Google si pripomína narodenie Franza Kafku, dobráka s bôľmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Google
Franza Kafku si pripomenul gigant Google. Foto: printscreen Google.com

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Jeden z najväčších literárnych klasikov 20. storočia. Takto označuje svet spisovateľa Franza Kafku. Jeho 130. výročie si pripomína aj Google.

Spisovateľ sa narodil do židovskej rodiny 3. júla 1883 v pražskom Starom Meste. Mal viacero súrodencov, všetkých však postihol tragický osud. Zatiaľ čo jeho dvaja bratia zomreli ešte v detskom veku, tri sestry neskôr prišli o život v koncentračnom tábore.

Rodinné pozadie nebolo to, čo by mohlo Kafkovi prinášať pozitívne spomienky. Problémy mal najmä s otcom, veľkoobchodníkom s galantériou.

Pracant bez oduševnenia

Kafka
Foto: SITA/AP

Štúdiá literárneho velikána započala nemecká chlapčenská základná škola, nasledovaná nemeckým gymnáziom a zavŕšením boli promócie na Karlo-Ferdinandovej univerzite v odbore právo.

Zamestnal sa v poisťovni, kde ho kolegovia aj nadriadení chválili za prístup k práci.

Úspešný pracant však paradoxne svoje povolanie v láske nemal a jeho jedinou skutočnou vášňou bola literatúra. Písal v nemčine.

Kafka svoje prvé poviedky uverejnil v roku 1908 v mníchovskom časopise Hyperion a v almanachu Arkadia.

Najväčšie uznanie dostali diela, ktoré sú medzi čitateľmi populárne dodnes. Patria medzi ne romány Proces, Nezvestný, Zámok a Premena.

Poznačený vzťahom s otcom písal pochmúrnym štýlom o hrdinoch, ktorým ubližujú a šťastné konce jeho diela obchádzali.

Spisovateľ si počas života našiel čas aj na ženy. Prvá mu do oka padla úradníčka Felícia, s ktorou sa po dvojnásobnom zasnúbení rozišiel. Neskôr žil s Júliou a Viedenčankou Milenou. Na druhý svet ho odprevadila Poľka Dora.

Priateľ ho zradil

Kafka
Foto: Facebook.com

Franz Kafka mal po boku aj priateľa Maxa Broda, s ktorým sa zoznámil počas vysokoškolských štúdií.

Žida okolie obľubovalo. Voči blízkym bol veľmi priateľský, vtipný a nápomocný.

Zaujímavosťou je, že na jeho jedálničku prevládali vegetariánske jedlá, ktorým bol verný až do prepuknutia ťažkej choroby, ktorá sa mu stala osudnou. Vtedy jedol aj mäso.

Spisovateľa položila na lopatky tuberkulóza hrtana. Tá u neho prepukla na jeseň 1917 a zápasil s ňou v rôznych sanatóriách, vrátane slovenských Matliarov v Tatrách.

Kafka naposledy vydýchol v roku 1924 v Kierlingu pri dolnorakúskom Klosterneuburgu. Pochovaný je na cintoríne v pražskom Žižkove.

Poslednou vôľou umelca bolo, aby po jeho smrti všetky nevydané rukopisy zlikvidovali. Priateľka Dora tak urobila, ale Max Brod diela vydal.

Video: Doodle od Google o Franzovi Kafkovi

Informácie pochádzajú z Wikipédie.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Franz Kafka