,“ uviedol pre agentúru SITA generálny manažér Good Angels Košice Daniel Jendrichovský, ktorý mal, pochopiteľne, zmiešané pocity.

Mrzí to, lebo sme neboli ďaleko od finále, teda ďalšej senzácie. Nič sme neodflákli, na 28 minút proti Fenerbahce môžeme byť pyšní. Narazili sme však na oddýchnutejšieho súpera.“

Súhrn výsledkov piatkových semifinálových stretnutí na záverečnom turnaji basketbalovej Euroligy žien Final Eight 2013 v ruskom Jekaterinburgu:

Fenerbahce Istanbul (Tur.) – Good Angels Košice (SR) 68:56 (14:15, 14:20, 23:10, 17:11) – Fenerbahce postúpilo do finále

Zostavy a body:

Fenerbahce: Pondexterová 19, McCoughtryová 17 (14 doskokov), Matovičová a Veramejenková po 10, Vardarliová 3 (Bibrzycká 7, Kublinová 2, Tuncluerová 0)

Good Angels: Piersonová 23, Kulichová 10 (13 doskokov), Quigleyová 5, Bojovičová 3, Kupčíková 0 (Krivačevičová 6, Sverrisdóttirová 5, Lacyová 4)

TH: 14/11 – 11/6, fauly: 17 – 18, trojky: 3 – 4

Z dôležitosti stretnutia pramenili na oboch stranách nepresnosti – predovšetkým v streľbe. Skóre otvorila trojkou Quigleyová a Košice mali tesne navrch aj vo 4. min – 11:6. Ešte do konca prvej štvrtiny však favorizované Fenerbahce zlikvidovalo ich tesný náskok a otočilo skóre vo svoj prospech 14:13. Prvú desaťminútovku vyhrali majsterky SR 15:14.

Good Angels mali výborný nástup do druhej časti hry. Dvojka Kulichovej v úvode 15. min znamenala prvý výraznejší náskok niektorého z tímov – 27:16. Španielsky kouč tureckého majstra Roberto Íňiguez zareagoval timeoutom, po ktorom jeho zverenky kontrovali 5-bodovou šnúrou. Oddychový čas si potom pre zmenu vybral košický tréner Maroš Kováčik, jeho družina zvládla prvú polovicu duelu so 7-bodovým náskokom 35:28.

Istanbulský klub po obrátke rýchlo zmazal manko, v 25. min Pondexterová vyrovnala na 39:39. Od stavu 45:45 potiahlo Fenerbahce 6-bodovú šnúru, ktorou vysadlo na koňa – 51:45; v 37. min mal favorit už rozhodujúci 16-bodový náskok 64:48. Úspešnosť košickej streľby v zápase napokon klesla pod úroveň 35 percent.

UMMC Jekaterinburg (Rus.) – Bourges Basket (Fr.) 73:44 (16:18, 18:7, 22:8, 17:11) – Jekaterinburg postúpil do finále

Najviac bodov: C. Parkerová 24 (14 doskokov), Taurasiová 16 (3 trojky), Jekabsone-Žogotová 11 – Colemanová 13, Dumercová 12, Leedhamová 8